„Celý život jsem se věnoval vinařství, na důchod jsem ale vyměnil víno za pálenici,“ svěřil se pěstitel, který má na svém kontě úspěchy v několika degustačních soutěžích. Získal prvenství třeba na koštu ovocných pálenek v Pavlovicích u Přerova, kde v silné konkurenci 136 vzorků zabodoval se svou slivovicí ze švestek.

Nápad uspořádat degustaci vlastních pálenek v Lobodicích vznikl před rokem.

„Teď je to druhý ročník. Lidé můžou posedět u cimbálu a v té zimě se trochu zahřát a pobavit se,“ řekl. V sobotu se jich v kulturním domě sešly desítky a k poslechu jim vyhrávala cimbálová muzika ze Slovácka.

Pěstitel Antonín Svoboda má ve svém ovocném sadě přes sto dvacet stromů. „Kromě pálenky ze švestek, třešní, jablek, meruněk či hrušek zkouším i novinky. Třeba vrabčinka, to je destilát z plané třešně, grappa jsou zase výlisky z vinného mláta. Výborná je i durancie,“ přiblížil.

A jakými zásadami se jako pěstitel řídí?

„Mám heslo, že na uřezané haluzi už nic nezarodí. A také by se mělo pít tak, aby chutnalo i na druhý den,“ prozradil s úsměvem svůj recept. Aby byla slivovice dobrá, je prý důležitá jemnost, lahodnost a ovocnost. „Pálit se má jen zralé ovoce a nic se nesmí uspěchat,“ dodal.

Na degustaci slivovice přijeli do Lobodic i organizátoři Vranovské štamprle na Prostějovsku, která se letos uskuteční už podesáté. „Mě asi ze všeho nejvíce interesuje višeň, protože je pracné ji vyrobit. Měli jsme ale i speciality jako pálenku z jahod nebo feferonek. Ta se ale doporučuje až jako poslední vzorek na degustaci,“ poznamenal také Vítězslav Šimek, jeden z organizátorů této soutěže.