VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní v Přerově nepustili opozici do komisí. Proč?

Přerov – Žádné funkce a minimální možnost rozhodovat o chodu města na jedné straně, kontakty na vlivné politiky ve vládě a informace z první ruky na straně druhé – taková je pozice přerovské opoziční strany Společně pro Přerov (SpP). Přerovští konšelé dali na svém prosincovém zasedání rebelům jasný vzkaz. Do komisí rady pustili pouhé tři jejich zástupce, přitom míst je dohromady třiadevadesát.

20.1.2011 2
SDÍLEJ:

Jednání přerovského zastupitelstvaFoto: Vojtěch Podušel

Sociální demokraté obsadili 35 postů, ODS 24, TOP 09 14 a lépe jsou na tom i komunisté, kteří mají v komisích hned deset zástupců. Proč tomu tak je?

Komunikace mezi opozicí a vedením radnice vázne už od voleb, kdy trojblok Změny ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vyšachoval stranu Společně pro Přerov z jednání o koalici a namísto toho se dohodl s vítězem voleb – ČSSD.

Koho do komisí nevzali?

„Z celkových třiadevadesáti míst v komisích rady nám koalice ODS, ČSSD, TOP09 a KDU-ČSL přidělila pouhá tři, ačkoliv podle volebního výsledku nám přísluší poměrné zastoupení v počtu šestnácti míst,“ stěžuje si zastupitel Richard Šlechta ze strany SpP.

Členství v komisi pro cestovní ruch a kulturu museli oželet například archeolog Zdeněk Schenk nebo organizátorka festivalu Nebe počká Marta Jandová.

O své odbornosti pro rozvojovou a investiční komisi nepřesvědčili radní ani architekt Jan Horký nebo dopravní projektant Tomáš Tužín z SpP.

Horká témata jitří emoce

„Jsem v kontaktu s olomouckou poslankyní Dagmar Navrátilovou, která s ministrem dopravy jedná o investičních prioritách kraje. Kdybych byl v komisi města, mohl bych jí tlumočit i výstupy z našich jednání,“ řekl Tomáš Tužín. Ten se zúčastnil i nedávného jednání o průpichu v kanceláři Dagmar Navrátilové za účasti ŘSD, kraje a dalších odborníků na dopravu.

Právě tato schůzka, na kterou nebyli přizváni zástupci vedení města, ale radní naštvala.

„Je s podivem, že do komise, již ustanovilo ministerstvo, a zabývala se prioritami dopravy Přerova, nebyl přizván primátor města,“ pozastavuje se radní Václav Zatloukal (ČSSD). Podle něj je tedy logickým vyústěním zákulisních dohod opozice fakt, že komunikace mezi ní a vedením města vázne.

„Na posledním zastupitelstvu, kdy se jednalo o dopravě, se jasně řeklo, že budeme všichni táhnout za jeden provaz. Opozice si ale dělá, co se jí zlíbí, ať už to jsou schůzky ohledně průpichu a nebo ve věci letiště,“ míní Zatloukal.

Nevyužité kontakty?

Další z odmítnutých zástupců strany SpP Jiří Kohout, jenž byl kandidátem do komise pro projednávání záměrů v majetkových záležitostech, ale postoj opozice hájí.

„Když jsme se nedozvěděli informace o další budoucnosti letiště z úst představitelů města a kraje, obrátili jsme se přímo na náměstka ministra obrany,“ vysvětlil Kohout, jenž je zároveň předsedou přerovského klubu Věcí veřejných.

„Máme informace z první ruky, a to jak z ministerstva pro místní rozvoj, tak i dopravy. To je potenciál, který město nevyužívá. A jen proto, že z principu odmítá s opozicí spolupracovat,“ sou­dí.

Vyhráli jsme volby

Radní za ČSSD Václav Zatloukal si ale nemyslí, že by politici nedostali žádný prostor.

„Zrovna dnes na radě byla ustanovena komise, která se bude zabývat jednotným vizuálním vzhledem města, a do té byli přizváni hned dva členové SpP,“ uvedl. Na druhou stranu se podle něj nemůže nikdo divit, že má ČSSD v komisích většinu míst.

„Vždyť jsme v Přerově vyhráli volby,“ podotkl.

„Je sice fakt, že máme vytvářet logo města, ale ekonomické a rozvojové záležitosti s námi nikdo neprojednává,“ reagoval na to ale předseda přerovských VV Jiří Kohout.

Obtížné hledání dohody potvrzuje i nováček v radě města za ODS Michal Zácha. Podle něj ale není na vině vedení města.

„Nabývám dojmu, že ať děláme, co děláme, všechno je špatně. Byl bych rád, kdyby se všechny věci řešily jen na půdě zastupitelstva. Opozice se snaží působit konstruktivně, ale je to spíše destrukce,“ uzavřel.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

20.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V prvním kole MOL Cupu porazily divizní Kozlovice Uničov (v červeném) 3:0
10

Uničov dostal v poháru facku. Nestačil na Kozlovice

HRDINA POVODNÍ 1997. Jiří Šarman má na léto roku 1997 mnoho silných vzpomínek. Jako profesionální hasič pomáhal lidem zasaženým záplavami na Jesenicku.

Voda byla strašně rychlá, vzpomíná hrdina povodní

Před restaurací napadl strážníka

Strážníka městské policie, který přijel v sobotu asi hodinu po půlnoci před restauraci na Dudíkovu ulici v Kojetíně řešit rušení nočního klidu, napadl čtyřiadvacetiletý mladík.

Družstvu shořelo na 160 balíků slámy

K požáru stohu vyjížděli v pátek krátce před dvacátou hodinou policisté na pole poblíž ulic Hlavní a 9. května v Přerově.

Jedna platba mu nestačila

Bezmála padesát tisíc vznikla škoda majiteli bytu, kterému odcizil příruční tašku muž, který mu pomáhal s rekonstrukcí.

Pouťové atrakce zaplavily Drahotuše

Kolotoče, houpačky, střelnice, jarmark s dobovými řemesly, ale hlavně spousta prodejních stánků. Zkrátka vše, co patří k pouti, nechybělo o víkendu v Drahotuších na Hranicku. Konala se tam tradiční Anenská pouť, která má tak letitou tradici, že už ani mnozí místní obyvatelé nepamatují, kdy byla tato významná kulturně společenská akce v obci založena. Každoročně ji však provází nabitý dvoudenní program.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení