Vyhovět jim ale není tak jednoduché. Zařízení k měření rychlosti totiž v této lokalitě není k čemu připojit.

Kvůli hustému provozu na jednom z hlavních průtahů Hranicemi mají lidé ze Smetanova nábřeží velký problém vyjet autem z garáže. Mnohdy čekají i několik minut, než se cesta uvolní.

Stejné potíže mají však i se zajížděním. „Když chceme odbočit z cesty do dvora, řidiči za námi si vyhozený levý blinkr vysvětlují tím, že se snažíme předjet auto před námi. Pak s kvílením dobržďují,“ popsala často se opakující nepříjemnou situaci před svým domem Karla Bydžovská.

Před mnoha lety bylo Smetanovo nábřeží, spojující Hranice s Teplicemi nad Bečvou, slepou ulicí a všechna auta jezdila po souběžné Teplické. Teď se tam pod okny rodinných domů prohání jedno auto za druhým.

Cesta totiž slouží jako jedna z hlavních spojnic na Slovensko. „Ty náklaďáky jsou nejhorší,“ poznamenala k tomu další z tamních obyvatelek Marie Hanzlíčková.

Kromě hluku, který musí trpět pod okny, jí prý vadí i vysoká rychlost, kterou tam auta projíždějí. Obě ženy se už několikrát obrátily s žádostí o pomoc na městskou policii. Rády by totiž na této frekventované cestě viděly informativní radar, který by alespoň některé řidiče zbrzdil. „To ale není tak jednoduché,“ namítl velitel hranických strážníků Miroslav Mann.

„Na té straně, kde by radar nejlépe splnil svůj účel, to znamená ve směru od Teplic, není bohužel kam jej připojit. Chybí tam elektrické vedení,“ řekl Mann.

Městská policie vlastní informativní radary dva. Jeden je umístěn na Potštátské ulici, druhý v obci Velká. Město je tam nechalo instalovat kvůli četným stížnostem tamních občanů na frekventovaný provoz.

Cena jednoho měřícího zařízení činí osmdesát tisíc korun. „Pokud bychom se rozhodli vyhovět lidem ze Smetanova nábřeží, museli bychom tam nejdříve přivést elektřinu a to by možná vyšlo dráž než radar samotný,“ konstatoval Mann.

Přesto ale nevyloučil, že se podnětem občanů z dané lokality bude zabývat komise pro prevenci kriminality a následně pak i městská rada.