VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Richard Šlechta: Herny na veřejná místa nepatří

Přerov - Ani přijetím nové vyhlášky o výherních hracích automatech neutichly v Přerově debaty o tom, jestli je tato úprava změnou k lepšímu. Opoziční zastupitelé ze strany Společně pro Přerov jsou přesvědčeni, že je nová vyhláška bezzubá a upozorňují na její faktické nedostatky.

2.4.2009
SDÍLEJ:

Přerovský zastupitel Richard Šlechta (SpP) Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Na dubnovém jednání zastupitelstva tedy chtějí předložit nový návrh.

ROZHOVOR

Co vám na nedávno přijaté vyhlášce vlastně tolik vadí?

Vladimír Puchalský: Obecně závazná vyhláška města Přerova například zjevně nebyla uzpůsobena stanovisku ministerstva financí z října loňského roku a navíc nevyřešila slibovaný podstatný a zásadní problém provozu hracích přístrojů ve vztahu k jednoznačně negativním sociálně patologickým jevům a neregulovanému provozu hracích přístrojů na území města. Automaty jsou dál provozovány na veřejně přístupných místech, kde provozovány být nesmí.

Jaké konkrétní stanovisko ministerstva financí máte na mysli?

Richard Šlechta: Podle tohoto stanoviska nesmí být provozování výherních hracích přístrojů povoleno ve školách, školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví a v sousedství uvedených budov. To slovo sousedství je velmi podstatné. Sousedství zahrnuje místa až do vzdálenosti 100 metrů od budov, v nichž je provoz automatů zakázán.

Podle informací z odboru rozvoje přerovského magistrátu z března letošního roku však tomuto stanovisku ministerstva vyhovuje pouze 9 z celkového počtu 53 přerovských heren, ve kterých jsou výherní hrací přístroje umístěny. To je alarmující. Budeme se proto ptát, proč tomu tak je, když v jiných případech je pro naše oponenty stanovisko ministerstva financí více než závazné.

Vladimír Puchalský: Podle informací finančního odboru přerovského magistrátu v Přerově evidujeme ke 25. únoru na 59 heren, 387 výherních hracích přístrojů, 247 videoterminálů, 18 rulet a 5 hracích kostek. To znamená celkem 657 „automatů“.

Na jeden automat tak připadá 73 občanů Přerova, přičemž přibližně každý třetí přerovský automat je umístěn v objektu ve vlastnictví některého z významných členů ODS či v jimi provozovaných hernách. Mezi vlastníky objektů, ve kterých jsou výherní hrací automaty, můžeme například najít i město Přerov a nebo zdejší Sportovní klub.

V této souvislosti padlo třeba jméno radního Jaroslava Čermáka z ODS, který se nakonec vzdal hlasování o nové vyhlášce, aby vyvrátil obavy ze střetu zájmů. Jsou ale i jiní politici, kteří pronajímají prostory svých objektů provozovatelům heren s automaty. Děje se tak podle vás v souladu se zákonem?

Richard Šlechta: Provozování heren či pronajímání objektů k jejich provozu samozřejmě nikdo z členů koalice Společně pro Přerov nekriminalizuje. Podle našeho názoru ale můžeme u některých politiků z přerovské ODS vyslovit oprávněné pochybnosti nad slučitelností podnikatelského a veřejného zájmu.

Jak hodnotíte stávající praxi ministerstva financí, které vydává povolení k provozování videoterminálů?

Vladimír Puchalský: Soudní znalec Václav Jirovský uvedl ve svém znaleckém posudku, který máme k dispozici, že centrální loterijní systém vykazuje všechny znaky výherního hracího přístroje, umožňujícího současnou hru na více hracích místech více hráčům. Uvedené velmi závažné a podstatné zjištění soudního znalce nás vede jednoznačně k závěru, že ministerstvo financí interpretuje příslušná ustanovení zákona o loteriích nesprávně.

Richard Šlechta: Podle našeho názoru je město Přerov zmocněno příslušnými právními předpisy chránit především veřejný zájem, to znamená regulovat a redukovat vliv hazardních her na veřejnost, zejména děti a mládež a hledat účinná preventivní řešení.

Vladimír Puchalský: Jedině Ústavní soud může rozhodnout, jestli je obecně závazná vyhláška města Přerova regulující místo a čas provozu výherních hracích přístrojů včetně videoterminálů v souladu s příslušnými zákony a Ústavou České republiky.

Znamená to tedy, že se budete snažit opět prosadit změnu stávající vyhlášky města?

Richard Šlechta: Na dubnovém jednání zastupitelstva předložíme návrh nové vyhlášky, která bude regulovat výherní hrací přístroje včetně videoterminálů. To znamená, že budeme dál pokračovat v úsilí vytlačit hazard z veřejně přístupných míst a zejména z bezprostřední blízkosti škol.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

VIDEO: Přerov má vyhlášku o automatech

Autor: Petra Poláková-Uvírová

2.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prostějovští hokejisté (v červeném) prohráli v derby s Přerovem 1:2
44

Derby opět ovládl Přerov. Výhru hostů řídil oslavenec Plášek

Michal Zácha

Lídr ODS Michal Zácha ON-LINE. Ptejte se

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Reklama na divizi! Kozlovice v Havířově udržely vedení v soutěži

Nádherné počasí, bezmála pět set fanoušků a hlavně strhující fotbal. Šlágr 11. kola divize E mezi domácím Havířovem a vedoucími Kozlovicemi byl reklamou na čtvrtou nejvyšší soutěž.

Řidič nechal v Přerově odemčený superb s klíčem v zapalování. Jak to dopadlo?

Na svou neopatrnost doplatil v neděli po třiadvacáté hodině pětapadesátiletý majitel vozidla značky Škoda Superb, který nechal své auto odemčené, dokonce nechal klíče v zapalování.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení