VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeology u Prioru vystřídala stavební technika. Plášť už je pryč

Přerov – Bádání archeologů u přerovského Prioru, které přineslo řadu cenných nálezů, pomalu končí. Prostranství už zabrali stavebníci, místo je ohraničené a rekonstrukce obchodního centra začala stržením původního pláště budovy. Výzkum, trvající pět týdnů, potvrdil kontinuální osídlení této části města.

30.4.2015 4
SDÍLEJ:

Archeologický výzkum u Prioru pomalu končí. Lokalitu obsadila stavební technika a začaly první práce na rekonstrukci obchodního centra.Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

K nejcennějším nálezům patří nejstarší doklad osídlení této lokality, pocházející z období mladší doby kamenné.

„Máme drobný, ale velice významný nález – našli jsme srpovou čepelku, zhotovenou z pazourku, na jejímž povrchu je nápadný lesk. Ten vzniká naleptáním pazourku při kosení trávy nebo obilí," uvedl přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Podle něj pochází drobný nástroj z období neolitu, tedy 6. až 5. tisíciletí před naším letopočtem. „Může souviset s aktivitami prvních zemědělců na našem území. Bez dalších doprovodných nálezů je ale těžké určit, ke které konkrétní kultuře období neolitu náležel," konstatoval.

Pazourková čepel byla původně zasazena do dřevěné násady a tvořila ostří srpu.

„Je to ojedinělý nález a souvisí s aktivitami lidí, kteří říční terasu opakovaně navštěvovali a osídlovali. Naši předkové si patrně nezvolili toto místo osídlení náhodně. Jak ukázaly i zkušenosti z povodní v roce 1997, byli zde chráněni před případnými povodňovými událostmi," dodal.

Šest popelnicových hrobů

O kontinuálním osídlení této části města svědčí i další významné nálezy z různých historických epoch. Vzácný je i objev celkem šesti popelnicových hrobů z mladší doby bronzové, starých tři tisíce let.

„Odkryli jsme část žárového pohřebiště z období kultury lužických popelnicových polí. Už víme, že se jedná o slezskou fázi. Některé nádoby se podařilo dochovat celé, jiné pouze v torzech. V jednom z hrobů byla i bronzová šipka z luku," upřesnil Zdeněk Schenk. Popelnicové hroby byly převezeny do laboratoře, kde budou podrobeny analýze.

PSALI JSME: Archeologové našli u Prioru tři tisíce let starý hrob

Objevy na Šířavě

Tento týden zachytili archeologové na ploše naproti dnešní budovy Vodovodů a kanalizací základy dalšího statku na Šířavě.

„Překvapilo nás, že se kulturní vrstvy z období vrcholného a pozdního středověku nacházejí necelého půl metru pod úrovní chodníku," zmínil.

Už při prvním začištění plochy objevili badatelé rozsáhlý soubor zlomků užitkové keramiky ze druhé poloviny 13. století.

Je to důkazem toho, že byl prostor dnešní Šířavy intenzivně osídlen, což zřejmě souvisí s povýšením Přerova na královské město. Šířava byla v té době historickým předměstím královského hradu, jenž se nacházel na dnešním Horním náměstí.

„Z tohoto období se nám podařilo za pomoci detektorů kovu nalézt větší množství olověných slitků, které naznačují, že zde byla kovolitecká dílna. Dokládá to i nález dvou olověných kotoučků s otvorem na zavěšení," upřesnil.

Osídlení v období vrcholného středověku dokládají i zlomky keramických hrnců s typickými římsovitými okraji a velké množství zásobnic na obilí.

O dlouhotrvajícím vývoji této lokality svědčí i doklady staršího osídlení, které reprezentují nálezy keramiky z mladší doby hradištní, tedy 10. až 12. století.

„Kromě toho jsme našli také větší množství zvířecích kostí, které dokládají pestrost jídelníčku. Jsou mezi nimi kosti divokého prasete, ale i ovce či kozy. Zajímavostí je i nález kostěného šídla, zhotoveného ze zvířecí kosti," doplnil badatel Jan Mikulík.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

30.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Po neznámém pachateli, který ukradl na nástupišti vlakového nádraží v Přerově kabelku, pátrá policie. Pachatele zachytily kamery.
3

Tento muž na nádraží v Přerově okradl cestující. Nepoznáte ho?

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Závodníky v Přerovské rokli okradli ve spánku. Vzali jim peníze i boty

Na Mistrovství Evropy v autokrosu, které se konalo o víkendu v Přerovské rokli, budou ještě dlouho vzpomínat dva závodníci.

Jazzový festival v Přerově odtajnil program. Hvězdou je Stanley Clarke

Fenomenální americký baskytarista a kontrabasista Stanley Clarke bude hlavní hvězdou Československého jazzového festivalu v Přerově, který se koná od čtvrtku 26. do soboty 28. října. Vstupenky budou v předprodeji už od pondělí 28. srpna.

První ztráta, i tak cenný bod. Kozlovice v Opavě přišly o těsný náskok

 Sice poprvé ztratili, stále ale jsou ve vedení. Fotbalisté Kozlovic v neděli zajížděli do Opavy, kde s rezervou favorita druhé ligy remizovali 1:1.

Helfštýn bude mít svého strážce

Zvuk rytmického bušení kladiv na kovadliny se od soboty rozléhá do širokého okolí hradu Helfštýna, kde právě probíhá devětadvacátý ročník Kovářského fóra.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení