VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strojař přestaví na byty pro seniory. Za 100 milionů

Smutný svědek zašlé slávy Přerovských strojíren - bývalý hotelový dům Strojař - má po letech přešlapování na místě konečně šanci, že se do něj vrátí život.

22.6.2017 1
SDÍLEJ:

Bývalý hotel Strojař v PřerověFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Zastupitelé na svém posledním zasedání schválili záměr, který počítá s přebudováním devítipatrového objektu na různé typy bydlení pro seniory.

Nebude to ale levná záležitost. Rekonstrukce by měla přijít na 100 milionů korun.

Materiál prošel na jednání zastupitelstva hladce, protože jeho schválení předcházela debata uvnitř pracovního týmu. Ten tvořili zástupci stran napříč politickým spektrem, ale i úředníci magistrátu nebo odborník na reality.

Dospěli k závěru, že jedinou cestou, jakou se může Strojař ubírat, je opět bydlení.

A protože populace v Přerově stárne, obsadí někdejší hotelový dům a později armádní ubytovnu senioři.

Až padesát malých bytů

Ve Strojaři má vzniknout dvaadvacet bezbariérových bytů s pečovatelskou službou.

„Máme šanci získat dotaci z programu podpory bydlení ministerstva pro místní rozvoj, a to ve výši 600 tisíc korun na jeden byt. Na pečovatelské bydlení by tedy město mohlo získat podporu od státu až 12 milionů korun. Další možností je i dotace na komunitní centrum ve výši až 20 milionů,“ nastínil Petr Vrána, kde získat finance na tak náročný projekt.

V komplexu bývalého hotelového domu Strojař má kromě toho vzniknout také třicet až padesát malometrážních bytů, a to různých velikostí, od 1 + 1 a 1 + KK až po 2 + 1 nebo 2 + KK.

I v nich by bydleli pouze důchodci, pro něž je mnohdy pohodlnější přestěhovat se z velkých bytů s vyššími provozními náklady do menších.

A aby to měli blízko třeba do kadeřnictví nebo do lékárny, bude přízemní část objektu přebudováno na komerční prostory.

Architektonicko - urbanistická soutěž, kterou vypíše město, se bude zabývat celou lokalitou v okolí Strojaře - tedy také ulicemi Velká Dlážka, Brabansko a nábřeží Rudolfa Lukaštíka.

Na pozemcích chce totiž město zbudovat také nové parkoviště, a to až pro osmdesát aut.

Město může nabídnout levnější nájem

Je mezi seniory o tento typ bydlení zájem? Podle přerovského realitního makléře Alexandra Betáka se starší lidé na finančně dostupné bydlení v menších bytech ptají hodně často.

„Nejsou to jen lidé, kterým zemřel partner a nemají ze svého důchodu kolem 11 až 12 tisíc korun měsíčně na zaplacení nájmu ve větším bytě. Někdy se stěhují do menšího i starší manželé. Důvodem jsou především náklady na provoz,“ objasňuje situaci.

Zda půjdou byty ve Strojaři mezi důchodci na dračku, to prý záleží hlavně na výši nájemného.

„Oproti realitní branži má město tu výhodu, že může nabídnout levnější bydlení. Pokud by lidé zaplatili měsíčně kolem deseti tisíc, tak je to pro ně hodně, ale v případě, že uhradí do 6 tisíc korun i se službami, zájem o tyto byty určitě bude,“ uvažuje Alexandr Beták.

„Byty budou navíc zrekonstruované, takže do nich už lidé nebudou muset investovat. Já v tomto typu bydlení vidím velký potenciál,“ uzavírá.

Kolik bude stát Strojař? Architektonicko-urbanistická soutěž na využití zchátralého hotelového domu Strojař bude stát 1,8 milionu korun, zhotovení projektové dokumentace a regulačního plánu pak 3 miliony 550 tisíc.
Hotel Strojař v PřerověDemolice čtyř nadzemních podlaží by podle odhadu přišla na 13 milionů korun, proměna prvního nadzemního podlaží, které by mělo sloužit ke komerčním účelům, pak na 24 milionů.
Rekonstrukce druhého až pátého podlaží, ve kterém by měly být pečovatelské a obecní byty, byla vyčíslena na 37 milionů korun. Do celkových nákladů je ale započítána i demolice trafostanice a výměníkové stanice, stavba parkoviště a sadové úpravy. Celkové náklady se odhadují na 100 milionů korun.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

22.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velitel 2. armádního sboru se sídlem v Olomouci a šéf ozbrojených složek v krizovém štábu Ústřední povodňové komise Petr Voznica.

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

Julie a Emilie Nevrlé, Hranice, narozeny dne 10. července ve Valašském Meziříčí, Julie míra 48 cm, váha 2750 g, Emilie míra 47 cm, váha 2400 g
5

Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

Koryto Bečvy v Přerově bude bez vody, kvůli srážce na jezu

Pohled na vyschlé koryto Bečvy se naskytne Přerovanům, kteří si oblíbili procházky k jezu. Povodí Moravy totiž provádí každoroční srážku kvůli plánované údržbě jezu a nadjezí. Voda se začne vypouštět v pátek a práce mají být u konce do 28. července.

Kam vyrazit za letním osvěžením? Tady je přehled koupališť i s cenami

Prázdniny jsou v plném proudu a počasí nám až na krátké výkyvy také přeje. Je proto jasné, že spousta z nás vyrazí i s dětmi na nejbližší koupaliště nebo do přírody, která také nabízí chladivé osvěžení. Zjistili jsme pro vás, kam vyrazit a jaké jsou otevírací doby.

Máslo za padesát? Lidé mažou sádlo

Máslem za padesát nebo sádlem za dvanáct? Dilema, čím si namazat chleba v těchto dnech, nabírá na velikosti. V řadě případů vyhrává vyškvařený tuk z prasat. Nebo také rostlinné náhražky. Právě kvůli ceně.

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení