VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf přerovských hasičů: Realita se nedá nasimulovat

Přerov - Jaký smysl mají námětová cvičení? Je o nich včas informována veřejnost? Připraví člověka nácvik na dramatické chvíle, které přináší realita?

2.10.2009
SDÍLEJ:

Ředitel územního pracoviště Přerov Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Miroslav Čoček. Foto: archiv HZS Přerov

Na tyto otázky jsme hledali odpověď u ředitele Hasičského záchranného sboru v Přerově Miroslava Čočka.

ROZHOVOR

S taktickými a prověřovacími cvičeními hasičů se přerovská veřejnost setkává poměrně často. Jaké modelové situace se nejčastěji prověřují a proč?

Prověřujeme všechny typy mimořádných událostí – například záchranu osob a zvířat, požáry, dopravní nehody, živelné pohromy, úniky nebezpečných látek, technické pomoci a ostatní mimořádné události.

Občané se samozřejmě nejčastěji setkávají s nácvikem jednotek požární ochrany na veřejných prostranstvích, ve výškových obytných budovách, školských zařízeních a dalších objektech, které jsou takzvaně na očích veřejnosti.

Výcvik se provádí i v místech, která nejsou tak exponovaná. Jako příklad můžu uvést lesní porosty, technologická zařízení v podnicích a firmách, podzemní a jeskynní prostory a podobně.

Informujete obyvatele domů o tom, že je nácvik například požáru domu pouhou simulací? Jak na to reagují?

Informování veřejnosti, případně obyvatel domu nebo zaměstnanců podniku, provádíme podle toho, jak moc cvičení zasáhne „běžný“ chod v dané oblasti.

Například v panelovém domě vyvěsí domovník či správce letáky, informující o chystaném průběhu cvičení, ve firmě nebo ve škole o tom informuje ředitel nebo pověřený vedoucí pracovní. Jedná-li se o složitou dopravní nehodu, ovlivňující plynulost silničního provozu, dáváme tyto informace i do médií.

V případě prověřovacích cvičení požadují i samotné subjekty, ve kterých cvičíme, aby jejich zaměstnanci, žáci či učitelé o věci předem nevěděli a reagovali na vzniklou situaci.

Myslíte si, že modelová situace kopíruje realitu, nebo v reálné situaci hraje roli spíše improvizace?

Buďme rozumní, skutečnou realitu nejsme nikdy schopni stoprocentně nasimulovat. Není možné a ani žádoucí, abychom bezdůvodně kouřem zadýmili obytný dům, není možné nasimulovat obrovské teplo a žár, které u reálného požáru vždy spolupůsobí a značně ovlivňují celý průběh akce.

Nelze zastavit dopravu, např. na hlavních silničních či železničních tepnách, nelze cvičně odstavit důležitou technologii v podniku – to je jen malý výčet toho, co při cvičeních nejsme schopni postihnout.

Realita je vždy nepředvídatelná a umí překvapit. Proto je velice důležité umět v danou chvíli vhodně zareagovat. Jsem přesvědčen, že hasiči v České republice jsou v oblasti improvizace velice zběhlí a umí si vždy poradit.

Proto i na cvičeních je nějaké „překvapení“, které vedoucí cvičení zasahujícím jednotkám nachystá a pozoruje reakci velitele a celého týmu, jak zareagují a případně zaimprovizují.

Modelové situace připravují záchranáře zejména na běžnou rutinní činnost jako jsou jízda k zásahu, vystrojení se ochrannými prostředky, nasazení a použití dýchacího přístroje, rozvinutí hadicového vedení, komunikace v týmu, zvládání stresu, znalost obsluhy nejrůznějších věcných a technických prostředků z výbavy jednotek PO a spousta dalších základních činností, na které by hasič neměl během reálné akce až tak moc myslet, ale měl by je mít „v krvi“ a soustředit se na nástrahy ostré mimořádné události – tedy i umět improvizovat je žádoucí!

Pomohly tyto akce zvýšit úspěšnost u skutečných zásahů?

Například u požáru domu a podobně. Určitě ano. Spousta času a energie, věnovaná do přípravy a provádění těchto cvičení, se nám jednoznačně vyplácí.

Je důležité, aby zasahující hasiči o sobě věděli, znali se nejen v době klidu, ale také ve stresové a vypjaté situaci. Nějakou dobu trvá, než se důkladně vyškolí a vycvičí hasič nováček na takovou úroveň, že nebude jednotce „na přítěž“, ale plnohodnotným záchranářem.

Na cvičeních se také zasahující jednotky dostanou do prostor a objektů, kamse běžně hasiči nedostanou. Taková znalost místních podmínek je neocenitelná, zejména v případě ostrého navštívení daného místa, což si nikdo z nás nepřeje, ale v praxi se to stává.

Kdo hradí nácvik a jak je to finančně náročné?

Ekonomická stránka odborné přípravy, výcviku a cvičeních příslušníků HZS je zahrnuta v běžném provozu sloužících směn. Cvičení se snažíme plánovat a realizovat tak, aby nenavyšovala požadavky na již značně napjatý finanční rozpočet.

Věřím, že nedojde k omezení v provádění těchto přínosných cvičení, neboť z mého pohledu by se jednalo o šetření na nepravémmístě – vždyť se při tom hasiči připravují a zdokonalují v záchraně lidských životů a majetku občanů.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

2.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Ilustrační fotografie.

Vyhrožoval matce zabitím, policie ho vykázala z domu

Agresivní vosy útočí, hasiči vyjíždějí čím dál častěji

Vosí nebo včelí žihadlo v těchto dnech lidem hrozí prakticky kdekoliv - nejen v okolí stánků s cukrovinkami a ovocem, ale třeba i u vody. Hasiči zasahují proti agresivnímu hmyzu čím dál častěji a počet jejich výjezdů v srpnu výrazně vzrostl. Jen pro srovnání: zatímco v měsíci červnu vyjížděly jednotky v kraji likvidovat nebezpečný hmyz čtyřiatřicetkrát, jen během prvních dvou týdnů v srpnu už to bylo osmapadesátkrát.

Proti velké vodě ochrání i mobilní hrazení

FOTOGALERIE / Když při povodních v květnu roku 2010 vystoupala hladina řeky Bečvy až k chodníku na nábřeží Edvarda Beneše, rozhodovaly o vylití toku minuty.

Orli si na Zubrech smlsli. Přerov dostal „bůra“

FOTOGALERIE / První porážku v základní hrací době během letní přípravy připravilo přerovským hokejistům Znojmo. Po výhře nad Slavií Zubrům druhý duel v rámci domácího přípravného turnaje nevyšel. Orli ve středu odletěli s výhrou 5:0. V tabulce Zubr Cupu tak mají domácí nadále tři body, stejně jako jejich poslední soupeř. Stoprocentní je dle očekávání Zlín, s nímž se Přerované v MEO Aréně utkají již ve čtvrtek.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení