VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sucho trápí Bečvu i Olešnici. Situace je kritická

Ještě před několika lety podobný pohled téměř neznali. Obnažené břehy, poloprázdná koryta řek, vysychající dno Tršické přehrady.

10.8.2017
SDÍLEJ:

Hladina řeky Bečvy v Dluhonicích v těchto dnech dosáhla výšky jednoho metru a pokořila hranici sucha, podobně jaké jiné vodní toky na Přerovsku.Foto: Deník / Petra Poláková-Uvírová

V povodí Bečvy už dosáhlo hranice sucha deset měřících stanic. A pokud to tak půjde dál - čeká starosty obcí vážný problém.

Boj o každou kapku vody a kontrola černých odběrů, které situaci značně komplikují.

„Připadáme si tu jako v bermudském trojúhelníku. Černé mraky se pokaždé stočí na Olomouc a Jeseníky, nebo se tlačí na Beskydy. Nám tady na Hané se vyhnou a nespadne ani kapka. A když už zaprší, nevidíme v tocích žádnou reakci,“ líčí situaci starosta Citova na Přerovsku Jaromír Otáhal.

Místní trápí také pohled na vysychající vodní toky Olešnice a Loučka.

„Voda z Olešnice vždycky zásobovala vodou Morávku, teď je to ale suché a teče jen velmi válo vody,“ poznamenal starosta.

Na pokles vody v Tršické přehradě upozorňuje i Ludmila Landsmanová, předsedkyně výboru místní části v Žeravicích.

„Když jsme se tam byli naposledy dívat, viděli jsme zčásti obnažené dno. Také voda v Olešnici téměř stojí,“ shrnula.

Postřehy starostů a místních obyvatel potvrzují také údaje vodohospodářů, podle nichž dosáhlo hranice sucha 35 ze 200 měřících stanic v povodí Moravy a Dyje. Nejvíce zasaženo je nyní povodí Bečvy, ve kterém hlásí hranici sucha deset měřících stanic.

Značný úbytek vody zaznamenali vodohospodáři na Bečvě v Dluhonicích, kde aktuálně hladina dosahuje výšky 106 centimetrů s průtokem 1,3 metrů krychlových za sekundu. Moštěnka je na pouhých 34 centimetrech a Olešnice v Kokorách má 83 centimetrů.

„Nízký stav průtoků nadlepšují nádrže, které jsou v současné době naplněné v rozmezí od 60 do 97 procent,“ informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

S ohledem na nepříznivou hydrologickou situaci doporučilo Povodí Moravy vodoprávním úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami, provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod.

Ryby hynou

O kritické situaci dnes hovoří rybáři na Přerovsku, kteří zaznamenali řadu úhynů. Kyslíkovým deficitem podle nich trpí zejména ryby v chovných rybnících.

„Následkem veder došlo k masivnímu úhynu plůdků v chovném rybníce v Želatovicích. Ztráta byla značná, jednalo se o tisícovky kusů,“ informoval Alexander Majer, předseda Českého rybářského svazu v Přerově.

Podle něj rybáři pravidelně kontrolují všechny chovné rybníky a revíry.

„Provádíme opatření a okysličujeme vodu - mimo jiné i na chovném rybníku v Předmostí. Totálně ale vyschl Oldřichovský rybník u Oseka. Posbírali jsme uhynulé ryby, a co se dalo zachránit, to jsme přesadili do Bečvy, která má zatím nejvíce vody,“ popsal.

Rybáři se v těchto dnech nejvíce obávají přívalových dešťů, během nichž došlo v minulých letech k hromadným úhynům ryb v řece Bečvě. Během bouřky totiž došlo k vyplavení splašků z kanalizace.

„Stalo se to pokaždé v srpnu, takže už kvůli tomu tři dny nespím,“ vzpomněl Alexander Majer.

Na Přerovsku platí od prvního srpna zákaz obecného nakládání s povrchovými vodami ze všech vodních toků a nádrží. Netýká se jen města a jeho místních částí, ale i dalších osmapadesáti obcí, spadajících pod Přerov.

„Jestliže dnes někdo používá například vodu z Bečvy nebo ze Strhance k zavlažování zahrádky, měl by se teď podobných zvyklostí zdržet, a to až do poloviny září. Zároveň všem doporučujeme v maximální možné míře zachytávat a zadržovat srážkové vody - a pro závlahu přednostně využívat právě je,“ radí Pavla Tomčíková z oddělení vodního hospodářství přerovského magistrátu.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

10.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Prostějovští hokejisté (v červeném) prohráli v derby s Přerovem 1:2
44

Derby opět ovládl Přerov. Výhru hostů řídil oslavenec Plášek

Lídr ODS Michal Zácha ON-LINE. Ptejte se

Bývalý náměstek primátora Přerova, současný předseda kontrolního výboru přerovského zastupitelstva, otec tří dětí, sportovec, trenér fotbalových nadějí v Kozlovicích a nyní i jednička kandidátky občanských demokratů pro říjnové parlamentní volby v Olomouckém kraji.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Reklama na divizi! Kozlovice v Havířově udržely vedení v soutěži

Nádherné počasí, bezmála pět set fanoušků a hlavně strhující fotbal. Šlágr 11. kola divize E mezi domácím Havířovem a vedoucími Kozlovicemi byl reklamou na čtvrtou nejvyšší soutěž.

Řidič nechal v Přerově odemčený superb s klíčem v zapalování. Jak to dopadlo?

Na svou neopatrnost doplatil v neděli po třiadvacáté hodině pětapadesátiletý majitel vozidla značky Škoda Superb, který nechal své auto odemčené, dokonce nechal klíče v zapalování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení