VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strojař přestaví na byty pro seniory. Za 100 milionů

Smutný svědek zašlé slávy Přerovských strojíren - bývalý hotelový dům Strojař - má po letech přešlapování na místě konečně šanci, že se do něj vrátí život.

22.6.2017 1
SDÍLEJ:

Bývalý hotel Strojař v PřerověFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Zastupitelé na svém posledním zasedání schválili záměr, který počítá s přebudováním devítipatrového objektu na různé typy bydlení pro seniory.

Nebude to ale levná záležitost. Rekonstrukce by měla přijít na 100 milionů korun.

Materiál prošel na jednání zastupitelstva hladce, protože jeho schválení předcházela debata uvnitř pracovního týmu. Ten tvořili zástupci stran napříč politickým spektrem, ale i úředníci magistrátu nebo odborník na reality.

Dospěli k závěru, že jedinou cestou, jakou se může Strojař ubírat, je opět bydlení.

A protože populace v Přerově stárne, obsadí někdejší hotelový dům a později armádní ubytovnu senioři.

Až padesát malých bytů

Ve Strojaři má vzniknout dvaadvacet bezbariérových bytů s pečovatelskou službou.

„Máme šanci získat dotaci z programu podpory bydlení ministerstva pro místní rozvoj, a to ve výši 600 tisíc korun na jeden byt. Na pečovatelské bydlení by tedy město mohlo získat podporu od státu až 12 milionů korun. Další možností je i dotace na komunitní centrum ve výši až 20 milionů,“ nastínil Petr Vrána, kde získat finance na tak náročný projekt.

V komplexu bývalého hotelového domu Strojař má kromě toho vzniknout také třicet až padesát malometrážních bytů, a to různých velikostí, od 1 + 1 a 1 + KK až po 2 + 1 nebo 2 + KK.

I v nich by bydleli pouze důchodci, pro něž je mnohdy pohodlnější přestěhovat se z velkých bytů s vyššími provozními náklady do menších.

A aby to měli blízko třeba do kadeřnictví nebo do lékárny, bude přízemní část objektu přebudováno na komerční prostory.

Architektonicko - urbanistická soutěž, kterou vypíše město, se bude zabývat celou lokalitou v okolí Strojaře - tedy také ulicemi Velká Dlážka, Brabansko a nábřeží Rudolfa Lukaštíka.

Na pozemcích chce totiž město zbudovat také nové parkoviště, a to až pro osmdesát aut.

Město může nabídnout levnější nájem

Je mezi seniory o tento typ bydlení zájem? Podle přerovského realitního makléře Alexandra Betáka se starší lidé na finančně dostupné bydlení v menších bytech ptají hodně často.

„Nejsou to jen lidé, kterým zemřel partner a nemají ze svého důchodu kolem 11 až 12 tisíc korun měsíčně na zaplacení nájmu ve větším bytě. Někdy se stěhují do menšího i starší manželé. Důvodem jsou především náklady na provoz,“ objasňuje situaci.

Zda půjdou byty ve Strojaři mezi důchodci na dračku, to prý záleží hlavně na výši nájemného.

„Oproti realitní branži má město tu výhodu, že může nabídnout levnější bydlení. Pokud by lidé zaplatili měsíčně kolem deseti tisíc, tak je to pro ně hodně, ale v případě, že uhradí do 6 tisíc korun i se službami, zájem o tyto byty určitě bude,“ uvažuje Alexandr Beták.

„Byty budou navíc zrekonstruované, takže do nich už lidé nebudou muset investovat. Já v tomto typu bydlení vidím velký potenciál,“ uzavírá.

Kolik bude stát Strojař? Architektonicko-urbanistická soutěž na využití zchátralého hotelového domu Strojař bude stát 1,8 milionu korun, zhotovení projektové dokumentace a regulačního plánu pak 3 miliony 550 tisíc.
Hotel Strojař v PřerověDemolice čtyř nadzemních podlaží by podle odhadu přišla na 13 milionů korun, proměna prvního nadzemního podlaží, které by mělo sloužit ke komerčním účelům, pak na 24 milionů.
Rekonstrukce druhého až pátého podlaží, ve kterém by měly být pečovatelské a obecní byty, byla vyčíslena na 37 milionů korun. Do celkových nákladů je ale započítána i demolice trafostanice a výměníkové stanice, stavba parkoviště a sadové úpravy. Celkové náklady se odhadují na 100 milionů korun.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

22.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Přerova (v modrém) proti Ústí nad Labem (7:4).
33

Vítr v kabině pomohl. Zubři nasázeli Ústí pět gólů ve druhé třetině

Výstava hub v přerovském klubu Teplo
32

Tradiční výstava hub v Přerově lámala návštěvnické rekordy

Nadávky, krádeže, potyčky. V Přerově už se bojí i Romové

ANKETA / Chovají se, jako kdyby jim tu všechno patřilo. Máme strach jít večer po ulici. Obchodníci z lokalit u nádraží, ale i lidé, kteří zde žijí, popisují, že atmosféra v Přerově v poslední době zhoustla.

Výtěžek z Kabelkového veletrhu pomůže také Julince z Bělotína

S následky herpetické meningoencefalitidy bojuje už pět let Julinka z Bělotína. Nemoc, která propukla krátce po jejím narození, zasahuje nervy a způsobuje změny mentálního stavu a omezení pohyblivosti. 

Škaredé počasí, krásná auta. Veteráni vyrazili na rozlučkovou jízdu

Nablýskané automobily a motocykly, které se řadí do kategorie „veterán“, jeli v neděli 24. září svou poslední letošní jízdu. Sezona totiž končí a bylo nutné ji završit okázalou jízdou, která započala v Lipníku nad Bečvou.

Mňamky, nebo blafy? Jaké máte zkušenosti se školními jídelnami?

V jídelníčku zelenina, mléčné výrobky, ryby, luštěniny, bezlepkové potraviny a regionální produkty. A jako doplněk k obědu raději ovoce než sladkosti. Takový je dnes trend ve školních jídelnách. Na Přerovsku jsou ale i jídelny, kde dětem nechutná.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení