V současnosti žije v Horním Újezdu 443 lidí.

Kdybyste měla jmenovat nejdůležitější věc, již teď v obci máte vykonat, která by to byla?
Momentálně to je asi příprava na hody, které nás čekají 8. září. Jelikož právě proběhly stavební úpravy presbytáře v našem farním kostele zasvěcením Narození Panny Marie, je nutno provést ještě drobné dodělávky. Do konce září bychom měli otevřít naši stálou expozici „jak se žilo v Ójezdě", na jejíž rozšíření jsme získali prostředky z Projektů spolupráce místních akčních skupin (MAS), v rámci nichž se opravují a nově budují muzea či expozice. V letošním roce se jedná o spolupráci MAS Hranicko a Mohelnicko. Nová muzea se otevřou či rozšíří nejen u nás v Horním Újezdu, ale i nedaleké Skaličce, v Klopyni a Úsově. Naše opravené výstavní prostory jsou připravené pro instalaci dalších exponátů a dědictví, které chceme zanechat našim potomkům.

Co považujete za největší úspěch vaší obce, kterého se letos podařilo dosáhnout?
Je to již zmíněné rozšíření stálé expozice a získání dotace na obnovu veřejného prostranství Na parku včetně nové autobusové zastávky z projektu Leader.

Co je podle vás největším problémem vašeho současného starostování?
Uspokojit rozdílné představy občanů o rozvoji a chodu obce v návaznosti na obecní rozpočet či dotace. Starostuji už přes 20 let a stále si myslím, že je toto povolání vysoká škola života. Každý den přináší nové situace, které mnohdy nelze řešit striktně podle příruček a zákonů, a musejí se řešit s jistým nadhledem.

Obyvatelé obcí dnes často trpí nedostatkem kulturního vyžití. Jak je to u vás? Pečujete o své obyvatele i po kulturní stránce? Daří se u vás spolkům a kulturnímu životu?
Určitě ano, a to díky obětavým lidem z obce. Všechny čtyři spolky v obci jsou aktivní a podílejí se na zajištění kulturních, společenských i sportovních akcí. Nemohu nezmínit i naši mateřskou školku, která se zapojuje do kulturního dění. Celý rok se něco děje, o kulturu není nouze. Vystoupení známých umělců mnohdy plnohodnotně nahradí místní nadšenci.

Straší vás odliv obyvatel z obcí do velkých měst a aglomerací? Nemáte strach, že se vesnice zcela vylidní? Máte možnost, jako starostové, s tím vůbec něco udělat?
Toto je otázka, která mě nestraší, ale tíží. A to z důvodu nedostatku stavebních míst v obci. V lokalitě, která u nás připadá v úvahu již deset let, nejsou bohužel obecní pozemky. V obci také neproběhly pozemkové úpravy (započaly až v letošním roce). Komunikace s více jak padesáti vlastníky je komplikovaná, často i z důvodu nevyřešených rodinných vztahů. Musím ale konstatovat, že počet obyvatel je již dvacet let stejný, pohybuje se kolem 440 až 450 občanů.

Zkuste vyjmenovat tři důvody, proč se právě ve vaší obci dobře žije.
Vystihla bych to slovy naší hymny, která vznikla roku 1966 při prvním sjezdu rodáků: „Ójezd, Ójezd, pěkná dědina, kdo ju opustil, nezapomíná. Rád se vrátí jako k hnízdu pták, nikdy nezapře, že je Óježďák." (směje se). Důvodů je víc. Malebná, upravená obec v podhůří Hostýnských vrchů, dobří lidé a klid vesnice. Jeden z dalších důvodů je výhodná poloha obce, která není sužována záplavami a jinými přírodními pohromami.

Kdybyste si mohl vybrat nějaké místo na světě, kde byste chtěla žít, a nesměla by to být vaše obec, kde by to bylo?
Je těžké takové místo vybrat. Krásná je i jižní Morava, ale bylo by to především místo, kde by se mnou byli i mí blízcí.

Martin Vojáček