VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Precheze snížili pokutu za znečištění. O 6,5 milionu

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v roce 2014, kdy koncentrace škodlivin během jediné noci šestatřicetkrát překročily povolený limit, nižší pokutu.

16.3.2017
SDÍLEJ:

Přerov s chemičkou Precheza Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Původně udělená sankce 7 milionů korun se snížila na 500 tisíc. S informací přišly jako první Hospodářské noviny.


K vážnému znečištění ovzduší došlo v noci na 29. října 2014.

„Vůbec nejhorší to bylo hodinu po půlnoci, kdy monitorovací stanice u kina Hvězda naměřila hodnotu přes 12 tisíc mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit je přitom 350,“ informoval tehdy šéf odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Lidem se ráno hůře dýchalo a stěžovali si na štiplavý zápach. Magistrát informoval obyvatele, že mají omezit větrání a raději nevycházet z domu.

ČTĚTE TAKÉ: Plovárna v Penčicích dostane další vylepšení

Únik po odstávce výroby kyseliny sírové

Podle prvotního šetření měla chemička Precheza plánovanou odstávku výroby kyseliny sírové a k úniku oxidu siřičitého do ovzduší došlo zřejmě po nájezdu výroby.

Situaci měl navíc zkomplikovat inverzní charakter počasí.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která prováděla šetření, chemičce Precheza uložila pokutu 7 milionů korun.

Odbor výkonu státní správy ministerstva životního prostředí v Olomouci ale ve správním řízení rozhodl o jejím snížení, a to ze 7 milionů korun na 500 tisíc.

Proč k tomu došlo, nechce ČIŽP komentovat.

„Pravomocné rozhodnutí v této věci vydalo ministerstvo životního prostředí. Nebudeme tedy komentovat rozhodnutí svého nadřízeného orgánu,“ uvedla pouze mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

Pouze jedno pochybení

Podle ministerstva životního prostředí bylo prokázáno pouze jedno pochybení společnosti Precheza proti platným zákonům ze čtyř, které ve svých závěrech shledala inspekce.

Ministerstvo potvrdilo pochybení, které se týká nedodržení podmínky platného integrovaného povolení, ukládající v dostatečném časovém předstihu oznámit příslušným orgánům nájezd výrobny po dlouhodobé odstávce.

„K tomuto ohlášení nedošlo, a za to byla uložena sankce ve výši 500 tisíc korun. Ostatní pochybení, které shledala ČIŽP, nebyla dostatečně prokázána, nebo nešlo o porušení podmínek integrovaného povolení, za které by bylo možné uložit sankci,“ zdůvodnila mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

ČTĚTE TAKÉ: Pod peticí za primu už je přes tisíc podpisů. Kraj se omluvil

Pomohl ministr z ANO? 

Hospodářské noviny poukázaly na to, že může mít snížení pokuty spojitost s tím, že řídí ministerstvo životního prostředí Richard Brabec z ANO a Precheza patří do koncernu Agrofert, jenž založil šéf tohoto hnutí Andrej Babiš.

Ministr životního prostředí ale na dotaz HN odmítl, že by se v případu nějak angažoval. O snížení pokuty v odvolacím řízení prý nerozhodl on, ale autonomní správní orgán, oblastní pracoviště ministerstva v Olomouci.

„Pokud s tím někdo nebude spokojený, rozhodne soud,“ řekl listu Brabec, který v minulosti řídil firmu Lovochemie, v rámci Agrofertu sestru Prechezy.

Precheza se ani s nižší sankcí nesmířila

Podle Brabcova náměstka Vladimíra Many ministerstvo konstatovalo, že u společnosti Precheza lze potvrdit pouze jedno ze čtyř vytýkaných pochybení.

Snížení pokuty přitom není nijak neobvyklým krokem.

„Ministr v tomto případě není oprávněnou úřední osobou a nemá možnost jakkoliv ovlivňovat probíhající správní řízení. Rozhodnutí je řádně odůvodněno a je soudně přezkoumatelné,“ konstatoval.

Precheza se ani s touto sníženou sankcí nesmířila.

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky je připravena zaplatit, zvažuje ale, že se obrátí na soud. Trest považuje za neopodstatněný a neúměrně vysoký.

ČTĚTE TAKÉ: Z teplárny šel tmavý dým. Na vině byl výpadek elektřiny

Autor: Petra Poláková-Uvírová

16.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté brněnské Komety si vychutnali oslavy titulu na pódiu. Hvězdy týmu pak rozdávaly lidem autogramy.
81

Vítěz extraligy Zaťovič: Nikdo nečekal, že to opravdu vyhrajeme

Kapelník Spirituál Kvintetu Jiří Tichota oslavil narozeniny i v Přerově
22

Kapelník Spirituálu Jiří Tichota oslavil narozeniny i v Přerově

Z Přerova pojede parní vlak s císařem, oslaví Severní dráhu

Historický vlak, vedený parní lokomotivou „Šlechtična", připomene 1. května den, kdy do Přerova poprvé dorazil vlak po Severní dráze císaře Ferdinanda.

Populární Author Šela Marathon se blíží, účast možná trhne rekord

Milovníci horských kol s jarem vyhlíží i oblíbený závod v okolí hradu Helfštýn. Tradiční Author Šela Marathon se letos pojede už poosmnácté. Další pokračování odstartuje v sobotu 6. května z náměstí TGM v Lipníku nad Bečvou.

O cukrovce a obezitě ON-LINE. Ptali jste se lékařky

Diabetes, lidově řečeno cukrovka, je nebezpečné onemocnění. Přináší s sebou poškození ledvin, zraku, onemocnění nervů i amputaci končetin. Souvisí také s obezitou. 

Studenti namalovali do průchodu prvorepublikový Přerov

Přiblížit atmosféru prvorepublikového Přerova se podařilo studentům zdejšího Gymnázia Jakuba Škody. Na zdech průčelí domu ve Wilsonově ulici nakreslili akrylovými barvami dámy, sedící u kavárenského stolku a korzující po městě, ale i nablýskaný automobil či koloniál.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies