VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyřicet kilo výkalů za směnu. Jak se uklízí Přerov po zimě

REPORTÁŽ/ Stalo se to zajisté alespoň jednou každému z nás. Běžíte po trávníku a najednou „vyšlápnete" psí exkrement. Zvláště po zimním období je pravděpodobnost, že se něco takového stane, docela vysoká.

13.3.2017
SDÍLEJ:

Po zimě je potřeba uklidit v ulicích Přerova nejen „nadílky“ od našich psích kamarádůFoto: VLP/Jan Nuc

Když jsem přemýšlela, jakou práci si chci vyzkoušet, volba byla jasná, neboť i já mám doma psa, a ne vždy se mi chce venku ohýbat s mikrotenovým sáčkem. Mezinárodní den žen byl zároveň dnem, kdy jsem vyrazila do ulic „uklízet".

Výstaviště a okolí. To je úsek, ve kterém jsem si vyzkoušela tuto profesi. Na místo přijíždím nervózní, stále nevím, co mě tak úplně čeká. Na smluveném místě již na mě čeká Petr Ventruba z technických služeb, který mě nejdříve seznamuje se svojí prací a poté mi ukazuje, jak se s vysavačem na exkrementy zachází.

„Chodíme po dvou. Každý den máme na starosti určitý úsek města, kde se díváme do trávy, na záhonky, a také kontrolujeme dětská pískoviště, kolem kterých je i nadměrný počet nedopalků od cigaret. Těch exkrementů je v letošním roce tolik, že s kolegou téměř nestíháme.“ podotkl Petr Ventruba.

Letošní rok bude na exkrementy rekordní

K nejkritičtějším úsekům v letošním roce patří Předmostí, Kopaniny, Velká Dlážka a střed města. Dvořákova ulice je zatím „čistá“.

Dostávám bundu a rukavice. Vysavač má benzínový pohon, připomíná mi sekačku na trávu. Kromě nádoby na výkaly má také vak na listí.

„Když máme plno, odvezeme to do Technických služeb města Přerova. Zde se obsah musí nejprve zvážit, to kdyby měla například veřejnost připomínky, že je po městě nepořádek. Během osmihodinové směny odklidím i čtyřicet kilogramů exkrementů. Vedou se i statistiky. Po zvážení putují výkaly do speciálních kontejnerů, které jsou také v areálu technických služeb,“ řekl Petr Ventruba.

Letošní rok by měl být, co se týká hmotnosti odklizených „hromádek“, rekordním.

Čichový orgán stávkuje, z vozíku bolí ruce

Zahlcená informacemi a statistikami se chystám přejít k praktické části. Do levé ruky uchopím vysavač, v pravé ruce držím hadici, kterou budu odklízet po nezodpovědných majitelích psů. Musím říct, že manipulace s přístrojem je opravdu namáhavá. Vysavač i hadice jsou těžké. I když má vysavač kolečka, po pár metrech se pěkně „pronese“.

Jezdím po trávě a hledám, kde je něco k vysátí. Po necelých dvou minutách jsem se dočkala a vysavač tak mohla konečně použít v praxi. Na panelu, který je součástí hadice, je tlačítko, kterým si můžu přidat výkon. Své nové „pracovní náčiní“ si vezu ke Strhanci, za budovu republikové policie na Výstavišti. Mé domněnky se potvrzují, pejskaři zde venčí své čtyřnohé miláčky v hojném počtu, ale uklidit po nich se již neobtěžují.

Zhruba dvacetimetrový úsek mi dává hodně zabrat. Můj čichový orgán začíná pomalu, ale jistě stávkovat. Nestíhám se otáčet, navíc z hadice a vozíku mě už bolí ruce, proto po necelé půlhodině vracím přístroj zpět do rukou pana Ventruby, který během jedné pracovní směny takto nachodí i šest kilometrů.

Cestou zpět k automobilu myslím na to, že odteď budu mít při venčení vždy v kapse minimálně dva mikrotenové sáčky. Zaměstnancům technických služeb musím složit obrovskou poklonu. Práce je to fyzicky náročná, přitom ani jednomu z nás pejskařů by „nezkrátilo žíly“ po svém psím mazlíčkovi uklidit.

Autor: Jana Obšnajdrová

13.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Účastníci Tenisové akademie Petra Huťky bavili v neděli odpoledne Přerovany.
AKTUALIZUJEME
1 26

Akuna Show bavila Přerov, letos poprvé bez hymny

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Motorkář nezvládl jízdu na vyfrézované silnici

Se zraněním skončil v nemocnici mladý motorkář, který v pátek dopoledne havaroval na silnici v Henčlově.

Vesnicí roku v Olomouckém kraji je Vápenná, druhý skončil Bělotín

Zlatou stuhu v soutěži Vesnice Olomouckého kraje letos získala Vápenná. Druhé místo obsadil Bělotín na Hranicku a na třetí příčce skončily Haňovice na Olomoucku.

AKTUALIZOVÁNO

Tropický Zubrfest osvěžila skvělá hudba

VIDEA / Tisíce lidí proudily v sobotu do areálu přerovského pivovaru, kde se konal největší letošní svátek - Zubrfest. Jaký byl? Fanoušci hudby a pěnivého moku, posedávající ve stínu na přepravkách, koncerty na hlavní a vedlejší scéně, které se střídaly v rychlém sledu. Pohodovou atmosféru festivalu si vychutnalo přes šest tisíc návštěvníků.

AKTUALIZOVÁNO

Olomoucký půlmaraton 2017 - VELKÁ FOTOGALERIE. Najdete se?

Tisíce amatérských i profesionálních běžců zaplnily v sobotu ulice Olomouce. Osmý ročník Olomouckého půlmaratonu si nenechalo ujít 6 200 závodníků z devětačtyřiceti zemí, dalších 3 600 závodníků odstartovalo v nesoutěžním rodinném běhu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies