„Děláme, co můžeme, a snažíme se, abychom ekonomickou krizi ustáli,“ shodují se ředitelé přerovských firem.

„Oficiální zprávy od zaměstnavatelů zatím nemáme. Firmy nám tedy alespoň nesdělily informaci, že by chystaly hromadné propouštění, což jsou v případě razantnějších změn ze zákona povinny udělat. Každá firma v Přerově ale šetří na provozních nákladech a dá se očekávat, že propouštění nastane. Zatím jen nevíme, v jakém rozsahu,“ řekl Jaroslav Karlík z přerovského Úřadu práce.

Odchod pracovníků bude ale podle jeho slov probíhat spíše nenásilnou formou. „Jednou z možností je třeba to, že firma neobnoví pracovní poměr se zaměstnanci na dobu určitou. S nimi už nebude dál pokračovat a nebude za ně ani hledat náhradu,“ nastínil Karlík.

Přerovský region však zatím nepociťuje následky krize tak, jako jiné regiony. „Odbytová struktura přerovského okresu je jiná. Dominantní charakter u nás nemá automobilový průmysl, textilky, ani sklárny,“ vysvětli Karlík.

Propouštění se v příštím roce dotkne necelých dvou stovek zaměstnanců přerovské společnosti Kazeto, která je významným výrobcem zavazadel. „Brány podniku opustí asi dvacet procent pracovníků,“ uvedl ředitel přerovského Kazeta Libor Budík.

V současné době přitom tato společnost dává práci zhruba devíti stovkám lidí. „K odchodu zaměstnanců nedojde hned po Novém roce, ale výpovědi začneme rozdávat během ledna a února,“ nastínil Budík. Důvodem propouštění je podle jeho slov pokles prodeje výrobků a problémy se zákazníky. „Za této situace nemůžeme očekávat, že bychom udrželi stejný stav zaměstnanců jako dosud,“ tvrdí ředitel Budík.

Výpovědi dostanou po novém roce také zaměstnanci přerovské firmy Meopta Optika. „Počet míst jsme už postupně snižovali od května letošního roku, a to celkem o dvě stě lidí. V příštím roce se dá očekávat odchod řádově desítek zaměstnanců,“ doplnil zástupce ředitele společnosti Meopta Optika Vítězslav Moťka.

Ten už dříve uvedl, že firma čelí významnému snižování objednávek ze strany zákazníků. „Naší snahou je situaci udržet a získat další zákazníky. Děláme řadu opatření a snažíme se také apelovat na vládu, aby učinila kroky na podporu průmyslu. Stále věříme, že se jedná jen o dočasný stav a tento propad se zastaví,“ řekl Moťka.

Firma podle jeho slov své zaměstnance o situaci otevřeně informuje. Jeden z největších zaměstnavatelů ve městě – společnost PSP Engineering – propouštění neplánuje. „Zatím nic takového nehrozí, protože máme stabilizovanou zákaznickou strukturu. Situace se ale stále mění a hodně záleží na tom, jak se bude vyvíjet ekonomická krize ve světě. Naše exportní aktivity jsou totiž celosvětového rázu,“ řekl personální ředitel přerovské společnosti PSP Engineering Jaroslav Zatloukal.

Ten odhaduje, že se začne situace na trhu práce v regionu vyvíjet někdy v polovině ledna příštího roku. „Teď před svátky to nikdo nechce řešit,“ dodal Zatloukal. O propouštění zatím neuvažuje přerovský pivovarnický holding PMS Přerov, pod který spadají pivovary Litovel, Holba a Zubr. „Co ale bude dál, je otázkou dalšího vývoje,“ uzavřel generální ředitel společnosti Petr Fridrich.