VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidiče ve Vlkoši zpomalí 'chytrý' radar

Vlkoš – Jak se pozná šikovný starosta? Třeba i podle toho, že dokáže zařídit, aby obytnou částí vesnice denně neprojížděly stovky kamionů, a odkloní dopravu způsobem, který neohrožuje chodce.

23.11.2011
SDÍLEJ:

Chytrý radar bude zpomalovat řidiče na vjezdu od Říkovic do VlkošeFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Obec Vlkoš na Přerovsku získala díky elegantnímu dopravnímu řešení zvláštní cenu v soutěži Nadace Partnerství Cesty městy v podobě chytrého radaru.

Ten bude již brzy zpomalovat řidiče na vjezdu do obce ve směru od Říkovic.

Vlkoš uspěla v silné konkurenci 650 soupeřů a její projekt se ocitl mezi těmi nejlepšími.

„Potřebovali jsme spravit cesty, poničené plynofikací a kanalizací, ale i v důsledku povodní,“ vysvětlil vlkošský starosta Miroslav Kroupa.

Podle něj byla na začátku všeho snaha o získání evropské dotace, bez níž by se nákladná rekonstrukce neobešla.

„Projekt jsme rozšířili o moderní prvky, jež zklidnily dopravu v obytné části. Z jedné ulice se navíc podařilo úplně vytlačit kamiony, které si přes ni i přes zákaz krátily cestu. Úpravou křižovatky a zúžením komunikací jsme odvedli kamiony na okresní silnici,“ dodal.

Projížďka vesnicí je hřejivým balzámem na duši, zejména pro řidiče, zvyklé na nebezpečné křižovatky a náročné úseky v Přerově.

Na poloprázdné silnici je v krátkém sledu po sobě několik zpomalovacích prahů, jež řidiče donutí jet třicetikilometrovou rychlostí.

Své udělal i psychologický prvek – v minulosti nepřehlédnutelný vjezd z nebezpečné silnice přestává být pro řidiče atraktivní díky zatravněné ploše.

Na nové dopravní řešení sice řidiči nejprve nadávali, s odstupem času si jej ale pochvalují. „Mám čtyři děti a mám o ně strach. Díky zpomalovacím prvkům už je ten strach ale o něco menší, řidiče totiž skutečně nutí chovat se opatrně,“ řekl jeden z místních obyvatel Ladislav Boháč.

Ve Vlkoši navíc od středy přibyl nový bezpečnostní prvek – chytrý radar, který obec získala díky ocenění v soutěži Cesty městy. Jeho pořízení přišlo na sto tisíc korun.

„V porovnání s ostatními projekty považuji ten vlkošský téměř za zázrak. Jinde se investují do zklidnění dopravy stovky milionů korun a tady uspěl jednoduchý a málo nákladný nápad. Změnou tvaru křižovatky se podařilo zabránit nákladním vozům, aby zajížděly do uličky kolem sokolovny a projížděly obcí tam, kde nemají,“ shrnul člen hodnotící komise Nadace Partnerství Ladislav Cvrkal, který předal ve středu starostovi nový radar.

Obec si od něj slibuje snížení rychlosti na jednom z nejkritičtějších úseků – vjezdu z Říkovic do Vlkoše.

„Kamiony vjíždějí do obce po silnici druhé třídy a často nerespektují dopravní předpisy. Zatím jsme neměli peníze na to, abychom zde zavedli bezpečnostní opatření,“ pokrčil rameny starosta.

Radar hodlá využít na více místech ve Vlkoši.

„Po čase ho zřejmě přesuneme k silnici třetí třídy, která obci také protíná. Jezdí po ní kamiony, jež se chtějí vyhnout mýtnému. Při průjezdu vesnicí ale nedodržují povolenou rychlost, která je čtyřicet kilometrů v hodině,“ vysvětlil.

Vedení obce hodlá časem prosadit také změnu podoby křižovatky silnic druhé a třetí třídy, která je nebezpečná, a v minulosti zde došlo k několika nehodám.

„Necháme toto místo posoudit odborníky z centra dopravního výzkumu a budeme mít požadavek na zásadní stavební úpravy a dopravní řešení křižovatky Přerov – Kojetín a Vlkoš – Troubky,“ uzavřel.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

23.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velká pasáž v Přerově dnes není zrovna reprezentativním místem. Skleněným zastřešením zatéká a problémem je i špína.
13

Do pasáže zatéká, lidé mají obavu o bezpečnost

Billboardy na I46 mezi Olomoucí a Šternberkem
3

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Archeologové našli v Předmostí kostry dětí, staré 3,5 tisíce let

Předmostí u Přerova, které kdysi proslavil nález hromadného hrobu lovců mamutů, vydává další svědectví o nepřetržitém osídlení tohoto místa. Archeologové, kteří nyní bádají na trase dálnice D1, našli v jedné z jam kostry dvou dětí ze starší doby bronzové. Další jáma ukrývala kostru mladého muže a ženy. Skelety, pochované v typické skrčené poloze, jsou staré zhruba tři a půl tisíce let.

Nedal přednost, způsobil nehodu

Bez zranění, ale se škodou 230 tisíc korun, skončila nehoda, která se stala ve čtvrtek dopoledne ve Vlkoši. Řidič vozu Ford, jenž jel po vedlejší silnici ve směru od Troubek, nereagoval na dopravní značení k zastavení na křižovatce.

Nakupovali voňavky za pět prstů

Dva případy krádeží, které se staly v červenci v přerovských drogeriích, řeší v těchto dnech policisté. K prvnímu odcizení zboží došlo 16. července kolem půl šesté večer v Galerii Přerov. Neznámý zloděj ukradl v jedné z prodejen z regálu parfém značky Versace v hodnotě 949 korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení