VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před volbami přituhuje, Zatloukal zbrojí proti pomluvám

Přerov – „Vašku, tak tě prý odvedla kriminálka,“ těmito slovy zastavovali minulý týden na ulici přerovského radního za ČSSD Václava Zatloukala lidé, kteří ho znají. Důvod? Dočetli se o tom na stránkách přerovských internetových novin. Radní tvrdí, že ho lživé výroky poškodily a vystrašily jeho nejbližší. Rozhodl se proto podat trestní oznámení pro pomluvu na neznámého pachatele. Policie už se případem zabývá.

13.9.2010
SDÍLEJ:

Přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD)Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

„Myslím si, že čeho je moc, toho je příliš. Psát o někom, že ho odvedla kriminálka, to je opravdu silné kafe, zvlášť, když se tyto výroky nezakládají na pravdě. Volaly mi děti a měly strach, co se stalo,“ popsal přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD). Podle něj měly tyto dezinformace jasný cíl – poškodit jeho osobu těsně před komunálními volbami. Je totiž třetí na kandidátce ČSSD.

Podobně laděných příspěvků se na stránkách internetových novin objevilo více. „Jako autor prvního článku je uvedený „šel kolem,“ řekl Zatloukal. Vzápětí poté ale následoval text od jiného přispěvatele, jenž se zase pozastavoval nad tím, s jakou rychlostí zareagovaly policejní složky. Pod článkem se navíc rozvířila živá diskuse, poškozující nejen radního, ale i primátora města.

„Podle mě by si tito lidé měli uvědomit, že existují určité mantinely,“ vysvětlil Zatloukal, proč se obrátil na policii.

Zatímco radní je přesvědčen, že za výroky nese odpovědnost pouze provozovatel internetových novin, ten to popírá. „Článek může na naše stránky vložit kdokoliv. Nemůžeme přece sedět čtyřiadvacet hodin u počítače a sledovat, kdo tam co vkládá,“ hájí se provozovatel stránek Vít Řihošek.

Přestože je jeho jméno spjato se Stranou pro otevřenou společnost, která jde také do voleb, nejedná se prý o útok v rámci předvolební kampaně. Trestní odpovědnost autora nebo autorů je podle něj v takovém případě diskutabilní. Sporné věty totiž vždy končí otazníkem.

Co se píše v textu?

„Přesný text je: Co je na tom pravdy? Prej Zatloukala, pravou ruku primátora, navštívila kriminálka, a snad si chlapce i odvezla? Jak jsem koupil, tak prodávám,“ citoval z příspěvku anonymního pisatele Řihošek. Pokud dané výroky končí otazníkem, nelze ani podle právníků jednoznačně říct, zda se jedná o trestný čin.

„ V oblasti trestního práva je něco takového jen těžko postižitelné. To už by u nás nemohl existovat ani bulvár. V případě žaloby na ochranu osobnosti by zase bylo nutné jednoznačně prokázat, že výroky byly tak závažné, že oznamovatele poškodily,“ vysvětlil úskalí podobných sporů advokát a odborník na trestní právo Petr Dítě.

Podle přerovského policejního ředitele Josefa Drábka se vyšetřovatelé podnětem zabývají. „Obdrželi jsme trestní oznámení a nyní prošetřujeme, zda podezření naplňuje skutkovou podstatu trestného činu či nikoliv,“ potvrdil Drábek.

Radní Zatloukal je přesvědčen, že je v právu. „Kdyby už nic jiného, tak v trestním spise aspoň uvidím, co policie vyšetřila, a můžu to pak řešit v občansko-právním sporu proti konkrétní osobě,“ konstatoval.

Kauza Kropáč

Že před volbami v Přerově přituhuje, ukázala i nedávná aféra kolem radního Ivo Kropáče (ODS), jehož strana po sérii článků stáhla z kandidátky a skončil i v radě města. Opozice totiž upozornila na to, že koupil ornici a později hlasoval pro změnu územního plánu, a tím parcely mnohonásobně zhodnotil. I dnes už bývalý radní Kropáč zvažuje podání žaloby.

„Radil jsem se s právníky a zřejmě podám trestní oznámení pro pomluvu,“ vyjádřil se už dříve.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

13.9.2010
SDÍLEJ:
Srpnové vedro. Ilustrační foto
24

Zpátky do plavek! Třicítky se vrací, víkend bude tropický

Přerovský strážník Miroslav Komínek má na svém kontě 180 odběrů krve - ocenění mu předal primátor města Vladimír Puchalský.

Přerovský strážník má za sebou 180 odběrů krve

Tento muž na nádraží v Přerově okradl cestující. Nepoznáte ho?

Se žádostí o pomoc při pátrání po neznámém pachateli, který ukradl 2. srpna z lavičky na čtvrtém nástupišti přerovského vlakového nádraží volně odloženou dámskou kabelku, se obrací na veřejnost policie.

Vánoce v Přerově čeká radikální proměna, příprav se chopí profesionálové

I když ještě venku vládne letní počasí, radní už mají jasno v tom, jak budou vypadat letošní Vánoce v Přerově. Loňské oslavy na náměstí T. G. Masaryka se totiž příliš nevyvedly a staly se terčem kritiky. 

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Závodníky v Přerovské rokli okradli ve spánku. Vzali jim peníze i boty

Na Mistrovství Evropy v autokrosu, které se konalo o víkendu v Přerovské rokli, budou ještě dlouho vzpomínat dva závodníci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení