A to i přesto, že mnozí z radních stále figurují na klíčových postech ve vedení města.

Zastupitelé napříč politickým spektrem totiž tvrdí, že ctí presumpci neviny.

Jediný, kdo by si teď reálně dokázal představit hlasování o odvolání městské rady, je opoziční strana Společně pro Přerov. Ta má ale po loňských komunálních volbách malou sílu – pouhých šest křesel v pětatřiceti­členném zastupitelstvu.

V opozici jsou i komunisté, zbývající strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vytvořily trojblok a v Přerově vládnou společně s ČSSD.

„Určité kroky samozřejmě zvažujeme, ale reálný výstup předložíme teprve příští týden. Přestože z hlediska trestního práva ctím presumpci neviny, z hlediska politické etiky a kultury jde samozřejmě o princip viny,“ vyjádřil se lídr strany Společně pro Přerov Vladimír Puchalský.

Ten má za to, že by radní, kteří jsou důvodně podezřelí ze spáchání trestných činů, měli odstoupit. Na vedení města to totiž nevrhá dobré světlo.

Stejného mínění je i zastupitel Richard Šlechta (SpP), jenž na podezřelé zakázky v minulosti opakovaně upozorňoval.

„Ačkoliv ctím presumpci neviny, v případě politika je třeba ctít presumpci viny. Pro mě je politicky nepředstavitelné tvářit se, že se nic nestalo,“ konstatoval Šlechta.

Ostatní zastupitelé jsou ale spíše opatrní.

„Myslím, že je potřeba počkat na prošetření věci orgány činnými v trestním řízení. Cokoliv by se udělalo dříve, je nesprávné. Tady jde o vážnou věc – pověst lidí,“ myslí si zastupitel Michal Chromec (ČSSD).

Komunisté: Nemá smysl to jitřit

Stejného mínění je i zastupitel Jiří Skyva z TOP 09.

„Pokud nebude vynesený rozsudek soudu, musíme se k tomu stavět tak, že nebudeme zaujímat žádné velké postoje – ani negativní ani pozitivní. Názory lidí jsou různé a někoho poškodit je velmi snadné, zatímco vrátit zpět je to pak horší. Kdyby byl ale vynesen rozsudek, který by hovořil v neprospěch radních, tak se k tomu postavíme tak, že každá zpronevěřená koruna je zle,“ řekl Skyva.

Podle něj zaujímají stejné stanovisko i ostatní členové přerovské TOP 09.

Neutrálně se k věci staví lidovci.

„Různých obvinění padá spousta a nakonec se může ukázat pravý opak, jak ukázal třeba případ poslance Miloslava Vlčka, jehož nakonec soud zprostil obžaloby. Dokud soud nerozhodne, ctíme presumpci neviny,“ uvedl radní za KDU-ČSL Tomáš Dostal.

Volat po svržení městské rady zřejmě nebudou ani komunisté.

„Není to ve fázi, kdy by padl konkrétní verdikt. Nemá tedy smysl to jitřit, vždyť kolik takových a daleko horších případů se nakonec zametlo pod koberec,“ míní zastupitel Petr Laga (KSČM).

Politolog: Kauza může Přerovu uškodit

Podle politologa Pavla Šaradína může městu celá kauza uškodit. Opatrní můžou být případní investoři i stát.

„Do doby rozhodnutí soudu a vynesení pravomocného rozsudku by asi neměly být podniknuty žádné kroky. Je ale jasné, že každé takové obvinění poškozuje nejen město, ale i důvěru lidí v politiku. V Přerově, kde zná každý každého, navíc vznikají všelijaké podložené i nepodložené legendy,“ poznamenal Šaradín.

Ten považuje vzdání se funkce, což udělal v minulém volebním období třeba radní Ivo Kropáč (ODS) kvůli podezření z machinace s pozemky, až za krajní řešení.

Protikorupční policie provádí šetření na radnici v Přerově od listopadu loňského roku. V jejím hledáčku se ocitly zejména dvě investiční akce – rekonstrukce zimního stadionu a Domova pro seniory.

Usnesení o zahájení trestního stíhání nyní postupně přebírá jedenáct členů bývalé městské rady a obdrželi ho také dva úředníci z odboru rozvoje města. Někteří konšelé už proti němu podali stížnost.