VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyřicet kilo výkalů za směnu. Jak se uklízí Přerov po zimě

REPORTÁŽ/ Stalo se to zajisté alespoň jednou každému z nás. Běžíte po trávníku a najednou „vyšlápnete" psí exkrement. Zvláště po zimním období je pravděpodobnost, že se něco takového stane, docela vysoká.

13.3.2017
SDÍLEJ:
Fotogalerie
9 fotografií

Po zimě je potřeba uklidit v ulicích Přerova nejen „nadílky“ od našich psích kamarádůFoto: VLP/Jan Nuc

Když jsem přemýšlela, jakou práci si chci vyzkoušet, volba byla jasná, neboť i já mám doma psa, a ne vždy se mi chce venku ohýbat s mikrotenovým sáčkem. Mezinárodní den žen byl zároveň dnem, kdy jsem vyrazila do ulic „uklízet".

Výstaviště a okolí. To je úsek, ve kterém jsem si vyzkoušela tuto profesi. Na místo přijíždím nervózní, stále nevím, co mě tak úplně čeká. Na smluveném místě již na mě čeká Petr Ventruba z technických služeb, který mě nejdříve seznamuje se svojí prací a poté mi ukazuje, jak se s vysavačem na exkrementy zachází.

„Chodíme po dvou. Každý den máme na starosti určitý úsek města, kde se díváme do trávy, na záhonky, a také kontrolujeme dětská pískoviště, kolem kterých je i nadměrný počet nedopalků od cigaret. Těch exkrementů je v letošním roce tolik, že s kolegou téměř nestíháme.“ podotkl Petr Ventruba.

Letošní rok bude na exkrementy rekordní

K nejkritičtějším úsekům v letošním roce patří Předmostí, Kopaniny, Velká Dlážka a střed města. Dvořákova ulice je zatím „čistá“.

Dostávám bundu a rukavice. Vysavač má benzínový pohon, připomíná mi sekačku na trávu. Kromě nádoby na výkaly má také vak na listí.

„Když máme plno, odvezeme to do Technických služeb města Přerova. Zde se obsah musí nejprve zvážit, to kdyby měla například veřejnost připomínky, že je po městě nepořádek. Během osmihodinové směny odklidím i čtyřicet kilogramů exkrementů. Vedou se i statistiky. Po zvážení putují výkaly do speciálních kontejnerů, které jsou také v areálu technických služeb,“ řekl Petr Ventruba.

Letošní rok by měl být, co se týká hmotnosti odklizených „hromádek“, rekordním.

Čichový orgán stávkuje, z vozíku bolí ruce

Zahlcená informacemi a statistikami se chystám přejít k praktické části. Do levé ruky uchopím vysavač, v pravé ruce držím hadici, kterou budu odklízet po nezodpovědných majitelích psů. Musím říct, že manipulace s přístrojem je opravdu namáhavá. Vysavač i hadice jsou těžké. I když má vysavač kolečka, po pár metrech se pěkně „pronese“.

Jezdím po trávě a hledám, kde je něco k vysátí. Po necelých dvou minutách jsem se dočkala a vysavač tak mohla konečně použít v praxi. Na panelu, který je součástí hadice, je tlačítko, kterým si můžu přidat výkon. Své nové „pracovní náčiní“ si vezu ke Strhanci, za budovu republikové policie na Výstavišti. Mé domněnky se potvrzují, pejskaři zde venčí své čtyřnohé miláčky v hojném počtu, ale uklidit po nich se již neobtěžují.

Zhruba dvacetimetrový úsek mi dává hodně zabrat. Můj čichový orgán začíná pomalu, ale jistě stávkovat. Nestíhám se otáčet, navíc z hadice a vozíku mě už bolí ruce, proto po necelé půlhodině vracím přístroj zpět do rukou pana Ventruby, který během jedné pracovní směny takto nachodí i šest kilometrů.

Cestou zpět k automobilu myslím na to, že odteď budu mít při venčení vždy v kapse minimálně dva mikrotenové sáčky. Zaměstnancům technických služeb musím složit obrovskou poklonu. Práce je to fyzicky náročná, přitom ani jednomu z nás pejskařů by „nezkrátilo žíly“ po svém psím mazlíčkovi uklidit.

Autor: Jana Obšnajdrová

13.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rokytnice má nové hasičské muzeum
10

Rokytnice má nové hasičské muzeum

V přírodním areálu Bios proběhl „Den vody“
14

V přírodním areálu Bios proběhl „Den vody“

Práce na dálnici D1 se znovu rozběhly

Stavebníci začali s oteplením intenzivně pracovat na úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem.

Zubřice skvělým výkonem přehrály Královo Pole. Výhra už ale nic neřeší

FOTOGALERIE / Jako by na palubovce byl úplně jiný tým. Přerovské volejbalistky daly zapomenout na nedávnou dlouhou sérii porážek a překvapivou, ale o to cennější výhrou nad lídrem skupiny o 5. - 9. místo Královým Polem zvítězily po skvělém výkonu zaslouženě 3:1 na sety.

Hluková vyhláška v Přerově se opět vrací

Přerovští zastupitelé se budou v dubnu znovu zabývat hlukovou vyhláškou, která má regulovat provoz hlasitých zařízení, nakládání s pyrotechnikou, ale měla by přinést i výjimky pro kulturní, společenské a sportovní akce, které budou po desáté hodině večer zdrojem hluku.

Falešný energetik okradl v Přerově několik žen

Seniorky v Přerově by si měly dávat pozor na to, koho vpouštějí do bytu. Policisté v těchto dnech pátrají po zloději, který se vydával za pracovníka energetické společnosti a okradl tři důvěřivé ženy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies