VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přesun radnice je ohrožen

Přerov -Vážně ohrožen je záměr na přemístění vedení přerovského magistrátu na Horní náměstí. Společnost Alimentare, která dosud jednala s městem o prodeji svých dvou budov na historickém náměstí pro účely nové radnice, totiž uvažuje o odstoupení od smlouvy.

13.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Romana Rončáková

Důvodem je podle zástupců firmy znechucení z dosavadního průběhu jednání a „štvavá“ kampaň ze strany některých zastupitelů. Ti totiž už dříve vyjádřili názor, že považují celou obchodní transakci za spekulativní.

O tom, zda se záměr bude realizovat, rozhodnou zastupitelé na svém jednání příští týden v pondělí.

„Na jednání zastupitelů jdou dva materiály. Jeden se týká ceny za odkoupení domů na Horním náměstí od společnosti Alimentare, druhý pak vlastního záměru,“ upřesnil náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Podle jeho slov se radní neztotožnili s cenou 16 milionů korun, kterou navrhuje společnost Alimentare. „Firma po městu požaduje 16 milionů, radní ale navrhují cenu 14 milionů korun,“ upřesnil Kulíšek.

Město si podle jeho slov nechalo vypracovat posudek, podle něhož byly objekty ohodnoceny na 12,5 milionů korun. Jiný posudek – od firmy Alimentare - ale hovoří o vyšší částce - a to 14,5 milionů korun.

Různé pohledy na cenu ale nejsou podle zástupců společnosti Alimentare hlavním důvodem, proč chtějí nad transakcí zlomit hůl. „Nemáme zapotřebí, aby nás někdo očerňoval a obviňoval ze spekulativního nákupu,“ narážel na výhrady některých zastupitelů předseda představenstva společnosti Alimentare Vlastimil Špetla.

Opoziční zastupitelé ze strany Společně pro Přerov se totiž už před časem nechali slyšet, že jim připadá podezřelá souvislost mezi koupí obou budov firmou a následným záměrem města na přemístění radnice.

„Hodláme na jednání zastupitelstva předložit důkazy o tom, že jsme objekty koupili už v srpnu roku 2006, “ řekl Vlastimil Špetla ze společnosti Alimentare.

Ten už zástupcům města sdělil, že firma od smlouvy s největší pravděpodobností odstoupí. Rozhodující bude ale vývoj na jednání zastupitelstva a cena, kterou město nakonec nabídne.

Přemístění primátora, jeho náměstků a dalších úředníků na Horní náměstí už delší dobu kritizují zástupci opozice. Zastupitel Vladimír Puchalský ze strany Společně pro Přerov (SpP) třeba prohlásil, že mu záměr sídlit na zámku připadá jako feudální manýra.

Jiným zastupitelům zase vadí, že město utratí padesát milionů korun. „Tyto peníze potřebujeme na jiné věci, třeba na kanalizaci v místních částech, rekonstrukci Tyršova mostu nebo na knihovnu,“ míní Richard Šlechta ze strany Společně pro Přerov.

Podle radních je hlavním důvodem přesunu vedení magistrátu oživení historického Horního náměstí a fakt, že město konečně získá důstojné sídlo.

„Přesun na Horní náměstí je navíc rozhodně levnější než rekonstrukce stávajících budov na náměstí T. G. Masaryka nebo nákladná stavba nové radnice, o níž se v minulosti uvažovalo,“ zmínila se už dříve náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Záměr na přemístění vedení magistrátu z budov na náměstí T. G. Masaryka na Horní náměstí už má přitom konkrétní obrysy. „Byla zhotovena stavebně technická analýza, podle které přebudování objektů pro potřeby nového sídla magistrátu přijde na 36 milionů korun,“ vyčíslil vedoucí odboru rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala.

Spolu s částkou na odkoupení budov tedy půjde o investici ve výši zhruba 50 milionů korun. Podle Galy se rekonstrukcí změní dispoziční uspořádání budov na Horním náměstí. S největšími stavebními úpravami se počítá v objektu nynější matriky.

„Naproti tomu v klubu Teplo žádné větší rekonstrukce nebudou, sál zůstane zachovaný a uvažuje se pouze o zbudování výtahu v zadní části,“ upřesnil vedoucí odboru rozvoje magistrátu Gala.

Jaký mají na přesun radnice názor obyvatele Přerova se dočtete v dnešním Přerovském deníku

Autor: Petra Poláková-Uvírová

13.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BMW řady 7.
AUTOMIX.CZ
10

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Svatojakubské hody v Lipníku. Ilustrační foto

Hody v Lipníku: Kristína i promítání Pomády „U čápa“

Smutná bilance: velká voda na Střední Moravě vzala život 26 lidem

Škody za desítky miliard, ale především lidské životy má na svědomí povodňová katastrofa, která před dvaceti lety zasáhla 536 měst a obcí na Moravě, ve Slezsku i jižních Čechách.

Kvůli výměně vodovodu čeká Přerovany odstávka

Těžká technika a dělníci ve výkopech v Komenského ulici, uzavírka stezky pro cyklisty a chodce pod Kojetínským podjezdem. Výměna vodovodního řadu v jedné z nejfrekventovanějších ulic Přerova se naplno rozběhla a řidiči se musejí připravit na omezení. Kvůli výměně vodovodu pocítí krátkodobý výpadek dodávky pitné vody majitelé některých domů v této části města.

Z hradeb zněla pohodová muzika Fernanda Saunderse

Baskytarista a zpěvák Ferndando Saunders měl původně měl jen „zaskočit“ za avizovanou špičku jazzrocku a fusion - slovensko-maďarské David Kollar Trio. Náhrada za plánovaný progresivní jazzrock posluchačsky vděčnějším pop soulem ale nakonec nikomu nevadila. Úterní koncert festivalu Hudební léto na hradbách přinesl pohodové vystoupení, které lahodilo uchu a potěšilo duši. A posluchači i organizátoři si tuto volbu pochvalovali.

Nemohl na záchod, dal ženě pěstí

Šok zažila v úterý po poledni žena, která obsluhovala na čerpací stanici v Lipníku nad Bečvou. Neznámý muž, jenž do prodejny vstoupil se psem, chtěl jít bez zaplacení na toaletu. Když mu to neumožnila, začal být agresivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení