VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Veselíčku bojují proti obnově těžby v kamenolomu

Hluk, zvýšená prašnost, rekultivace či nedostatek vody. Právě tyto důvody vedly k sepsání petice proti obnovení těžby v kamenolomu ve Veselíčku na Přerovsku, který se nachází v těsné blízkosti zástavby rodinných domů. O kámen z této lokality mají zájem těžaři z rozestavěného úseku dálnice D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Přerovem.

13.7.2017
SDÍLEJ:

Kamenolom ve VeselíčkuFoto: DENÍK/Jan Nuc

Podobná situace zde nastala již před třemi lety, místní ale nakonec dosáhli svého. Těžba se přitom měla rozšířit o pět až šest hektarů směrem do lesa.

„Tentokrát by se těžba neměla rozšiřovat, tak jak se plánovalo v roce 2014, ale měla by jít do hloubky. Podle plánu měli těžaři povolení těžit do výšky 350 metrů nad mořem, tato hranice již byla v minulosti překročena. My jsme to zjistili podle geometrického zaměření, které jsme si nechali vypracovat,“ sdělil starosta obce Tomáš Šulák.

Kamenolomy České republiky, které mají lom ve vlastnictví při obnově těžby vycházejí z povolení z osmdesátých let. Z lomu chtějí vytěžit během dvou let sto padesát tisíc tun kamene. O kámen z lomu má zájem firma Skanska, která drcené kamenivo potřebuje k dostavbě nedaleké dálnice. Navíc firma podle slov starosty neplánuje zavézt lom zeminou z dálnice, jak stanovil plán rekultivace lomu z roku 2003.

Z báňského úřadu doposud nepřišlo vyjádření

Obec před více jak měsícem poslala podmět k prošetření hornické činnosti v kamenolomu na Obvodní báňský úřad Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

„Zatím jsme neobdrželi žádné stanovisko. Dokonce jsme v den, kdy do lomu navezli drtič, žádali o urgenci. Na báňském úřadě jsme byli také na konzultaci, tam nám bylo řečeno, že do doby, než se začne s těžbou, nemohou nic dělat,“ přiblížil starosta Veselíčka. „Se stížností, kterou obec podala, nemůžeme nic udělat. Rozhodnutí je platné, je v právní moci už přes třicet let. My můžeme těžbu pouze kontrolovat – jestli se dodržují dané podmínky,“ řekl Martin Ševčík z Českého báňského úřadu.

Obec dokonce zřídila internetové stránky, kde si mohou lidé prohlédnout veškeré dokumenty týkající se obnovy těžby.

„Posílali jsme také žádost na Kamenolomy České republiky – chceme vědět, jak si, co by vlastník lomu, pohlídají množství, které si Skanska na dálnici odveze. Zřejmě budou mít váhy na autech,“ dodal Tomáš Šulák. Vozidla přesahující váhu pěti tun přitom mají v okolí lomu již několik let zákaz. Od zákazové značky k lomu činí trasa 1,5 kilometru.

Práce zatím zahájeny nebyly

Firma Skanska v dopise pro obec oznámila, že od 10. července zahájí těžbu. Od července do listopadu chtějí těžaři z lomu odvést přibližně 50 tisíc tun kamene a během roku 2018 pak dalších 100 tisíc tun. Po silnici třetí třídy přes místní část Vicínov směrem na Radvanice tak bude od pondělí do pátku jezdit přibližně šedesát nákladních aut denně.

„V pondělí, kdy se mělo začít s těžbou, jsem se byl v lomu podívat, a zatím se s pracemi nezačalo,“ poznamenal starosta. Podle jeho slov mohli těžaři využít kámen z lomu Podhůra v Lipníku nad Bečvou nebo z nedalekých Výklek.

„O kamenivo z lomu máme zájem. Když jsme se rozhodovali, odkud se bude kámen na dostavbu dálnice dovážet, primárně rozhodovala vzdálenost, ale nebyl to jediný parametr,“ sdělil mluvčí firmy Skanska Ondřej Svatoň.

Obyvatelé mají strach

„Vzdušnou čarou bydlíme asi tři sta metrů nad hranou lomu. Všichni tady máme stejný názor – bude se tu prášit. Není zde vodovod, proto jsme si nechali udělat za 150 tisíc studnu, pokud se bude kámen odstřelovat, tak se může stát, že se skály posunou a my tím pádem budeme mít po vodě. Nedovedu si představit, jak bychom tady žili. Petici jsme s manželem podepsali před třemi lety i letos. Podle územního plánu je lokalita Za lomem obytnou oblastí, nechápu, jak může být v obytné zóně povolen odstřel kamene,“ krčila rameny Danuše Ministrová.

Autor: Jana Obšnajdrová

13.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Buty na Svatovavřineckých hodech v Přerově. Ilustrační foto
52

Svatovavřinecké hody: průvod, Kristína i Buty. Tady je PROGRAM

Pivo Aurosa se prodává v třetinkové lahvi s růžovým nádechem.
DOTYK.CZ
5

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Kmenové buňky jsou téma, které stojí za to šířit, říká David Szotkowski

Kamarádi David Szotkowski (24) a Miroslav Večeřa (25) se před třemi lety rozhodli, že budou šířit informace o kmenových buňkách mezi obyvatelstvo. Proto se vydali na pochod napříč Moravou dlouhý na 270 kilometrů. Nyní, v sobotu 22. července, se opět vydali na cestu z Olomouce do Ostravy, aby pokračovali ve svém poslání. Zastávku měli i v Hranicích.

Zběsilá jízda z pivních slavností: mladík v BMW demoloval auta i stromky

Spoušť se škodou za téměř půl milionu korun po sobě zanechal řidič BMW, který se v neděli nad ránem vracel z pivních slavností. Bral vše, co mu stálo v cestě, a poničil i dvě zaparkovaná auta. 

Hradby rozezní latinsko-americké rytmy

Ještě ani neoschnul pot na čele organizátorů přerovského festivalu Hudební léto na hradbách, kteří museli minulý týden nečekaně hledat náhradu za David Kollar Trio, a přišla další změna.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení