VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ubytovna je minulostí. Co ale s budovou dál?

PŘEROV - Město sociálně slabé lidi vystěhovalo už vloni v létě. Teď se zastupitelé nemohou shodnout, jak s panelákem naloží.

19.4.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Lenka Chalupová

Za posledními nájemníky se zaklaply dveře přerovské ubytovny pro sociálně slabé už vloni v létě. Město mělo s budovou v Bayerově ulici své plány. Staré vedení radnice chtělo havarijní objekt prodat a podporovat myšlenku, aby v něm soukromý investor vystavěl byty. Jenže noví zastupitelé se vyjádřili proti. Navrhli, ať se panelák opraví z dotací a zůstane v majetku Přerova. Otázkou ale je - přikutálí se na to do Přerova peníze ze státní kasy?

Pro prodej bylo jen 11 zastupitelů

Sedmdesát nájemníků se za hysterických výkřiků z ubytovny vystěhovat loni v srpnu. Důvodem akce „kulový blesk“ bylo to, že pro město bylo spravování budovy ekonomicky nevýhodné. Ve hře argumentů zazněla i výtka, že v domě bydlela řada nepřizpůsobivých individuí, kteří svým chováním otravovali život lidem v této lokalitě. Dnes je tam klid, jenže budova zeje prázdnotou a Přerov ještě neví, jak ji využije. Prodej objektu padl. „Odprodej podpořilo jen jedenáct zastupitelů,“ řekl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Jinak to vidí úředníci a politici

Jiný názor na budoucnost zrušené ubytovny mají úředníci a odlišný komunální politici. Odbor majetku se vyslovil pro prodej objektu firmě, která se zaváže k vybudování nájemních bytů. „Představovali jsme si, že by tam soukromý investor mohl vystavět přes čtyřicet bytů, nejvíce jednopokojových, ale i dvou a třípokojových. Odhadovali jsme, že by firmu mohla oprava vyjít až na 45 milionů,“ uvedl vedoucí odboru majetku města Vladimír Čajka.

Komise rady pro projednávání záměrů to ale vidí jinak. „Byli bychom raději, kdyby město bývalou ubytovnu nechalo zrekonstruovat a využilo dotací z programu Podpory výstavby bytů pro příjmově vymezené osoby. Podle našich informací je možno na jeden takovýto byt získat od státu až 550 tisíc korun,“ sdělil člen poradní komise Václav Zatloukal (ČSSD).

Obava z dalších „sociálně slabých“

Rozpaky nad návrhem neskrývá náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS). Vyjádřila svou obavu, že by se do objektu za těchto podmínek mohli nastěhovat zase sociálně nepřizpůsobiví lidé, s nimiž bude problém.

„Obávám se, že se do lokality vrátí stejné typy občanů. Často jsme dostávali stížnosti na jejich chování. A v případě budování sociálních bytů bychom se dostali do stejné pasti,“ konstatovala Grambličková. Podle ní je škoda, že zastupitelé prodej ubytovny nepodpořili. „Kdyby se našel investor, který by tam postavil byty, problém by se vyřešil a město by to nic nestálo,“ připomněla.

Koleje nebo startovací byty?

Většina zastupitelů schvalovala, aby objekt sloužil ubytovacímu účelu, ale ne všichni se shodli na jedné variantě. „Objekt by se mohl zrekonstruovat třeba i na koleje pro vysokoškolské studenty,“ navrhl primátor Jiří Lajtoch (ČSSD). Zastupitelka Ludmila Tomaníková (KSČM) se ale spíše přimlouvala za podporu mladých rodin: „V blízkosti je škola i školka, možná by stálo za úvahu, aby tam byly startovací byty pro mladé manžele.“

19.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Svojí kabelkou do veletrhu přispěla také manažerka Obchodního centra Galerie Přerov Lenka Volfová

Manažerka Galerie Přerov veletrh podpořila kabelkou, na kterou "nemá odvahu"

Na legendu českého rocku a blues Vladimíra Mišíka, který zahrál v úterý večer v přerovském klubu Teplo, dorazily na tři stovky posluchačů.
21

Vladimír Mišík: I dnes sáhnu po sbírce Josefa Kainara

Parkurové závody v Přerově nepřekazil ani déšť. Domácí uspěli v hobby závodech

Počasí sice v sobotu nebylo ideální, nic ale nebránilo konání 19. ročníku jezdeckých závodů v rámci Ceny města Přerova v parkurovém skákání. K vidění bylo celkem 82 startů, nechyběli domácí jezdci Střední školy zemědělské a ani hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, který se zúčastnil předávání cen a ke koním má speciální vztah.

Ztratil peněženku, díky policii ji má nazpět

Když muž, který jel v pondělí vlakem z Lipníku nad Bečvou zjistil, že zřejmě při nástupu vytratil svoji peněženku, už asi nedoufal, že se s ní ještě shledá.

Policie kontrolovala zaměstnance železnice

Na teritoriu Územního odboru Přerov se uskutečnila v době od 11. do 18. září policejní akce, která se zaměřila na železniční problematiku.

Kotlíkové dotace spuštěny, kraj rozdá 124 milionů! Tentokrát bez front

Kdo uvažuje o tom, že v rodinném domě vymění starý kotel na pevná paliva za modernější a k ovzduší ohleduplnější zdroj tepla, má opět šanci získat peníze.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení