V Olomouci za hlídání dítěte rodiče zaplatí od šedesáti do sto padesáti korun na hodinu. Výši ceny často udává počet dětí, náročnost na jejich zvládnutí nebo pravidelnost hlídacích služeb.

„Na Olomoucku o pomoc agentury požádá málokdo. Lidé se často vymlouvají, že jsme drazí. Přitom v porovnání s ostatními kraji naše služby zas tolik nestojí. V Praze kromě hodinové mzdy pro chůvu rodiče zaplatí zprostředkovatelský poplatek dva až tři tisíce korun,“ vysvětlila Zuzana Dvořáková z olomoucké agentury Babysit.

Školky mají přes prázdniny často zavřeno. Většina rodičů využije na hlídání dětí hlavně pomoc babiček

I ji situace donutila před měsícem zprostředkovatelský poplatek zavést, začala na pěti stech korunách.
Nedostatek financí a nezvyklost této služby způsobily, že se do olomouckých agentur na hlídání dětí rodiče příliš nehrnou.
„Poptávka po chůvách se teď v létě spíše zmenšila, lidé už ale volají kvůli hlídání na září,“ uvedla Romana Kolaříková, vedoucí olomoucké agentury Romana. „Už teď k nám telefonují matky, které od nového školního roku nastupují opět do práce a potřebují naše služby,“ potvrdila zájem rodičů o tento druh služeb Zuzana Dvořáková.

Podle Milana Svobody, jednatele společnosti Svim, se v létě rodiče zajímají spíše o dlouhodobější hlídání, třeba i na osm hodin.
„Jedná se především o případy, kdy matka i otec pracují a pro své dítě chtějí od sedmi hodin do tří odpoledne profesionální péči,“ dodal Svoboda.
Agentury totiž na hlídání nenabízejí jen tak nějaké chůvy. Všechny si pečlivě vybírají.

Studentky nebo paní staršího věku, které nejčastěji pracují jako chůvy, musejí mít s dětmi zkušenosti. Někdy podstupují i psychotesty a pedagogické školení. „Často se přihlašují i studenti pedagogiky nebo mladí lidé, kteří už si vyzkoušeli práci au-pair v zahraničí,“ řekla Romana Kolaříková.

Chůvy musejí pro dítě zorganizovat zábavný program, vše ale záleží na požadavcích rodičů.
Paní na hlídání jejich potomky vezme na procházku, na výlet do zoo, dokáže vymyslet pohybové a výtvarné aktivity či naučit anglicky.
„Posadit dítě před televizi je absolutně nemyslitelné. Pokud si to ovšem rodiče přímo nevyžádají,“ dodala Kolaříková.