VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sucho trápí Bečvu i Olešnici. Situace je kritická

Ještě před několika lety podobný pohled téměř neznali. Obnažené břehy, poloprázdná koryta řek, vysychající dno Tršické přehrady.

10.8.2017
SDÍLEJ:

Hladina řeky Bečvy v Dluhonicích v těchto dnech dosáhla výšky jednoho metru a pokořila hranici sucha, podobně jaké jiné vodní toky na Přerovsku.Foto: Deník / Petra Poláková-Uvírová

V povodí Bečvy už dosáhlo hranice sucha deset měřících stanic. A pokud to tak půjde dál - čeká starosty obcí vážný problém.

Boj o každou kapku vody a kontrola černých odběrů, které situaci značně komplikují.

„Připadáme si tu jako v bermudském trojúhelníku. Černé mraky se pokaždé stočí na Olomouc a Jeseníky, nebo se tlačí na Beskydy. Nám tady na Hané se vyhnou a nespadne ani kapka. A když už zaprší, nevidíme v tocích žádnou reakci,“ líčí situaci starosta Citova na Přerovsku Jaromír Otáhal.

Místní trápí také pohled na vysychající vodní toky Olešnice a Loučka.

„Voda z Olešnice vždycky zásobovala vodou Morávku, teď je to ale suché a teče jen velmi válo vody,“ poznamenal starosta.

Na pokles vody v Tršické přehradě upozorňuje i Ludmila Landsmanová, předsedkyně výboru místní části v Žeravicích.

„Když jsme se tam byli naposledy dívat, viděli jsme zčásti obnažené dno. Také voda v Olešnici téměř stojí,“ shrnula.

Postřehy starostů a místních obyvatel potvrzují také údaje vodohospodářů, podle nichž dosáhlo hranice sucha 35 ze 200 měřících stanic v povodí Moravy a Dyje. Nejvíce zasaženo je nyní povodí Bečvy, ve kterém hlásí hranici sucha deset měřících stanic.

Značný úbytek vody zaznamenali vodohospodáři na Bečvě v Dluhonicích, kde aktuálně hladina dosahuje výšky 106 centimetrů s průtokem 1,3 metrů krychlových za sekundu. Moštěnka je na pouhých 34 centimetrech a Olešnice v Kokorách má 83 centimetrů.

„Nízký stav průtoků nadlepšují nádrže, které jsou v současné době naplněné v rozmezí od 60 do 97 procent,“ informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

S ohledem na nepříznivou hydrologickou situaci doporučilo Povodí Moravy vodoprávním úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami, provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod.

Ryby hynou

O kritické situaci dnes hovoří rybáři na Přerovsku, kteří zaznamenali řadu úhynů. Kyslíkovým deficitem podle nich trpí zejména ryby v chovných rybnících.

„Následkem veder došlo k masivnímu úhynu plůdků v chovném rybníce v Želatovicích. Ztráta byla značná, jednalo se o tisícovky kusů,“ informoval Alexander Majer, předseda Českého rybářského svazu v Přerově.

Podle něj rybáři pravidelně kontrolují všechny chovné rybníky a revíry.

„Provádíme opatření a okysličujeme vodu - mimo jiné i na chovném rybníku v Předmostí. Totálně ale vyschl Oldřichovský rybník u Oseka. Posbírali jsme uhynulé ryby, a co se dalo zachránit, to jsme přesadili do Bečvy, která má zatím nejvíce vody,“ popsal.

Rybáři se v těchto dnech nejvíce obávají přívalových dešťů, během nichž došlo v minulých letech k hromadným úhynům ryb v řece Bečvě. Během bouřky totiž došlo k vyplavení splašků z kanalizace.

„Stalo se to pokaždé v srpnu, takže už kvůli tomu tři dny nespím,“ vzpomněl Alexander Majer.

Na Přerovsku platí od prvního srpna zákaz obecného nakládání s povrchovými vodami ze všech vodních toků a nádrží. Netýká se jen města a jeho místních částí, ale i dalších osmapadesáti obcí, spadajících pod Přerov.

„Jestliže dnes někdo používá například vodu z Bečvy nebo ze Strhance k zavlažování zahrádky, měl by se teď podobných zvyklostí zdržet, a to až do poloviny září. Zároveň všem doporučujeme v maximální možné míře zachytávat a zadržovat srážkové vody - a pro závlahu přednostně využívat právě je,“ radí Pavla Tomčíková z oddělení vodního hospodářství přerovského magistrátu.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

10.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

První den školy v Přerově: klauni, hry i projížďky po Bečvě

Jak bude vypadat okolí takzvaného průpichu, určí urbanistická studie.
9

Nevábnou bránu do Přerova má změnit průpich. Bourat domy začnou brzy

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

V Přerově se otevřou brány památek. Co bude k vidění?

Přerov - Brány celé řady památek se otevřou během Dnů evropského dědictví, které v Přerově připadnou na víkend 9. a 10. září. Letošním ročníkem se ponese heslo „Památky a příroda“.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Opilá řidička převrátila auto na střechu, druhou zastavili policisté

Šestapadesátiletá žena jela v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne ve směru od obce Kozlovice směrem na Radslavice, jízdu však nezvládla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení