VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Richard Šlechta: Herny na veřejná místa nepatří

Přerov - Ani přijetím nové vyhlášky o výherních hracích automatech neutichly v Přerově debaty o tom, jestli je tato úprava změnou k lepšímu. Opoziční zastupitelé ze strany Společně pro Přerov jsou přesvědčeni, že je nová vyhláška bezzubá a upozorňují na její faktické nedostatky.

2.4.2009
SDÍLEJ:

Přerovský zastupitel Richard Šlechta (SpP) Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Na dubnovém jednání zastupitelstva tedy chtějí předložit nový návrh.

ROZHOVOR

Co vám na nedávno přijaté vyhlášce vlastně tolik vadí?

Vladimír Puchalský: Obecně závazná vyhláška města Přerova například zjevně nebyla uzpůsobena stanovisku ministerstva financí z října loňského roku a navíc nevyřešila slibovaný podstatný a zásadní problém provozu hracích přístrojů ve vztahu k jednoznačně negativním sociálně patologickým jevům a neregulovanému provozu hracích přístrojů na území města. Automaty jsou dál provozovány na veřejně přístupných místech, kde provozovány být nesmí.

Jaké konkrétní stanovisko ministerstva financí máte na mysli?

Richard Šlechta: Podle tohoto stanoviska nesmí být provozování výherních hracích přístrojů povoleno ve školách, školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví a v sousedství uvedených budov. To slovo sousedství je velmi podstatné. Sousedství zahrnuje místa až do vzdálenosti 100 metrů od budov, v nichž je provoz automatů zakázán.

Podle informací z odboru rozvoje přerovského magistrátu z března letošního roku však tomuto stanovisku ministerstva vyhovuje pouze 9 z celkového počtu 53 přerovských heren, ve kterých jsou výherní hrací přístroje umístěny. To je alarmující. Budeme se proto ptát, proč tomu tak je, když v jiných případech je pro naše oponenty stanovisko ministerstva financí více než závazné.

Vladimír Puchalský: Podle informací finančního odboru přerovského magistrátu v Přerově evidujeme ke 25. únoru na 59 heren, 387 výherních hracích přístrojů, 247 videoterminálů, 18 rulet a 5 hracích kostek. To znamená celkem 657 „automatů“.

Na jeden automat tak připadá 73 občanů Přerova, přičemž přibližně každý třetí přerovský automat je umístěn v objektu ve vlastnictví některého z významných členů ODS či v jimi provozovaných hernách. Mezi vlastníky objektů, ve kterých jsou výherní hrací automaty, můžeme například najít i město Přerov a nebo zdejší Sportovní klub.

V této souvislosti padlo třeba jméno radního Jaroslava Čermáka z ODS, který se nakonec vzdal hlasování o nové vyhlášce, aby vyvrátil obavy ze střetu zájmů. Jsou ale i jiní politici, kteří pronajímají prostory svých objektů provozovatelům heren s automaty. Děje se tak podle vás v souladu se zákonem?

Richard Šlechta: Provozování heren či pronajímání objektů k jejich provozu samozřejmě nikdo z členů koalice Společně pro Přerov nekriminalizuje. Podle našeho názoru ale můžeme u některých politiků z přerovské ODS vyslovit oprávněné pochybnosti nad slučitelností podnikatelského a veřejného zájmu.

Jak hodnotíte stávající praxi ministerstva financí, které vydává povolení k provozování videoterminálů?

Vladimír Puchalský: Soudní znalec Václav Jirovský uvedl ve svém znaleckém posudku, který máme k dispozici, že centrální loterijní systém vykazuje všechny znaky výherního hracího přístroje, umožňujícího současnou hru na více hracích místech více hráčům. Uvedené velmi závažné a podstatné zjištění soudního znalce nás vede jednoznačně k závěru, že ministerstvo financí interpretuje příslušná ustanovení zákona o loteriích nesprávně.

Richard Šlechta: Podle našeho názoru je město Přerov zmocněno příslušnými právními předpisy chránit především veřejný zájem, to znamená regulovat a redukovat vliv hazardních her na veřejnost, zejména děti a mládež a hledat účinná preventivní řešení.

Vladimír Puchalský: Jedině Ústavní soud může rozhodnout, jestli je obecně závazná vyhláška města Přerova regulující místo a čas provozu výherních hracích přístrojů včetně videoterminálů v souladu s příslušnými zákony a Ústavou České republiky.

Znamená to tedy, že se budete snažit opět prosadit změnu stávající vyhlášky města?

Richard Šlechta: Na dubnovém jednání zastupitelstva předložíme návrh nové vyhlášky, která bude regulovat výherní hrací přístroje včetně videoterminálů. To znamená, že budeme dál pokračovat v úsilí vytlačit hazard z veřejně přístupných míst a zejména z bezprostřední blízkosti škol.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

VIDEO: Přerov má vyhlášku o automatech

Autor: Petra Poláková-Uvírová

2.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Archeologické nálezy v Předmostí
1 34

Archeologové našli v Předmostí kostry dětí, staré 3,5 tisíce let

Nedal přednost, způsobil nehodu

Bez zranění, ale se škodou 230 tisíc korun, skončila nehoda, která se stala ve čtvrtek dopoledne ve Vlkoši. Řidič vozu Ford, jenž jel po vedlejší silnici ve směru od Troubek, nereagoval na dopravní značení k zastavení na křižovatce.

Nakupovali voňavky za pět prstů

Dva případy krádeží, které se staly v červenci v přerovských drogeriích, řeší v těchto dnech policisté. K prvnímu odcizení zboží došlo 16. července kolem půl šesté večer v Galerii Přerov. Neznámý zloděj ukradl v jedné z prodejen z regálu parfém značky Versace v hodnotě 949 korun.

Ve Zlíně jsem se naučil hrozně moc věcí, říká po skalpu Beranů Jakub Ferenc

ROZHOVOR / Také pro něj to byl speciální zápas. Obrovitý obránce Jakub Ferenc ze všech přerovských hráčů, které extraligový Zlín v přípravě zkoušel, vydržel v jeho kádru nejdéle. Dokonce za Berany odehrál i první přípravné utkání v rámci Zubr Cupu. 

Kolo může zůstat v cyklověži měsíc. Jinak skončí ve skladu

Kola, která stojí v cyklověži u přerovského vlakového nádraží déle jak měsíc, čeká od září stěhování do magistrátních skladů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení