VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnicí roku v kraji je Skalička, třetí jsou Hradčany

Olomoucký kraj – Titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2011 získala obec Skalička na Hranicku. Na druhém místě se umístila obec Tištín na Prostějovsku a třetí příčku obsadily Hradčany na Přerovsku.

27.6.2011
SDÍLEJ:

Skalička na Hranicku - Vesnice roku 2011 v Olomouckém krajiFoto: www.obecskalicka.cz

Devítičlenná hodnotitelská komise se rozhodla udělit první místo a takzvanou Zlatou stuhu skaličským za všestranný a účelný přístup k rozvoji obce, za propojení a spolupráci spolkového života, za péči o zeleň a životní prostředí, ale také například za vytváření podmínek pro výstavbu nových rodinných domů.

„S oceněním se nedá počítat, ale dali jsme do toho všechno. Je to hodně o spolupráci občanů, kteří když se v obci něco připravuje, tak jsou všichni zapálení. Chtěli jsme ukázat to nejlepší, co v nás je a dá se říct, že se nám to podařilo. Chtěla bych ještě jednou touto formou poděkovat hlavně občanům ze Skaličky protože, je to jejich zásluha a ocenění,“ uvedla po zveřejnění výsledků starostka vítězné obce Petra Kočnarová.

Skalička se soutěže zúčastnila počtvrté, loni získala oranžovou stuhu značící spolupráci obce se zemědělci. Kromě účasti v celorepublikovém finálovém kole soutěže, na obec se Zlatou stuhou čeká i stotisícová odměna.

„Nedokážu teď říct, jak s penězi naložíme, každá částka se počítá. Jsme středně velkou obcí s asi pěti sty šedesáti obyvateli, takže rozpočty jsou nastavené dost razantně a budeme tuto částku určitě využívat k dalšímu rozvoji obce,“ reagovala starostka.

Hněvotín bodoval s mládeží

Bílou stuhu, kterou porota uděluje za činnost mládeže získala obec Hněvotín na Olomoucku. V soutěži je to její první úspěch.

„Jsme velice překvapeni, těší nás to. Hlásili jsme se potřetí. Poprvé to bylo oťukávací kolo, a když jsme se podívali do ostatních vesnic, mohli jsme trošku porovnávat, je to motivace. Konkurence je tvrdá, vesnice se rozvíjí do krásna. Ať už to jsou budovy v obci, zeleň, ale i kulturní život,“ řekl hněvotínský starosta Jaroslav Dvořák.

Z Jesenicka se do soutěžního klání o titul Vesnice roku přihlásila pouze jediná obec, Písečná. Získala Modrou stuhu, kterou komisaři udělují za společenský život.

„Doufal jsem do poslední chvíle, ale že to dopadne tak dobře, to jsem netušil. Jsme strašně rádi a musím poděkovat všem kolegům a hlavně našim spoluobčanům, zvítězili jsme jejich zásluhou,“ sdělil starosta Jan Konečný.

Loni účast vynechali, celkově se však přihlásili už poněkolikáté.

„Před čtyřmi lety jsme získali Bílou stuhu za činnost s dětmi a mládeží. Dvakrát jsme získali zvláštní ocenění za společenský život a kompletní přístup v rozvoji obce. Budeme se hlásit i nadále, ale záleží to i na zastupitelstvu, radě a zejména na občanech. Je to o zapojování se občanů do vesnického života,“ doplnil.

Obce se vyrovnávají, rozhodování bylo složité

Do 17. ročníku soutěže se letos přihlásilo třicet obcí, z Jesenicka jedna obec, čtyři ze Šumperska, pět z Prostějovska, šest obcí leží na Olomoucku a čtrnáct na Přerovsku.

Komise navštívila všechny přihlášené obce v období mezi 13. a 23. červnem. Každá obec měla devadesát minut na svoji prezentaci.

„Měl jsem možnost nahlédnout pod pokličku života vesnic menších i větších. Tento zážitek bych přál všem lidem, kteří mají rádi naše vesnice. Stále více se odbourávají rozdíly mezi obcemi a díky spolkům a spoustě dobrovolné práce občanů se obnovují tradice, které vytváří příjemnou atmosféru. Rozhodování bylo velmi složité, vyrovnanost obcí je dnes obrovská,“ doplnil Jiří Řezníček, starosta obce Tučín na Přerovsku, který před dvěma lety získal, jak krajský titul tak i celorepublikové prvenství.

V loňském roce krajský titul získala obec Vikýřovice ze Šumperska.

Vesnice roku Olomouckého kraje

1. místo – Zlatá stuha – vítěz krajského kola Olomouckého kraje – obec Skalička (okr. Přerov)
2. místo Obec Tištín (okr. Prostějov)
3. místo Obec Hradčany (okr.Přerov)

Modrá stuha za společenský život Obec Písečná – (okr.Jeseník)

Bílá stuha za činnost mládeže – Obec Hněvotín (okr.Olomouc)

Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu Obec Pěnčín (okr. Prostějov)

Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí Císařov (okr. Přerov)

Autor: Petra Pášová

27.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Vysněné dětské postele

Zubři Vsetínu oplatili těsnou porážku v přípravě. Rozhodl Berger

Přes dva tisíce fanoušků na legendárním Lapači sledovalo v úterý večer odplatu přerovských Zubrů. Tedy alespoň co se letních přípravných zápasů týče. Vsetín padl 1:2, rozhodující trefu obstaral Přerovanům ve třetí třetině Jan Berger.

Úterní odpoledne ve znamení nehod, vyžádaly si celkem osm zraněných

U tří vážných dopravních nehod v Olomouckém kraji zasahovali hasiči i záchranáři v úterý v odpoledních hodinách.

Zpátky do plavek! Třicítky se vrací, víkend bude tropický

Po citelném ochlazení čeká obyvatele Olomouckého kraje opět tropický závěr týdne.

Přerovský strážník má za sebou 180 odběrů krve

I když oslaví přerovský strážník Miroslav Komínek koncem srpna teprve jednačtyřicáté narozeniny, má za sebou už sto osmdesát odběrů krve.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení