VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přerovští rádci rozdali známky politikům. Bez obalu

Arogance, ale i nevyvracení lží nebo hádky na jednání zastupitelstva. I takové výtky „přerovských rádců“ se snesly na hlavy komunálních politiků. Hlas lidu nevystavil vedení města zrovna lichotivé vysvědčení, našly se ale i spokojené reakce. Lidé oceňují hlavně vstřícnost a profesionalitu úředníků.

15.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

„Do průzkumu veřejného mínění, který byl na radnici zaveden v roce 2015, se k tématu „úřad a politici“ vyjádřilo historicky nejméně respondentů. Registrovaných je jich přes dvě stě, ale dotazník vyplnilo jen padesát sedm občanů,“ shrnula mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

I tak si ale radní mohli udělat obrázek o tom, co Přerovany trápí. „Schválně jsme odpovědi úplně návodně nedefinovali, aby se lidé necítili manipulováni, a mohli svobodně odpovědět,“ vysvětlila Lenka Tomečková z přerovského magistrátu, která dotazníkový arch připravovala a vyhodnocovala.

Hned u první otázky, která měla zjistit, co lidé na práci magistrátu oceňují, respondenti chválili rychlou odezvu, vstřícnost a profesionalitu úředníků. Jen pět rádců uvedlo, že na práci magistrátu neoceňují nic nebo skoro nic.

Konkrétnější už byly odpovědi u dotazu, co rádcům vadí.

„Přečetli jsme si i výtku, že úřad není na jednom místě, ale sídlí ve více nemovitostech. Že v budově na Masarykově náměstí není klimatizace a adresa Blahoslavova 3 není bezbariérová. Víme, že je to letitý problém, který bude nutné vyřešit,“ konstatoval tajemník magistrátu Petr Mlčoch.

Přerované si v anketě stěžovali na aroganci politiků, hádky na jednání zastupitelstva a jednotvárnou organizaci kulturního dění v Přerově. Například jeden z rádců shrnul své výhrady vůči úředníkům a politikům těmito slovy: „Nejsou absolutně aktivní na sociálních sítích, nereagují na lži, pomluvy a dezinformace. Nechají to bez odezvy.“

Podle názoru jiného z občanů by se zase lidé z magistrátu i se svými rodinnými příslušníky měli více účastnit akcí, jež magistrát organizuje, ať už to jsou oslavy či pietní akce.

Přerované v dotazníku kritizovali nedostatek parkovacích míst, vadí jim také dosud nevybudovaná průmyslová zóna či „mrtvé náměstí“. Poměrně jednoznačnou odpověď přinesla otázka: Co je pro vás největším zdrojem informací z magistrátu? O prvenství - vyjádřeno 35 procenty - se dělí webové stránky a radniční zpravodaj Přerovské listy.

„Snažte se na internetu prodat to, co aktivně děláte pro město, jinak vás pomluvy semelou a půjdete od válu. Lidé rychle zapomněli, proč koalici ČSSD + ODS nakopli do zadnice. Kampaň proti vám na sociálních sítích už běží, nebránit se tomu rovná se sebevražda,“ doporučil politikům jeden z rádců.

Jak vyplynulo z ankety, občanům chybějí detailnější informace o opravách komunikací a uvítali by i více podrobností o dopravních stavbách nebo kácení stromů. Jeden rádce se zmínil, že by chtěl jasnější informace o spalovně a dva by chtěli mít přehled o tom, jaké berou úředníci platy a odměny - a jak jsou trestáni za svá špatná rozhodnutí.

Rádci se vyjadřovali i k tomu, jaké odbory magistrátu za poslední rok navštívili, a jak s nimi byli spokojeni. V tomto bodě zazněla v drtivé většině spokojenost.

„Za zpětnou vazbu jsme rádi a děkujeme rádcům, kteří se ankety zúčastnili. Mohu je ujistit, že se všemi jejich názory i podněty se radní seznámili. Takto mířená slova od občanů mají svůj význam - na rozdíl od kritiky na anonymních webech a facebookových profilech, které se k nám nedostanou,“ uzavřel přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP).

Autor: Petra Poláková-Uvírová

15.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Buty na Svatovavřineckých hodech v Přerově. Ilustrační foto
52

Svatovavřinecké hody: průvod, Kristína i Buty. Tady je PROGRAM

Pivo Aurosa se prodává v třetinkové lahvi s růžovým nádechem.
DOTYK.CZ
5

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Kmenové buňky jsou téma, které stojí za to šířit, říká David Szotkowski

Kamarádi David Szotkowski (24) a Miroslav Večeřa (25) se před třemi lety rozhodli, že budou šířit informace o kmenových buňkách mezi obyvatelstvo. Proto se vydali na pochod napříč Moravou dlouhý na 270 kilometrů. Nyní, v sobotu 22. července, se opět vydali na cestu z Olomouce do Ostravy, aby pokračovali ve svém poslání. Zastávku měli i v Hranicích.

Zběsilá jízda z pivních slavností: mladík v BMW demoloval auta i stromky

Spoušť se škodou za téměř půl milionu korun po sobě zanechal řidič BMW, který se v neděli nad ránem vracel z pivních slavností. Bral vše, co mu stálo v cestě, a poničil i dvě zaparkovaná auta. 

Hradby rozezní latinsko-americké rytmy

Ještě ani neoschnul pot na čele organizátorů přerovského festivalu Hudební léto na hradbách, kteří museli minulý týden nečekaně hledat náhradu za David Kollar Trio, a přišla další změna.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení