Podle finančních poradců zájem o hypotéky mírně opadá. „Hypotéky jsou čím dál dražší, protože neustále roste jejich úroková sazba. Mám pocit, že lidé se do sjednání hypoték už tolik nehrnou, jako tomu bylo dříve,“ uvedla Jarmila Slivoňová, která se stará o klienty z celého Přerovska.

Podle jejích slov však půjčky určené na financování bydlení, tedy hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, mají stále nejnižší úrokové sazby ze všech úvěrových produktů finančního trhu.

„Málokdo si může dovolit uhradit nemovitost v hotovosti. Většina našich klientů proto tento nákup řeší právě hypotékou z banky nebo úvěrem ze stavebního spoření,“ řekl přerovský finanční poradce Josef Vymazal.

I když se podle finančních poradců navýšení úrokových sazeb projevilo nižším zájmem o hypoteční úvěry, zatím to není příliš dramatické.

„Banky se totiž, s cílem sjednat co nejvíce nových hypotečních úvěrů, snaží klientům vyjít co nejvíce vstříc a nabízejí různé bonusy. Kritéria na výběr vhodného klienta se však zvyšují, což znamená, že na hypoteční úvěr už dosáhne jen ten, kdo má vysoké příjmy,“ doplnil Vymazal.

Loňský rok byl ve znamení růstu. Rostly jak ceny nemovitostí, tak nájmy i úroky hypoték i úvěry ze stavebního spoření. Na nákup nemovitostí to však podle realitních makléřů vliv nemělo.

„Minulý rok byl, co se týká zájmu o nemovitosti, velice slušný. Na odbyt šly nejvíce bytové jednotky, ale i rodinné domky a stavební pozemky. S vyšší poptávkou však stoupala i cenová nabídka. Osmdesát až devadesát procent našich klientů si obvykle pomáhá k nabytí nemovitosti buď hypotékou, úvěrem či jiným typem peněžní půjčky,“ vysvětlil přerovský realitní makléř Alexandr Beták.

„Loni jsme koupili ve městě dům a zadlužili jsme se na pětadvacet let. Téměř jeden náš plat padne na úhradu splátek. Jinou možnost jsme ale neměli. Chtěli jsme pořídit dětem kvalitní bydlení s menším dvorkem a zahradou,“ svěřila se třiatřicetiletá žena, která si nepřála uvést své jméno.

Podle stavebních úřadů vyšší úrokové sazby neodradily zájemce ani od výstavby rodinných domků. „Počet žádostí o stavbu rodinných domů se drží na stejné úrovni. Například loni jsme jich obdrželi 48 a letos už evidujeme okolo 20,“ uvedl Jiří Just, vedoucí stavebního úřadu Magistrátu v Přerově.

Loni však došlo ke snížení podaných stavebních ohlášení a vydání stavebních povolení v Olomouckém kraji.

„Počet zahájení výstavby bytů byl v loňském roce ve srovnání s předchozím rokem v kraji naopak vyšší. Na tomto nárůstu se podílely okresy Jeseník, Olomouc a Prostějov. Naopak k poklesu došlo v okresech Přerov a Šumperk,“ informovala Kateřina Káňová z Českého statistického úřadu v Olomouci.