VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průlom v zakázkách: za zpackaný projekt hrozí sankce

Přerov – Vícenáklady. Slovo, které vneslo pochybnosti o regulérnosti zakázek na přerovské radnici do té míry, že se o ně začali zajímat detektivové protikorupční policie. Radní teď přišli s návrhem: za zpackaný projekt, který způsobil navýšení prací, zaplatí jeho zhotovitel sankci. Ta má činit až deset procent z celkové částky vzniklých vícenákladů.

14.9.2011 1
SDÍLEJ:

Budova přerovského magistrátuFoto: DENÍK/Pavla Kubištová

„Chceme tím předejít sporům a otázkám, kdo nese finanční odpovědnost za nadbytečné práce, jež vznikají při realizaci stavebních zakázek,“ zdůvodnil to mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Co se změní?

Odpovědnost za zpackanou práci se přenese na bedra zhotovitele projektu.

„V nových smlouvách bude uvedené, že pokud má projektová dokumentace takové vady, za něž zhotovitel zodpovídá, a které způsobily vícenáklady, je povinen uhradit objednavateli smluvní pokutu 10 procent,“ upřesnil.

S návrhem přišli radní za ODS – Michal Zácha a Josef Kulíšek.

„Každý musí nést odpovědnost za kvalitu své práce. Do současné doby nebyly smlouvy takto ošetřeny, a proto jsem rád, že tuto podmínku budeme už brzy uvádět do výzvy k podání nabídky na zpracování projektové dokumentace,“ řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

V důvodové zprávě se ale uvádí i to, že veškeré vícepráce předem vyloučit nelze – jde především o to, aby projektant zhotovil dokumentaci s odbornou péčí a vícepráce vznikaly pouze z objektivních důvodů a nikoliv kvůli nekvalitně zpracované projektové dokumentaci.

„Máme vypracovaný návrh vzorové smlouvy. Projektové firmy už budou znát naši podmínku a budou vědět, k čemu se v případě problémů zavazují,“ nastínil vedoucí odboru koncepce a strategického rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala.

Prodražování zakázek už v minulosti kritizovali opoziční zastupitelé. Vícepráce prodražily téměř o třicet milionů korun stavbu Domova pro seniory, u zimního stadionu se konečná částka oproti té původní navýšila o devět milionů. Za několik milionů dráž se postavilo i autobusové nádraží.

Nevyslyšená opozice

Opozice teď tvrdí, že na problém již dříve upozorňovala, ale nikdo tyto výhrady neslyšel.

„Ve všech oborech existují profesní pojistky a pojištění odpovědnosti. Určitě nemůžeme vzhledem k minulosti říci, že všechny projekty byly špatné a byly důvodem vícenákladů. Pakliže tomu tak bylo, proč jsme neuplaťnovali škodu vzniklou vícenáklady po zpracovatelích projektů z jejich profesních pojistek? Je to zcela běžná věc,“ diví se zastupitel Richard Šlechta (SpP).

„Je v pořádku, aby po nich byla tato částka vymáhána, pokud se prokáže chyba projektu. Tuto věc jsme ale říkali už před třemi lety a nikdo nás neposlouchal,“ uzavřel zastupitel Petr Laga (KSČM).

Autor: Petra Poláková-Uvírová

14.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oficiální web Lipníku nad Bečvou

Lipník bodoval v soutěži o nejlepší web, medaili mají i Přestavlky

Ilustrační foto

Přerovské oslavy Velikonoc mění místo, lákají na jarmark i koncerty

Přerované jí milovali. Věra byla Věra, vzpomíná na zpěvačku Jaroslav Wykrent

VIDEO / Zpěvačka Věra Špinarová, která zemřela nečekaně několik dní po prodělané srdeční příhodě, měla k Přerovu blízko.

Policie pátrá po šestnáctileté Patricii. Neviděli jste ji?

Po Patricii Mirgové z Olomouce teď pátrají policisté a prosí veřejnost o pomoc. Šestnáctiletá dívka je pohřešovaná od pátku 24. března a na základě předběžného opatření soudu má být předána do péče jednoho z Dětských domovů na Přerovsku.

Hanácké tradice ukáže v Přerově nová výstava Poklady z hůry

Víte, jak chutnají pravé hanácké „bochte s makem" nebo „vdolke s trnkama"? Jak náročná byla sklizeň o žních, a co pro Hanáka znamenalo, když měl konečně „pod stodolou"?

Neznámý pachatel zapálil terčovnice

K poškození tří venkovních terčovnic, které patří k nezbytnému lukostřeleckému vybavení, v jednom z přerovských sportovních areálů došlo v sobotu v odpoledních hodinách.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies