Studenti se zapojili do taktického cvičení krajské pořádkové jednotky, které mělo vyzkoušet taktiky zásahu proti nelegálním obyvatelům. Na místě byla ve středu dopoledne více než stovka těžkooděnců, desítky strážníků a hasiči.

„Námětem je obsazení neobydlené budovy squattery, které uvnitř objektu zatknou a vyvádějí ven policisté. Ty nejagresivnější z nich pak zpacifikují psovodi s pomocí speciálně vycvičených psů. Role nelegálních obyvatel domu se zhostilo sedmatřicet studentů z holešovské školy,“ přiblížila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle ní se cvičení zúčastnili také pozorovatelé z pořádkové jednotky v Brně, šestadvacet strážníků Městské policie a tři hasičské vozy s osádkou. Těžkooděnci nejprve pronikli s pomocí žebříku do vyklizené budovy, a pak už se ozývaly jen výkřiky zatýkaných a štěkání psů.

„Zkoušíme dvě modelové situace, jak by tato akce mohla v reálu probíhat. Odpoledne pak vyhodnotíme, která z nich by byla v případě ostrého nasazení lepší,“ shrnula mluvčí Sedláčková.

Figuranti z policejní školy se do své role squatterů dokonale vžili.

„Kdybych něco takového zažíval ve skutečnosti, bylo by to asi složitější, nácvik mi ale nevadí,“ řekl jeden z figurantů Petr Dornica, který musel čekat s rukama nad hlavou na chodbě domu, až ho těžkooděnci převezou na služebnu.

Vůbec poprvé nasadila přerovská policie do akce také speciální auto, ve kterém je krizové koordinační centrum s veškerou technikou.

„Používá se třeba při záplavách a nebo vlakových neštěstích, kdy je zapotřebí, aby zasedal přímo v autě celý krizový štáb. Policisté tak můžou pracovat přímo v místě dění, protože je ve voze radiostanice, elektrocentrála i kompletní vybavení na poskytnutí první lékařské pomoci,“ řekla mluvčí.

Taktickému cvičení v Kojetínské ulici pobaveně přihlíželi i místní Romové. „Je dobré, aby policie taky něco uměla,“ řekl jeden z nich Štefan Mižigar a dodal, že vpád těžkooděnců obyvatele ghetta nijak nezaskočil. „Bylo to dopředu ohlášené, takže jsme věděli, co se bude dít,“ uzavřel.