VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přerovská nemocnice vás zve na osvětu mozkové mrtvice

V průměru třicet Čechů zemře denně v důsledku mozkové příhody, dalších šedesát tisíc pacientů ročně je v souvislosti s tímto onemocněním hospitalizováno. Přesto je povědomí lidí o mozkové příhodě stále velice nízké. Jak lidem postiženým zákeřným onemocněním pomoci, a jak vůbec rozpoznat prvotní příznaky chce v úterý 16. května přiblížit přerovská nemocnice.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Přerovská nemocnice se zaměří na osvětu mozkové mrtviceFoto: archiv Nemocnice Přerov

Rychlá pomoc přitom může odvrátit případné trvalé následky.

„Rozpoznat včas cévní mozkovou příhodu a okamžitě přivolat rychlou záchrannou službu je vůbec nejzásadnější pro záchranu pacienta. Pokud ji postižení nebo jeho blízcí odhalí hned a zavolají rychlou záchrannou službu, mohou být dopady na zdraví minimální. V opačném případě může ale cévní mozková příhoda končit i smrtí, nebo přinejmenším trvalými následky. Netrvá totiž dlouho a neokysličené nervové buňky začnou odumírat. Po několika hodinách je mozek již nenávratně poškozen,“ zdůraznila vrchní sestra neurologického oddělení přerovské nemocnice Alena Caletková.

#clanek|3237447#

Cévní mozková příhoda – mozkový infarkt se na rozdíl od infarktu myokardu neprojevuje typickou bolestí. V některých případech se projevuje pokles koutku úst či poruchy řeči, jindy jsou mezi prvotními příznaky slabost na končetinách jedné poloviny těla, ochrnutí nebo dokonce krátká porucha vědomí. V závislosti na tom, která část mozku je zasažena se může objevit zvracení nebo bolest hlavy bez zjevné příčiny.

„Pokud se kterýkoliv z těchto signálů objeví, je potřeba ihned jednat, a to i v případech, kdy postiženého nic nebolí a potíže ustupují. Během několika minut může totiž mrtvice udeřit znovu a mnohem silněji. Proto určitě nikdy nepodceňujte situaci a vždy volejte 155. Rychlá pomoc, poskytnutá do čtyř hodin od počátku příznaků, může odvrátit negativní následky,“ řekla vrchní sestra s tím, že jedině vyšetření neurologa může spolehlivě mrtvici potvrdit nebo vyloučit.

Preventivní vyšetření zdarma

„V rámci Dne prevence mozkové příhody nabídnou zájemcům zdarma lékaři v přerovské nemocnici vyšetření krčních tepen, hladiny krevního cukru, měření tuku, EEG, měření tlaku nebo pulsu,“ sdělila tisková mluvčí přerovské nemocnice Radka Miloševská.

„Cévní mozková příhoda sice nejčastěji postihuje osoby starší pětašedesáti let a častěji muže, u žen ale naopak bývají důsledky fatálnější, kdy vlivem vyššího hormonálního zatížení organismu více než polovina případů mozkového infarktu končí smrtí. Znalosti ohledně akutní poruchy průtoku krve v části mozku se ale tak či tak hodí úplně všem. Nikdy nevíte, kdy onemocní cévní mozkovou příhodou vaši příbuzní, přátelé nebo kolegové v práci,“ uzavřela Alena Caletková.

Akce proběhne v úterý 16. května od 8.00 do 15.00 hodin v neurologické ambulanci Nemocnice Přerov. Vyšetřit se zde mohou nechat lidé všech věkových kategorií.

#clanek|3236122#

Autor: Jana Obšnajdrová

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Přerova (v modrém) proti Ústí nad Labem (7:4).
33

Vítr v kabině pomohl. Zubři nasázeli Ústí pět gólů ve druhé třetině

Výstava hub v přerovském klubu Teplo
32

Tradiční výstava hub v Přerově lámala návštěvnické rekordy

Nadávky, krádeže, potyčky. V Přerově už se bojí i Romové

ANKETA / Chovají se, jako kdyby jim tu všechno patřilo. Máme strach jít večer po ulici. Obchodníci z lokalit u nádraží, ale i lidé, kteří zde žijí, popisují, že atmosféra v Přerově v poslední době zhoustla.

Výtěžek z Kabelkového veletrhu pomůže také Julince z Bělotína

S následky herpetické meningoencefalitidy bojuje už pět let Julinka z Bělotína. Nemoc, která propukla krátce po jejím narození, zasahuje nervy a způsobuje změny mentálního stavu a omezení pohyblivosti. 

Škaredé počasí, krásná auta. Veteráni vyrazili na rozlučkovou jízdu

Nablýskané automobily a motocykly, které se řadí do kategorie „veterán“, jeli v neděli 24. září svou poslední letošní jízdu. Sezona totiž končí a bylo nutné ji završit okázalou jízdou, která započala v Lipníku nad Bečvou.

Mňamky, nebo blafy? Jaké máte zkušenosti se školními jídelnami?

V jídelníčku zelenina, mléčné výrobky, ryby, luštěniny, bezlepkové potraviny a regionální produkty. A jako doplněk k obědu raději ovoce než sladkosti. Takový je dnes trend ve školních jídelnách. Na Přerovsku jsou ale i jídelny, kde dětem nechutná.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení