VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přerovské dvorky: verše v zákoutích starých domů

Kdyby to v Přerově takto vypadalo každý den, lidé by z města určitě neměli důvod odcházet. Ulicemi proudily v neděli davy nadšenců, kteří si přišli prohlédnout dvorky starých měšťanských domů. Každé zákoutí přitom mělo neopakovatelnou atmosféru.

11.9.2017
SDÍLEJ:

Přerovanům se v neděli odpoledne otevřela zapomenutá zákoutí dvorků v centra města a naskytl se jim pohled, který neznají.Foto: Deník / Poláková-Uvírová Petra

Na lavičkách u Přerovanky obvykle sedávají bezdomovci s krabicovým vínem, nedělní odpoledne ale nabídlo poetičtější pohled. Prostranství u kašny zkrášlila dřevěná lavička „Kainarka,“ která vznikla podle návrhu sochařky Pavly Voborník Kačírkové a architekta Milana Šušky. Má i praktický úložný prostor pro knihy – je však otázkou, zda v sychravých podzimních dnech neposlouží místním pobudům spíše jako barový pult.

Přerovský rodák - básník Josef Kainar, jehož sté výročí narození si letos město připomíná, by měl z nového artefaktu určitě radost. Stejně jako z návštěvy prvního dvorku InduStrojil v prostorách bývalé tiskárny Strojil u velké pasáže.

Hudební performance a básnické okénko Petra Šinágla dobarvily kresby alternativních umělců a kromě drsného undergroundového sdělení v industriálním prostředí měli návštěvníci také prostor pro sebevyjádření.

„Dese do školy, dese do školky, dese do práce. Neee. Vlastně až zítra!!!,“ napsal někdo na stěnu dětským písmem. Múza zřejmě políbila budoucího avantgardního umělce, který zatím zápasí s gramatikou. Ale možná to byl záměr.

Prostory bývalé Strojilovy tiskárny, které byly za první republiky centrem vydavatelského a literárního života, se změnily k nepoznání. Jsou zchátralé a nevzhledné. Ale i tak díky za prohlídku, pochvalovali si přítomní.

„Jsou to úžasné industriální prostory v centru města a měli jsme štěstí, že nám pan Míček bývalou tiskárnu otevřel. Možná bychom zde mohli v budoucnu pořádat výstavy a nabízí se i možnosti dalšího využití,“ uvažuje organizátorka akce Marta Jandová.

Rychlokresba za pár minut

Spolu s davem se přesouvám do průchodu na Žerotínově náměstí, který zdobí kresby studentů Gymnázia Jakuba Škody. Z výtvarného dvorku zní hudba kapely Jazz za Bukem a všichni napjatě čekají na hlavní show - dynamickou rychlokresbu Věry Vybíralové. Přerovská rodačka zvládne během několika minut věrně načrtnout rysy tří postav - tatínka se dvěma dětmi. Publikum nadšeně aplauduje.

Umění je zasvěcen i Fotopoetický dvorek za cukrárnou Třešinka na náměstí T. G. Masaryka. Fotografka Zuzana Bobovníková příchozím vysvětluje, jak je snadné vyrobit pohled Přerova technikou kyanotypie.

„Na fotopapír se nanese kyanotypická vrstva, lidé vezmou negativ a osvítí si ho. Tato technika není vázána na temnou komoru, a proto může probíhat takto. Máme tu i lázně na ustálení a vymytí,“ líčí.

Rodiče s dětmi mohou přímo odsud zamířit na Horní náměstí, kde je v podloubí u galerie čeká výtvarná dílna pro děti s Annou Sypěnovou, inspirovaná tvorbou Josefa Kainara. Zájemci si mohou prohlédnout také loutky divadla Přerovský Kašpárek, nebo obdivovat maňásky a polštáře textilní výtvarnice Dagmar Mráčkové.

Chcete vědět, jak vypadá hluchavka, šalvěj nebo dobromysl? Dozvíte se to v Botanickém dvorku, na jehož přípravě se podíleli pracovníci Ornitologické stanice v Přerově. A lidé ho opět našli na místě, které není veřejnosti přístupné - u hradeb pod klubem Teplo.

Kromě toho, že si mohli přivonět k růžím, zaposlouchali se i do rozmanitých tónů květin. Podle pořadatelky Jany Kosturové totiž i květiny umějí produkovat tóny, které se snímají s pomocí techniky. Květiny prý zpívají a jejich tóny mají blízko k vážné hudbě.
O závěr odpoledne se postaral opět Josef Kainar - organizátoři si totiž pro Přerovany přichystali Večeři s Kainarem. Přestože v čele prostřeného stolu v Jiráskově ulici známý básník chyběl, lidé si mohli poslechnout alespoň jeho verše v doprovodu Jazzového kvarteta Petra Stojana.

A jaká zapomenutá místa Přerovany lákají a chtěli by je někdy spatřit? „Chtěla bych se někdy podívat do dvorků historických budov na Horním náměstí, protože při pohledu z věže zámku jsou tam moc pěkné zahrádky,“ vyjádřila své přání třeba Lenka Najďonovová z Přerova.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

11.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Policie kontrolovala zaměstnance železnice

Únor 2016. Fronta před budovou RCO v Olomouci první den přijímání žádostí o kotlíkové dotace
21

Kotlíkové dotace spuštěny, kraj rozdá 124 milionů! Tentokrát bez front

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Nepropásněte ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Struhlovsko v Hranicích

  Ojedinělý seriál Deníku Naši prvňáci pokračuje. 

Cenu města Přerova získají posmrtně i Jan Vignati a Jan Mikulík

Sedm osobností obdrží vpředvečer státního svátku prestižní Cenu města Přerova - Medaili Jana Amose Komenského.

Kriminalisté zadrželi muže, kšeftovali s marihuanou

Pěstování konopí setého se na Přerovsku v poslední době stává výhodným byznysem. Kriminalisté v těchto dnech obvinili pětatřicetiletého muže z Přerova, jenž zprostředkoval prodej marihuany, z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení