VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidiče ve Vlkoši zpomalí 'chytrý' radar

Vlkoš – Jak se pozná šikovný starosta? Třeba i podle toho, že dokáže zařídit, aby obytnou částí vesnice denně neprojížděly stovky kamionů, a odkloní dopravu způsobem, který neohrožuje chodce.

23.11.2011
SDÍLEJ:

Chytrý radar bude zpomalovat řidiče na vjezdu od Říkovic do VlkošeFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Obec Vlkoš na Přerovsku získala díky elegantnímu dopravnímu řešení zvláštní cenu v soutěži Nadace Partnerství Cesty městy v podobě chytrého radaru.

Ten bude již brzy zpomalovat řidiče na vjezdu do obce ve směru od Říkovic.

Vlkoš uspěla v silné konkurenci 650 soupeřů a její projekt se ocitl mezi těmi nejlepšími.

„Potřebovali jsme spravit cesty, poničené plynofikací a kanalizací, ale i v důsledku povodní,“ vysvětlil vlkošský starosta Miroslav Kroupa.

Podle něj byla na začátku všeho snaha o získání evropské dotace, bez níž by se nákladná rekonstrukce neobešla.

„Projekt jsme rozšířili o moderní prvky, jež zklidnily dopravu v obytné části. Z jedné ulice se navíc podařilo úplně vytlačit kamiony, které si přes ni i přes zákaz krátily cestu. Úpravou křižovatky a zúžením komunikací jsme odvedli kamiony na okresní silnici,“ dodal.

Projížďka vesnicí je hřejivým balzámem na duši, zejména pro řidiče, zvyklé na nebezpečné křižovatky a náročné úseky v Přerově.

Na poloprázdné silnici je v krátkém sledu po sobě několik zpomalovacích prahů, jež řidiče donutí jet třicetikilometrovou rychlostí.

Své udělal i psychologický prvek – v minulosti nepřehlédnutelný vjezd z nebezpečné silnice přestává být pro řidiče atraktivní díky zatravněné ploše.

Na nové dopravní řešení sice řidiči nejprve nadávali, s odstupem času si jej ale pochvalují. „Mám čtyři děti a mám o ně strach. Díky zpomalovacím prvkům už je ten strach ale o něco menší, řidiče totiž skutečně nutí chovat se opatrně,“ řekl jeden z místních obyvatel Ladislav Boháč.

Ve Vlkoši navíc od středy přibyl nový bezpečnostní prvek – chytrý radar, který obec získala díky ocenění v soutěži Cesty městy. Jeho pořízení přišlo na sto tisíc korun.

„V porovnání s ostatními projekty považuji ten vlkošský téměř za zázrak. Jinde se investují do zklidnění dopravy stovky milionů korun a tady uspěl jednoduchý a málo nákladný nápad. Změnou tvaru křižovatky se podařilo zabránit nákladním vozům, aby zajížděly do uličky kolem sokolovny a projížděly obcí tam, kde nemají,“ shrnul člen hodnotící komise Nadace Partnerství Ladislav Cvrkal, který předal ve středu starostovi nový radar.

Obec si od něj slibuje snížení rychlosti na jednom z nejkritičtějších úseků – vjezdu z Říkovic do Vlkoše.

„Kamiony vjíždějí do obce po silnici druhé třídy a často nerespektují dopravní předpisy. Zatím jsme neměli peníze na to, abychom zde zavedli bezpečnostní opatření,“ pokrčil rameny starosta.

Radar hodlá využít na více místech ve Vlkoši.

„Po čase ho zřejmě přesuneme k silnici třetí třídy, která obci také protíná. Jezdí po ní kamiony, jež se chtějí vyhnout mýtnému. Při průjezdu vesnicí ale nedodržují povolenou rychlost, která je čtyřicet kilometrů v hodině,“ vysvětlil.

Vedení obce hodlá časem prosadit také změnu podoby křižovatky silnic druhé a třetí třídy, která je nebezpečná, a v minulosti zde došlo k několika nehodám.

„Necháme toto místo posoudit odborníky z centra dopravního výzkumu a budeme mít požadavek na zásadní stavební úpravy a dopravní řešení křižovatky Přerov – Kojetín a Vlkoš – Troubky,“ uzavřel.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

23.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Auto vrazilo do vodárenského domku, tři zranění

Tereza Handlová, Kojetín, narozena dne 15. června v Přerově, míra 51 cm, váha 3764 g
8

Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

Splněné sny se zlatou tečkou. Plášek a Hanák ovládli mistrovství světa

Pro jednoho životní zážitek, pro druhého už tak trochu rutina. Oba ale nyní slaví obrovský úspěch a do paměti se jim vryly nesmazatelným písmem společné zlaté vzpomínky.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Bouřka v Přerově shodila strom na auto

Noční bouřka, kterou provázel vítr a liják, měla za následek pády stromů a větví komunikaci.

Na Dřevorockfest dorazí Sebastian i Desmod. Čekají se tisíce lidí

Rozmanitou nabídku hudebních vystoupení si mohou užít ti, kteří ve středu 5. července dorazí do areálu Zámecké zahrady v Dřevohosticích na Přerovsku, kde proběhne již dvanáctý ročník festivalu Dřevorockfest.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies