VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průlom v zakázkách: za zpackaný projekt hrozí sankce

Přerov – Vícenáklady. Slovo, které vneslo pochybnosti o regulérnosti zakázek na přerovské radnici do té míry, že se o ně začali zajímat detektivové protikorupční policie. Radní teď přišli s návrhem: za zpackaný projekt, který způsobil navýšení prací, zaplatí jeho zhotovitel sankci. Ta má činit až deset procent z celkové částky vzniklých vícenákladů.

14.9.2011 1
SDÍLEJ:

Budova přerovského magistrátuFoto: DENÍK/Pavla Kubištová

„Chceme tím předejít sporům a otázkám, kdo nese finanční odpovědnost za nadbytečné práce, jež vznikají při realizaci stavebních zakázek,“ zdůvodnil to mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Co se změní?

Odpovědnost za zpackanou práci se přenese na bedra zhotovitele projektu.

„V nových smlouvách bude uvedené, že pokud má projektová dokumentace takové vady, za něž zhotovitel zodpovídá, a které způsobily vícenáklady, je povinen uhradit objednavateli smluvní pokutu 10 procent,“ upřesnil.

S návrhem přišli radní za ODS – Michal Zácha a Josef Kulíšek.

„Každý musí nést odpovědnost za kvalitu své práce. Do současné doby nebyly smlouvy takto ošetřeny, a proto jsem rád, že tuto podmínku budeme už brzy uvádět do výzvy k podání nabídky na zpracování projektové dokumentace,“ řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

V důvodové zprávě se ale uvádí i to, že veškeré vícepráce předem vyloučit nelze – jde především o to, aby projektant zhotovil dokumentaci s odbornou péčí a vícepráce vznikaly pouze z objektivních důvodů a nikoliv kvůli nekvalitně zpracované projektové dokumentaci.

„Máme vypracovaný návrh vzorové smlouvy. Projektové firmy už budou znát naši podmínku a budou vědět, k čemu se v případě problémů zavazují,“ nastínil vedoucí odboru koncepce a strategického rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala.

Prodražování zakázek už v minulosti kritizovali opoziční zastupitelé. Vícepráce prodražily téměř o třicet milionů korun stavbu Domova pro seniory, u zimního stadionu se konečná částka oproti té původní navýšila o devět milionů. Za několik milionů dráž se postavilo i autobusové nádraží.

Nevyslyšená opozice

Opozice teď tvrdí, že na problém již dříve upozorňovala, ale nikdo tyto výhrady neslyšel.

„Ve všech oborech existují profesní pojistky a pojištění odpovědnosti. Určitě nemůžeme vzhledem k minulosti říci, že všechny projekty byly špatné a byly důvodem vícenákladů. Pakliže tomu tak bylo, proč jsme neuplaťnovali škodu vzniklou vícenáklady po zpracovatelích projektů z jejich profesních pojistek? Je to zcela běžná věc,“ diví se zastupitel Richard Šlechta (SpP).

„Je v pořádku, aby po nich byla tato částka vymáhána, pokud se prokáže chyba projektu. Tuto věc jsme ale říkali už před třemi lety a nikdo nás neposlouchal,“ uzavřel zastupitel Petr Laga (KSČM).

Autor: Petra Poláková-Uvírová

14.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Atmosféru prvorepublikového Přerova se snažili přenést na zeď v průčelí domu ve Wilsonově ulici studenti zdejšího Gymnázia Jakuba Škody.
9

Studenti namalovali do průchodu prvorepublikový Přerov

Primář plicního oddělení zlínské Baťovy nemocnice Vladimír Řihák

Ptejte se primáře Vladimíra Řiháka, jak si chránit svoje plíce

VIDEO: Opilá žena spadla v Přerově před kamion. Lidé mysleli, že ji srazil

Podivná "nehoda", která se naštěstí obešla bez následků, se stala v úterý v podvečer u přerovského vlakového nádraží.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Milenci mohou zamykat zámky na propletená srdce u hradeb

Zamilované páry v Přerově získaly nové místo setkávání. Prostranství pod městskými hradbami zdobí od tohoto týdne dvě propletená srdce z dílny uměleckého kováře Jiřího Jurdy. Na ta mohou milenci připevňovat zámečky, jimiž uzamykají své vztahy, aby zůstaly věčné.

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies