Lékaři proto upozorňují, aby lidé dlouho nepobývali na přímém slunci, nejmenší děti vůbec. K ochraně před paprsky je potřeba používat krémy s vysokým UV filtrem a sluneční brýle.

„S nejmenšími dětmi určitě za takové situace nechodit na slunce, ale zdržovat se ve stínu. Ani ve stínu nejsme před paprsky zcela chránění, i tam doporučujeme ochranné krémy s 30 faktorem," upozornila dětská lékařka Zdenka Sobotková.

„Na přímém slunci hrozí riziko spálení pokožky, což je hlavně u malých dětí nebezpečné. Může dojít ke změnám na pokožce a za určitých okolností mohou vést i k nádorovému onemocnění. Pokud už musíme na slunce, volila bych rozhodně faktor 50," doporučila lékařka.

Meteorologové o víkendu vydali upozornění na výrazně zeslabenou ozonovou vrstvu nad územím České republiky. O patnáct procent pod dlouhodobým průměrem. Týká se i Olomouckého kraje.

Nedoporučují v něm pobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách a při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky.

„Byl naměřen maximální UV-index kolem 8, což u nás není příliš běžná hodnota," upozornili meteorologové.

V rekreačních oblastech na jihu Evropy je v těchto dnech UV-index kolem 8,5 až 9, na bulharském černomořském pobřeží 9 až 10, v Řecku 10 až 10,5, na severním pobřeží Egypta 11 až 12.