VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Preparátor tak trochu „fušuje do řemesla“ doktorům i řezníkům

Další ze série netradičních povolání mě donutila zavzpomínat na své dětství, zejména na léto strávené u babičky a dědy na myslivecké chatě v Bělkovickém údolí. Pamatuji si na vypreparované obří káně, které mě vždy děsilo. Jednoho takového dravce jsem si nyní vyzkoušela vypreparovat i já.

11.5.2017
SDÍLEJ:

Redaktorka Přerovského a Hranického deníku si vyzkoušela práci preparátoraFoto: DENÍK/Obšnajdrová Jana

REPORTÁŽ: Redaktorka Přerovského a hranického deníku si vyzkoušela na vlastní kůži další ze série netradičních povolání

Do budovy Ornitologické stanice v Přerově přijíždím opravdu nervózní. Mám strach, že můj žaludek nebude spolupracovat a já budu muset neustále odbíhat.

V dílně na mě již čeká Jiří Polčák, který mě zasvětí tajů preparování ptáků. Mým „pokusným králíkem" se stal uhynulý samec káněte lesního.

Vytvořit preparát trvá i osm hodin

„Nejdříve se musí pták zbavit vnitřního skeletu. Poté je potřeba vyčistit a odmastit kůži. Preparát se musí následně ještě namočit na půlhodiny do chemikálií, při čtyřiceti stupních Celsia. Používá se molantin," prozradil.

Za rok takto vyrobí i osmdesát preparátů. Před samotným rozříznutím zvířete jsem pod dohledem Jiřího Polčáka nahmatala prsní kost, následný řez skalpelem však nesmí poškodit vnitřnosti, proto se tohoto kroku ujal můj „učitel".

„Stahování nohou je trochu složitější, nesmí se udělat díra do kůže, se skalpelem se musí proto zacházet velice opatrně. U kloubu se noha odstřihne a celá se stáhne až po opeření, kde končí," ukazuje Jiří Polčák.

Když se dívám pod ruce zkušeného preparátora, dochází mi, že to není nic hrozného, tento proces mi spíše připomíná vykostění kuřete, které mě několikrát učila moje maminka, podotýkám, že neúspěšně.

Dozvídám se také, že každý správný preparátor by měl mít delší nehty, aby se mu lépe kůže stahovala. Humor mě přechází ve chvíli, kdy si mám vyzkoušet to samé na druhé půlce nebohého dravce.

V tom okamžiku mi dochází, že preparátor musí zvládat chirurgickou práci se skalpelem, a přitom mít dokonalý přehled o umístění orgánů. Nezalekla jsem se toho a druhou půlku jsem zvládla udělat, no řekněme se ctí. Kosti se následně čistí v peroxidu.

V průběhu preparování se dozvídáme, že uhynulý samec dostal nálož broků, což dokazují díry v kůži.

„Proto byl tak podvyživený, nemohl přijímat potravu," ukazuje mi. Novým zjištěním pro mě byla informace, že ptáci mají uši a docela dobře slyší.

„Podle vyjmutého skeletu s vnitřnostmi se vyměří rozměry pro nový polystyrenový skelet, který se na závěr do dravce zašije.

„Používám zvláštní druh polystyrenu. Hlava, křídla a nohy se zajistí dráty. Také oči nezůstávají původní, dávají se skleněné," prozradil Jiří Polčák.

Výsledné exponáty putují do vitrín ornitologické stanice a slouží k výukovým programům. „Moje" káně se do vitríny bohužel nedostane, bude sloužit jako balka, tedy „pták na palici", který slouží k vědeckým účelům.

Jiří Polčák se preparování věnuje pět let. Od dětství se také věnuje ornitologii. K preparování se dostal náhodně – „řemeslo" ho naučil vynikající preparátor Vilém Borůvka. Jeho největším vypreparovaným počinem je model Labutě.

Autor: Jana Obšnajdrová

11.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vítejte v Nekuřácké Lhotě: průvodce v zítřejším tištěném vydání

Fotbalisté 1. FC Viktorie Přerov. Ilustrační foto

Naděje umírá poslední. Viktorka šokovala Havířov a ještě žije!

Tady strávil mládí Donald Trump

Donald Trump, nový prezident USA, nebyl vždy miliardářem. Neměl v New Yorku mrakodrap a nejezdil těmi nejdražšími vozy. V New Yorku se narodil a mládí strávil v tomto malém cihlovém domě.

Čtrnáctileté čekání je u konce! Přerovští vodní pólisté jsou mistry republiky

Šampaňské teklo proudem, oslavy odstartovaly a nejspíš potrvají ještě hodně dlouho. Ještě déle ale vodní pólisté Přerova na vytoužený titul mistra republiky čekali. Po dlouhých čtrnácti letech si KVP v domácím bazénu na posledním finálovém turnaji první ligy mužů zajistil zlaté medaile.

Cyklista odbočil do předjíždějící motorky

K dopravní nehodě cyklisty s motocyklem došlo v sobotu odpoledne na silnici v obci Radslavice.

Muzejní noc na zámku: Klevetnice pomlouvaly, padly facky a byla svatba

Muzeum Komenského v Přerově se v pátek připojilo k celorepublikovému projektu Muzejní noc. Návštěvníci se během ní přenesli někdy na přelom devatenáctého a dvacátého století na hanáckou vesnici, kde se odehrával vskutku zamotaný příběh dvou rodin chystající veselku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies