Lidé by měli zkrátit jejich dobu pobytu na čerstvém vzduchu, zvířata zvyklá na bytové klima totiž špatně snášejí velké výkyvy teplot.

„Procházka by se měla omezit na vyvenčení. Hlavně u psů, kteří jsou v bytě, protože ti jsou přizpůsobeni teplotě, v které žijí. Zvířata pak prochladnou a mohou dostat třeba zánět močových cest,“ vysvětlil Jiří Věcek z veterinární ordinace v Litovli.

Majitelé psů se snaží těmto problémům předcházet a zvířata nenechávají doma. „Psy nechovám v domě ale venku nebo na verandě, kde je teplota mezi sedmi a patnácti stupni. Takže když se jdu s nimi projít, neprožívají takové tepelné šoky,“ sdělila Barbara Protivánková, chovatelka labradorských retrívrů ze Štěpánova.

Po procházce je důležité hlavně omýt a ošetřit běhy. „Pro chovatele existují různé krémy a balzámy. Pokožka se pak rychleji zregeneruje,“ vysvětluje Věcek. Kromě chladu může psy zranit i sůl nebo drcený štěrk, kterým se v zimě udržují chodníky. „Lidé by jim měli při venčení vyhýbat,“ radí Vojtěch Návělek z olomoucké veteriny.

(luh)