VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průlom v zakázkách: za zpackaný projekt hrozí sankce

Přerov – Vícenáklady. Slovo, které vneslo pochybnosti o regulérnosti zakázek na přerovské radnici do té míry, že se o ně začali zajímat detektivové protikorupční policie. Radní teď přišli s návrhem: za zpackaný projekt, který způsobil navýšení prací, zaplatí jeho zhotovitel sankci. Ta má činit až deset procent z celkové částky vzniklých vícenákladů.

14.9.2011 1
SDÍLEJ:

Budova přerovského magistrátuFoto: DENÍK/Pavla Kubištová

„Chceme tím předejít sporům a otázkám, kdo nese finanční odpovědnost za nadbytečné práce, jež vznikají při realizaci stavebních zakázek,“ zdůvodnil to mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Co se změní?

Odpovědnost za zpackanou práci se přenese na bedra zhotovitele projektu.

„V nových smlouvách bude uvedené, že pokud má projektová dokumentace takové vady, za něž zhotovitel zodpovídá, a které způsobily vícenáklady, je povinen uhradit objednavateli smluvní pokutu 10 procent,“ upřesnil.

S návrhem přišli radní za ODS – Michal Zácha a Josef Kulíšek.

„Každý musí nést odpovědnost za kvalitu své práce. Do současné doby nebyly smlouvy takto ošetřeny, a proto jsem rád, že tuto podmínku budeme už brzy uvádět do výzvy k podání nabídky na zpracování projektové dokumentace,“ řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

V důvodové zprávě se ale uvádí i to, že veškeré vícepráce předem vyloučit nelze – jde především o to, aby projektant zhotovil dokumentaci s odbornou péčí a vícepráce vznikaly pouze z objektivních důvodů a nikoliv kvůli nekvalitně zpracované projektové dokumentaci.

„Máme vypracovaný návrh vzorové smlouvy. Projektové firmy už budou znát naši podmínku a budou vědět, k čemu se v případě problémů zavazují,“ nastínil vedoucí odboru koncepce a strategického rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala.

Prodražování zakázek už v minulosti kritizovali opoziční zastupitelé. Vícepráce prodražily téměř o třicet milionů korun stavbu Domova pro seniory, u zimního stadionu se konečná částka oproti té původní navýšila o devět milionů. Za několik milionů dráž se postavilo i autobusové nádraží.

Nevyslyšená opozice

Opozice teď tvrdí, že na problém již dříve upozorňovala, ale nikdo tyto výhrady neslyšel.

„Ve všech oborech existují profesní pojistky a pojištění odpovědnosti. Určitě nemůžeme vzhledem k minulosti říci, že všechny projekty byly špatné a byly důvodem vícenákladů. Pakliže tomu tak bylo, proč jsme neuplaťnovali škodu vzniklou vícenáklady po zpracovatelích projektů z jejich profesních pojistek? Je to zcela běžná věc,“ diví se zastupitel Richard Šlechta (SpP).

„Je v pořádku, aby po nich byla tato částka vymáhána, pokud se prokáže chyba projektu. Tuto věc jsme ale říkali už před třemi lety a nikdo nás neposlouchal,“ uzavřel zastupitel Petr Laga (KSČM).

Autor: Petra Poláková-Uvírová

14.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hudební léto na hradbách
20

Start Hudebního léto na hradbách přilákal stovky lidí

Hříbátko jménem Angel Silver pokřtili v areálu Střední zemědělské školy v Přerově dva kmotři - zpěvačka Leona Machálková a zpěvák Vašo Patejdl, kteří jsou tento týden na Tenisové akademii Petra Huťky.
34

Vašo Patejdl a Leona Machálková pokřtili v Přerově hříbě

ON-LINE o pivu. Ptejte se ředitele pivovaru Holba

Nejlepší osvěžení v tropických dnech? Mnozí by jistě odpověděli, že krásně orosená sklenice piva. 

Vedra vrcholí. Na víkend spadne teplota o 10 stupňů

Uprostřed týdne dosáhnou tropické teploty v Olomouckém kraji vrcholu, pak se začne ochlazovat. Víkend by měl být výrazně chladnější a pod mrakem.

V Přerově bude bazén zdarma. Za samé jedničky

Radost dětem, které se dobře učí, a dostaly na vysvědčení samé jedničky, chce udělat provozovatel Plaveckého areálu v Přerově - společnost Teplo.

Inline hokejová mládež v Přerově bojovala o tituly. Dva zůstaly doma

Pětadvacet utkání, ti nejlepší z Česka a dvě prvenství pro domácí Přerov. MEO Aréna o víkendu hostila závěrečné turnaje o tituly mistrů republiky všech mládežnických kategorií.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies