Situace se výrazně zhoršila už o víkendu. V neděli kolem sedmé hodiny večer byla v Přerově naměřena maximální hodnota u polétavého prachu 202,5 mikrogramů na metr krychlový, přestože přípustný limit je 50. V pondělí od časných ranních hodin došlo díky větru k mírnému zlepšení a v osm ráno bylo naměřeno 148,6 mikrogramů na metr krychlový.

„Protože se ani v následujících dnech nedá předpokládat výrazné zlepšení, budeme obyvatele informovat o zhoršení smogové situace prostřednictvím mluvících sirén,“ uvedl šéf odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Podle něj už obdrželi sms zprávy všichni lidé, zapojení do systému informovanosti obyvatel o smogové situaci ve městě. „Rozeslali jsme také e-maily do základních a mateřských škol a jednali o konkrétních regulačních opatřeních. V těchto mrazech ale nelze omezit například provoz teplárny, co by pomohlo, je snížení dopravní zátěže,“ podotkl.

Bezplatné jízdné?

Město hodlá ve spolupráci s Olomouckým krajem zpracovat regulační řád, jenž by konkretizoval opatření při zhoršení smogové situace.

„Jedním z nich je zavést v období silné inverze bezplatné jízdné v autobusech. Doprava je totiž v Přerově hlavním důvodem znečištění ovzduší. Další možností je také informovat obyvatele o zhoršení i o víkendech, pokud k tomu nečekaně dojde,“ dodal Juliš.

Jaký je výhled?

Na území Moravskoslezského i Olomouckého kraje se aktuálně pohybují hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu mezi 110 až 310 mikrogramy na metr krychlový. Krátkodobé koncentrace všech ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní. Během pondělí se nepředpokládá vzhledem ke stávající meteorologické situaci změna celkové imisní situace, hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále pohybovat v obou krajích výrazně nad hodnotou stanoveného imisního limitu, v Moravskoslezském kraji dojde zřejmě k pěti až šestinásobnému překročení.

Astmatici v ohrožení

Silná inverze na Přerovsku nesvědčí kardiakům a astmatikům. „Astmatikům se v tomto počasí hůře dýchá, neměli by raději vůbec vycházet ven a větrat jen jednorázově,“ uvedla přerovská alergoložka Božena Kalabusová. Smog se podle ní výrazně podepisuje na zdravotním stavu lidí, trpících chronickými obtížemi.

„Nejhorší to bylo loni na podzim, kdy trvala inverze tři týdny. U astmatických pacientů nastalo obrovské zhoršení, které za dobu praxe od roku 1997 nepamatuji, a jehož následky léčíme ještě teď. Nedovedu si představit, že by v Přerově došlo k dalšímu znečišťování ovzduší například výstavbou spalovny,“ podotkla alergoložka.

Potíže pociťují i mnozí kardiaci. „Není mi dobře. Venku se špatně dýchá a jsem mnohem rychleji unavená. Vycházky v tomto mrazivém počasí jsem raději vzdala, nechci nic riskovat,“ řekla třeba důchodkyně Alžběta Mikulová.