Ani letošní rok ale nezačal optimisticky – po odebrání úředních vzorků v takzvaných ochranných pásmech na sedmi stanovištích byly tři z nich pozitivní. J

eden byl negativní a u tří se čeká na výsledek. Krajská veterinární správa v této souvislosti vyhlásila mimořádná veterinární opatření k ochraně chovů včel.

„Když se před pěti, šesti lety objevil na Přerovsku mor včelího plodu, nepředstavoval vážný problém. Teď se k nám ale tlačí velká vlna nákazy od Kroměříže,“ řekl přerovský inspektor z Krajské veterinární správy Josef Dupák.

Podle jeho slov je na Přerovsku evidováno na 883 stanovišť a 7 893 včelstev.

„K více než osmi desítkám utracených včelstev nyní přibude dalších dvacet pět, což představuje asi 1,3 procenta. Sezona se ale teprve rozbíhá a s rostoucí silou včelstev se zvyšuje i pravděpodobnost nákazy. O konečném čísle se tedy můžeme bavit až koncem srpna,“ sdělil Dupák.

V případě zjištění ohniska nákazy se vytyčí pětikilometrové pásmo a na obce, kde byl výskyt moru včelího plodu zaznamenán, se vztahují veterinární opatření.

Jejich účelem je zabránit šíření nákazy, a to jak vlastními včelami, tak jejich produkty nebo prostřednictvím chovatelských zařízení a pomůcek.

Mor včelího plodu je nebezpečná nákaza, která se šíří infikovanou potravou včel, zalétlými včelami a roji, loupeží, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím.

„Chovatelé, kteří jsou zahrnuti do ohniska nákazy, mají určité povinnosti,“ řekl Dupák. Jednou z nich je vystavit si veterinární osvědčení při přesunech mimo obec či při kočování ze zimního stanoviště,“ vyjmenoval opatření Dupák.

V případě zjištění nákazy mají povinnost utratit divoce žijící včelstva a roje včel neznámého původu a zamezit přístupu do neobsazených úlů. Nutné je také označit ohnisko tabulkou „Pozor, nebezpečná nákaza“ a zamezit přístup nepovolaným osobám.

„Chovatelé neprodleně provedou utracení a likvidaci vysířením všech včelstev v ohnisku a jejich okamžité spálení,“ doplnil Dupák.

Podle jeho slov bylo na Přerovsku zaznamenáno osm ohnisek nákazy moru včelího plodu. Pět kilometrů od každého ohniska nákazy je ochranné pásmo. Podle inspektora Dupáka mohou všichni chovatelé, které postihla nákaza moru včelího plodu, zažádat o náhradu škody a obrátit se na ministerstvo zemědělství.

Mor včelího plodu není jedinou nákazou, která ohrožuje včelstva na Přerovsku. K úbytku včelstev došlo také kvůli nebezpečnému parazitnímu onemocnění – varoáze.K rozšíření nemoci nahrála letošní zima.

„Pro včelstva je lepší, když je zima tvrdší a kratší. Pokud je příliš teplá a špatně se provádí léčení, roztoč dál parazituje na plodech a zimu přežije,“ vysvětlil už dříve předseda přerovského okresního výboru Českého svazu včelařů František Hošek.

Ohniska moru včelího plodu

  • Ohnisko Líšná Želatovice, Podolí, Hradčany, Lipová, Prusy, Čechy
  • Ohnisko Nahošovice Bezuchov, Dřevohostice, Lověšice, Přestavlky
  • Ohnisko Prusy Kozlovice, Tučín, Újezdec, Horní Moštěnice, Beňov
  • Ohnisko Mariánov Turovice, Líšná, Dobrčice, Domaželice, Stará ves
  • Ohnisko Tučín Prosenice, Radslavice, Lýsky, Popovice, Grymov
  • Ohnisko Domaželice Pavlovice, Turovice, Radkovy, Karlovice
  • Ohnisko Přerov Bochoř, Troubky, Henčlov, Rokytnice, Žeravice, Čekyně, Vinary, Věžky
  • Ohnisko Šišma Sušice, Prusinky, Radkova lhota, Radotín, Lhota, Oprostovice, Soběchleby, Simře, Hlinsko

    Zdroj: KVS Olomouc