VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní v Přerově nepustili opozici do komisí. Proč?

Přerov – Žádné funkce a minimální možnost rozhodovat o chodu města na jedné straně, kontakty na vlivné politiky ve vládě a informace z první ruky na straně druhé – taková je pozice přerovské opoziční strany Společně pro Přerov (SpP). Přerovští konšelé dali na svém prosincovém zasedání rebelům jasný vzkaz. Do komisí rady pustili pouhé tři jejich zástupce, přitom míst je dohromady třiadevadesát.

20.1.2011 2
SDÍLEJ:

Jednání přerovského zastupitelstvaFoto: Vojtěch Podušel

Sociální demokraté obsadili 35 postů, ODS 24, TOP 09 14 a lépe jsou na tom i komunisté, kteří mají v komisích hned deset zástupců. Proč tomu tak je?

Komunikace mezi opozicí a vedením radnice vázne už od voleb, kdy trojblok Změny ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vyšachoval stranu Společně pro Přerov z jednání o koalici a namísto toho se dohodl s vítězem voleb – ČSSD.

Koho do komisí nevzali?

„Z celkových třiadevadesáti míst v komisích rady nám koalice ODS, ČSSD, TOP09 a KDU-ČSL přidělila pouhá tři, ačkoliv podle volebního výsledku nám přísluší poměrné zastoupení v počtu šestnácti míst,“ stěžuje si zastupitel Richard Šlechta ze strany SpP.

Členství v komisi pro cestovní ruch a kulturu museli oželet například archeolog Zdeněk Schenk nebo organizátorka festivalu Nebe počká Marta Jandová.

O své odbornosti pro rozvojovou a investiční komisi nepřesvědčili radní ani architekt Jan Horký nebo dopravní projektant Tomáš Tužín z SpP.

Horká témata jitří emoce

„Jsem v kontaktu s olomouckou poslankyní Dagmar Navrátilovou, která s ministrem dopravy jedná o investičních prioritách kraje. Kdybych byl v komisi města, mohl bych jí tlumočit i výstupy z našich jednání,“ řekl Tomáš Tužín. Ten se zúčastnil i nedávného jednání o průpichu v kanceláři Dagmar Navrátilové za účasti ŘSD, kraje a dalších odborníků na dopravu.

Právě tato schůzka, na kterou nebyli přizváni zástupci vedení města, ale radní naštvala.

„Je s podivem, že do komise, již ustanovilo ministerstvo, a zabývala se prioritami dopravy Přerova, nebyl přizván primátor města,“ pozastavuje se radní Václav Zatloukal (ČSSD). Podle něj je tedy logickým vyústěním zákulisních dohod opozice fakt, že komunikace mezi ní a vedením města vázne.

„Na posledním zastupitelstvu, kdy se jednalo o dopravě, se jasně řeklo, že budeme všichni táhnout za jeden provaz. Opozice si ale dělá, co se jí zlíbí, ať už to jsou schůzky ohledně průpichu a nebo ve věci letiště,“ míní Zatloukal.

Nevyužité kontakty?

Další z odmítnutých zástupců strany SpP Jiří Kohout, jenž byl kandidátem do komise pro projednávání záměrů v majetkových záležitostech, ale postoj opozice hájí.

„Když jsme se nedozvěděli informace o další budoucnosti letiště z úst představitelů města a kraje, obrátili jsme se přímo na náměstka ministra obrany,“ vysvětlil Kohout, jenž je zároveň předsedou přerovského klubu Věcí veřejných.

„Máme informace z první ruky, a to jak z ministerstva pro místní rozvoj, tak i dopravy. To je potenciál, který město nevyužívá. A jen proto, že z principu odmítá s opozicí spolupracovat,“ sou­dí.

Vyhráli jsme volby

Radní za ČSSD Václav Zatloukal si ale nemyslí, že by politici nedostali žádný prostor.

„Zrovna dnes na radě byla ustanovena komise, která se bude zabývat jednotným vizuálním vzhledem města, a do té byli přizváni hned dva členové SpP,“ uvedl. Na druhou stranu se podle něj nemůže nikdo divit, že má ČSSD v komisích většinu míst.

„Vždyť jsme v Přerově vyhráli volby,“ podotkl.

„Je sice fakt, že máme vytvářet logo města, ale ekonomické a rozvojové záležitosti s námi nikdo neprojednává,“ reagoval na to ale předseda přerovských VV Jiří Kohout.

Obtížné hledání dohody potvrzuje i nováček v radě města za ODS Michal Zácha. Podle něj ale není na vině vedení města.

„Nabývám dojmu, že ať děláme, co děláme, všechno je špatně. Byl bych rád, kdyby se všechny věci řešily jen na půdě zastupitelstva. Opozice se snaží působit konstruktivně, ale je to spíše destrukce,“ uzavřel.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

20.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Útočník napadl kolemjdoucí ženy v Předmostí, třem dal pěstí

Prvňáčci. Ilustrační foto

Nepropásněte ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Kokory a ZŠ Drahotuše

I vaše kabelka může pomoci! Přispějte do charitativního Kabelkového veletrhu

Kabelkový veletrh Deníku je za dveřmi, a pokud jste to dosud, milé dámy, nestihly, máte poslední šanci přispět do sbírky klenotem ze svého šatníku.

Primátor nechal v Přerově vylepit plakáty s kontaktem na Děti Země

Nezvyklým způsobem se rozhodl upozornit na hrozící zpoždění zahájení stavby dálnice D1 z Říkovic do Přerova primátor města Vladimír Puchalský (SpP).

Jazz festival mění program. Hvězdy ruší turné, do Přerova míří divoká basistka

Dvě nečekané dramaturgické změny museli udělat pořadatelé tradičního Československého jazzového festivalu v Přerově, který se uskuteční ve dnech od 26. do 28. října.

Zavřená Čechova? Ani frézování řidiče nezastaví

Náročná oprava Čechovy ulice v Přerově, která je hlavní spojnicí mezi nádražím a centrem, vypukla. A nejen řidiči, ale i obchodníci z této části města si přejí, aby zase co nejrychleji skončila. Opět se potvrzuje známý fakt, že řidiči v Přerově si se zákazy příliš hlavu nelámou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení