Jejich rozmnožování totiž počasí neuspíšilo a včely se tak v současném období nenacházejí v plné síle.

„Letošní jaro má skutečně rychlý průběh, což se projevuje tím, že všechno kvete dřív, a na to včely nebyly připravené. Na druhou stranu ale výborně přezimovaly. Zima nebyla nijak krutá, ale je pravdou, že byla dost dlouhá,“ zhodnotil situaci Pavel Krig z Výzkumného ústavu včelařského v Žeravicích u Přerova.

Kvůli nezvykle vysokým teplotám už začíná kvést takřka všechno. „Jsou to jak řepky, tak jabloně, prostě kvete všechno dohromady. Včely ale na opylování takového množství zatím nejsou v plné síle. Na druhou stranu si myslím, že se to brzy srovná a všechny rostliny i stromy budou opylovány dostatečně. Neviděl bych to nijak dramaticky, i když vše bude záležet hlavně na vývoji počasí,“ dodal veterinář Daniel Lang z okresního výboru Českého svazu včelařů v Přerově.

Včelaři z přerovského regionu však na nic nečekají a v současné době už vyrážejí se svými kočovnými vozy do terénu. Ovšem kočovat mohou jen ti, na které se nevztahuje ochranné pásmo kvůli nákaze moru včelího plodu, která letos opět postihla Přerovsko.

„V současné době máme vyhlášených v regionu celkem patnáct ochranných pásem,“ upřesnil Josef Dupák z Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj se sídlem v Přerově.

Někteří včelaři se domnívají, že brzký nástup květů může mít za následek i nižší množství sklizeného medu. „Je těžké něco předvídat, ale může se stát, že než se včely dostanou do plné síly, řepka takměř odkvete,“ obává se například předseda okresního výboru Českého svazu včelařů v Přerově František Hošek.

Podle jeho slov však zákazníci budou muset letos počítat s vyšší cenou medu. Ta se bude pohybovat například u světlého medu z loňských zhruba osmdesáti kolem sta korun.