VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Precheze snížili pokutu za znečištění. O 6,5 milionu

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v roce 2014, kdy koncentrace škodlivin během jediné noci šestatřicetkrát překročily povolený limit, nižší pokutu.

16.3.2017
SDÍLEJ:

Přerov s chemičkou Precheza Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Původně udělená sankce 7 milionů korun se snížila na 500 tisíc. S informací přišly jako první Hospodářské noviny.


K vážnému znečištění ovzduší došlo v noci na 29. října 2014.

„Vůbec nejhorší to bylo hodinu po půlnoci, kdy monitorovací stanice u kina Hvězda naměřila hodnotu přes 12 tisíc mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit je přitom 350,“ informoval tehdy šéf odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Lidem se ráno hůře dýchalo a stěžovali si na štiplavý zápach. Magistrát informoval obyvatele, že mají omezit větrání a raději nevycházet z domu.

ČTĚTE TAKÉ: Plovárna v Penčicích dostane další vylepšení

Únik po odstávce výroby kyseliny sírové

Podle prvotního šetření měla chemička Precheza plánovanou odstávku výroby kyseliny sírové a k úniku oxidu siřičitého do ovzduší došlo zřejmě po nájezdu výroby.

Situaci měl navíc zkomplikovat inverzní charakter počasí.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která prováděla šetření, chemičce Precheza uložila pokutu 7 milionů korun.

Odbor výkonu státní správy ministerstva životního prostředí v Olomouci ale ve správním řízení rozhodl o jejím snížení, a to ze 7 milionů korun na 500 tisíc.

Proč k tomu došlo, nechce ČIŽP komentovat.

„Pravomocné rozhodnutí v této věci vydalo ministerstvo životního prostředí. Nebudeme tedy komentovat rozhodnutí svého nadřízeného orgánu,“ uvedla pouze mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

Pouze jedno pochybení

Podle ministerstva životního prostředí bylo prokázáno pouze jedno pochybení společnosti Precheza proti platným zákonům ze čtyř, které ve svých závěrech shledala inspekce.

Ministerstvo potvrdilo pochybení, které se týká nedodržení podmínky platného integrovaného povolení, ukládající v dostatečném časovém předstihu oznámit příslušným orgánům nájezd výrobny po dlouhodobé odstávce.

„K tomuto ohlášení nedošlo, a za to byla uložena sankce ve výši 500 tisíc korun. Ostatní pochybení, které shledala ČIŽP, nebyla dostatečně prokázána, nebo nešlo o porušení podmínek integrovaného povolení, za které by bylo možné uložit sankci,“ zdůvodnila mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

ČTĚTE TAKÉ: Pod peticí za primu už je přes tisíc podpisů. Kraj se omluvil

Pomohl ministr z ANO? 

Hospodářské noviny poukázaly na to, že může mít snížení pokuty spojitost s tím, že řídí ministerstvo životního prostředí Richard Brabec z ANO a Precheza patří do koncernu Agrofert, jenž založil šéf tohoto hnutí Andrej Babiš.

Ministr životního prostředí ale na dotaz HN odmítl, že by se v případu nějak angažoval. O snížení pokuty v odvolacím řízení prý nerozhodl on, ale autonomní správní orgán, oblastní pracoviště ministerstva v Olomouci.

„Pokud s tím někdo nebude spokojený, rozhodne soud,“ řekl listu Brabec, který v minulosti řídil firmu Lovochemie, v rámci Agrofertu sestru Prechezy.

Precheza se ani s nižší sankcí nesmířila

Podle Brabcova náměstka Vladimíra Many ministerstvo konstatovalo, že u společnosti Precheza lze potvrdit pouze jedno ze čtyř vytýkaných pochybení.

Snížení pokuty přitom není nijak neobvyklým krokem.

„Ministr v tomto případě není oprávněnou úřední osobou a nemá možnost jakkoliv ovlivňovat probíhající správní řízení. Rozhodnutí je řádně odůvodněno a je soudně přezkoumatelné,“ konstatoval.

Precheza se ani s touto sníženou sankcí nesmířila.

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky je připravena zaplatit, zvažuje ale, že se obrátí na soud. Trest považuje za neopodstatněný a neúměrně vysoký.

ČTĚTE TAKÉ: Z teplárny šel tmavý dým. Na vině byl výpadek elektřiny

Autor: Petra Poláková-Uvírová

16.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rokytnice má nové hasičské muzeum
10

Rokytnice má nové hasičské muzeum

V přírodním areálu Bios proběhl „Den vody“
14

V přírodním areálu Bios proběhl „Den vody“

Práce na dálnici D1 se znovu rozběhly

Stavebníci začali s oteplením intenzivně pracovat na úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem.

Zubřice skvělým výkonem přehrály Královo Pole. Výhra už ale nic neřeší

FOTOGALERIE / Jako by na palubovce byl úplně jiný tým. Přerovské volejbalistky daly zapomenout na nedávnou dlouhou sérii porážek a překvapivou, ale o to cennější výhrou nad lídrem skupiny o 5. - 9. místo Královým Polem zvítězily po skvělém výkonu zaslouženě 3:1 na sety.

Hluková vyhláška v Přerově se opět vrací

Přerovští zastupitelé se budou v dubnu znovu zabývat hlukovou vyhláškou, která má regulovat provoz hlasitých zařízení, nakládání s pyrotechnikou, ale měla by přinést i výjimky pro kulturní, společenské a sportovní akce, které budou po desáté hodině večer zdrojem hluku.

Falešný energetik okradl v Přerově několik žen

Seniorky v Přerově by si měly dávat pozor na to, koho vpouštějí do bytu. Policisté v těchto dnech pátrají po zloději, který se vydával za pracovníka energetické společnosti a okradl tři důvěřivé ženy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies