VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stěhování radnice: Radnice z pohledu opozičního zastupitele

Přerov -Otázka přemístění vedení přerovské radnice na Horní náměstí v Přerově vyprovokovala reakci čtenářů Přerovského deníku a Nového Přerovska. Tři příspěvky, kteréjsme zveřejnili v Novém Přerovsku v mírně zkrácené formě,přinášíme v plném znění.

11.7.2008
SDÍLEJ:

Barvy strany Společně pro Přerov hájila zastupitelka Marta Jandová.Foto: DENÍK/Petra Poláková – Uvírová

Stále si nemohu zvyknout, že práce opozičního zastupitele je obvykle prezentována jen jako důsledné popírání všeho, s čím přicházejí koaliční strany.

Bohužel, tímto přístupem se pak často ztrácí racionální jádro našich připomínek a v samotném zastupitelstvu tak vzniká dojem, že není třeba se jimi zabývat.

Někdy si myslím, že je to jen z pouhé pohodlnosti. Vzhledem k našim menšinovým hlasovacím možnostem v zastupitelstvu jsem ráda, že se kauza přesunu radnice medializuje, protože se tak konečně otevírá cesta k veřejné a doufám, že i k odborné diskusi.

Radnice je totiž centrální správní objekt a jeho umístění má svá pravidla. V našem městě nevyřešili problém nové radnice ani naši předkové a stav který přetrvává, je provizoriem v místě, kde se se stavbou radnice už dlouho počítalo.

Má to svoji historickou logiku. Radnice není obdobou feudálního sídla, stojícího stranou a nejlépe na kopci, ale je moderním a snadno dostupným úřadem, jehož místo je v přirozeném centru města.

Sama nejsem odborník, ale protože mi nedělá problém s potřebnými lidmi komunikovat, vím, že v této věci zůstala nezodpovězena řada jednoduchých otázek a nebyly zkoumány další alternativy řešení: - v loňském roce byl zamítnut projekt víceúčelové a drahé radnice ve spodní části Masarykova náměstí (TGM).

To je myslím v pořádku, je to ale dostatečný důvod lehkomyslně opustit tento optimální, po všech stránkách připravený městský prostor a nehledat nové řešení právě zde? Zvláště, když město Přerov vynaložilo v minulých letech nemalé úsilí a finanční prostředky na pořízení budov a pozemků v této lokalitě? - v současné době se již počítá s umístěním knihovny v jiné budově.

Proč tedy nedošlo k serioznímu posouzení ceny radnice na TGM ve stejném prostorovém požadavku, jaký je nyní uplatňován pro její umístění na Horním náměstí (celkem asi 25 osob)?

Území TGM nám umožňuje vybudování moderní, reprezentativní a optimálně projektované radnice pro svůj účel. Rozsáhlý vnitřní trakt nabízí možnost výstavních, relaxačních a komerčně využitelných prostor, včetně parkoviště (případně parkovacího domu).

Bezbariérový přístup je přitom naprostou samozřejmostí. Neměli bychom si ponechat kontrolu nejen nad architektonickým dořešením území, ale také nad využitím komerčních ploch – nejspíš zde nebudeme chtít herny a zastavárny? - není stěhování radnice nevratným krokem, jen za účelem rozprodeje lukrativních ploch na západní straně TGM?

Co nám nabízí Horní náměstí?

 • - při posuzování radnice na Horním náměstí si nejdříve vysvětleme, že sídlo pro čtyři politiky a dvacet úředníků není radniční komplex, ale jen komplex několika měšťanských domů pro jeden účel.
 • - pokud jde o jejich vnitřní, památkově chráněné prostory, u řady místnostní nelze splnit závaznou hygienickou normu osvětlení a nedají se využít na kanceláře. Domy jsou totiž hluboké a mají málo oken. Proto jsou tyto nevyužitelné plochy v nevýhodném poměru. Dokládá to zpracovaná studie.
 • - reprezentativnost těchto objektů je dána pouze historickým prostorem a to za cenu celkově špatné dostupnosti. Mluvit o bezbariérovosti některých částí je proto zavádějící. To už je lepší argument pana náměstka Kulíška, že za primátorem a jeho náměstky běžní občané stejně nechodí.
 • - oživení Horního náměstí nespočívá ve zvýšení dopravy, ale spíše v rozvíjejících se kulturních aktivitách Muzea Komenského a jiných subjektů. Naopak přijdeme o prosperující klubovou scénu v jednou z domů zamýšlené radnice. Osobně nezavrhuji ani klidový charakter Horního náměstí a jsem přesvědčena, že by bylo vhodné posoudit zkušenosti z jiných podobných měst. I zahraničních.

  Navržené přemístění radnice je politickým rozhodnutím současné radniční koalice. Hlavní důvod našich opozičních střetů v této oblasti, vidím v téměř laickém přístupu k řešení urbanistických problémů našeho města.

  Často přitom postrádám odbornou pomoc magistrátního pracoviště městské architektury a urbanismu a významný odborný efekt neshledávám ani ve složení pracovních skupin typu: “napříč politickým spektrem“.

  Smutných případů takové praxe je v poslední době, bohužel, dost. Je už téměř běžné, že se problémové projekty i přes oficiální neschválení v zastupitelstvu předkládají znovu a tak dlouho, až se konečně najde nový potřebný počet hlasů.

  To mi dává naději, že je reálný i opačný postup. Argumenty pana náměstka primátora Kulíška mi zatím nenabídly žádný srozumitelný důvod, proč stěhovat sídlo radnice do míst, které naši předkové už dávno před námi opustili z praktických důvodů.

  Marta Jandová zastupitelka Společně pro Přerov

 • 11.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:
  Kreativní filmové dílny pořádá každou středu pro děti přerovské kino Hvězda.
  11

  Děti odcházejí z kina s dárkem, který si vyrobily

  Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
  2

  Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

  Pěstujeme olivy

  I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

  AKTUALIZOVÁNO

  Jiří Tkadlčík se vrátil do Přerova. Chci teď dobýt Moravu a Slovensko

  ROZHOVOR / Během čtyř let života v Praze se ze siláka z Přerova Jirky Tkadlčíka stal český fenomén silových sportů. Ovládl nejen internet a sociální sítě, ale také prestižní závody strongmanů Arnold Classic v Austrálii a Africe, v USA se stal druhým nejsilnějším mužem do 105 kilogramů, letos vybojoval i titul mistra Evropy.

  AKTUALIZOVÁNO

  Dvanáct gólů na úvod! Zubři Slavii přestříleli

  FOTOGALERIE / Dvanáct branek, westernová přestřelka a výhra domácích. Taková byla první bitva v Přerově v rámci přípravného turnaje Zubr Cup. Domácí hokejisté sice po dvou třetinách vedli vysoko 6:2, v posledním dějství ale polevili a pražská Slavia korigovala na konečných 7:5. Přesto mohou být Zubři se vstupem do turnaje spokojeni.

  Nedělá mi problém karikovat sám sebe, říká Štěpán Mareš

  Známý český kreslíř Štěpán Mareš to nemá lehké. A nebo - mohl by to mít lehké, kdyby chtěl. Vybral si však cestu, která už dnes výtvarníky příliš neláká. Už více než dvacet let baví čtenáře tím, že karikuje jejich nedotknutelné modly, politické špičky a národní ikony. Zatímco čtenáři se na každý jeho kreslený komiks těší, politici zuří. Ale i to je úděl satirika. Jít s kůží na trh.

  Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
  Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
  Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
  VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
  Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení