VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Plaváčkovi" z Troubek bylo letos patnáct

Troubky nad Bečvou /SERIÁL 15 LET PO POVODNÍCH/ – Dceři Pavlíny Netopilové z Troubek nad Bečvou Lucii bylo 25. června patnáct let. Chvíle, kdy se do obce nečekaně přihnala stoletá voda, prospala jako miminko v kočárku.

9.7.2012
SDÍLEJ:

Dva „plaváčci“ z Troubek - Lucie Netopilová, které bylo letos patnáct let, na snímku se svým mladším bratrem PřemyslemFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Rodinu tehdy spasila před zkázou střecha skladu, kde čekala na pomoc nekonečných osm hodin.

Malá Lucie se stala přes noc slavným „plaváčkem," stejně jako o třináct let později její mladší bratr Přemysl. I on se narodil krátce předtím, než do vesnice podruhé vtrhla voda.

Neroď, nebo přijde povodeň!

„Lidi v Troubkách už si ze mě utahují a říkají: neroď, nebo zase přijde povodeň," směje se Pavlína Netopilová. Na cestu z polorozbořených Troubek před patnácti lety prý ale do smrti nezapomene. I proto se do obce dlouho nechtěla vrátit a odvahu sebrala až po sedmi letech.

„Manžel se chodil celou noc dívat k Bečvě a uklidňoval mě, že její vylití nehrozí. Jenže ona nakonec voda přišla z úplně jiné strany, než jsme čekali. Od Přerova, po cestě a po poli," vylíčila.

Povodňová vlna zaplavila nejprve přízemí domu, kde měli obchod. Přesto se rozhodla zůstat i s dětmi v prvním patře.

„Starší dceři byly necelé čtyři roky a malá měla teprve jedenáct dní, takže jsem nechtěla jít do toho hustého deště. Jenže pak začaly padat okolní domy. To už jsme na nic nečekali," dodala.

Fotografie původního domu rodiny Netopilových s obchodem

Fotografie původního domu rodiny Netopilových s obchodem (před povodní)

Mladší dcerku oblékla do zimní kombinézy, dala ji do kočárku a celá rodina přešla na verandu. „Na ten pohled nikdy nezapomenu, domy v naší ulici padaly k zemi jeden po druhém. Celá ulice Loučka najednou zmizela," řekla.

Protože jejich obydlí pořád stálo, doplavali k nim sousedi, aby se u nich ukryli. „Měli jsme velké štěstí, rok předtím jsme totiž postavili z tvárnic sklad ve dvoře. To je věc, která nás zachránila. Jinak, nevím, co by bylo," uvažuje nahlas.

A pak už se ze střechy skladu spolu se sousedy, kteří u nich přečkali, jen bezmocně dívali na to, jak se bortí i jejich dům.

„Měli jsme společnou zeď domu se sousedkou, a ta zeď se najednou rozpůlila a oba objekty spadly. Jediná veranda zůstala, utrhla se od domu a zřítila se do vody," popsala nezapomenutelný zážitek. Rodina té noci čekala na pomoc asi osm hodin.

„Místní kluci na člunu ráno sbírali trosečníky, kteří uvízli na domech, a tak jsme k nim nasedli. Vytáhla jsem z kočárku vaničku, a v té jsme pak malou přenesli. Manžel vzal zase do náruče druhou dceru, přešli jsme přes verandu a ty trosky a nastoupili do loďky," dodala.

Jen chvíli poté, co odjeli z místa zkázy, se zřítil i zbytek domu s verandou. Hladové miminko prý nakojila až po šesti hodinách u sousedů, kam je člun zavezl. Potom už následovala cesta vrtulníkem ze zaplavených Troubek do Přerova, kde na ně čekali vystrašení rodiče.

Fotografie trosek původního domu rodiny Netopilových s obchodem. Na obrázku je vidět i veranda, na které v noci ze 7. na 8. července 1997 rodina přečkala dlouhé hodiny.

Fotografie trosek původního domu rodiny Netopilových (po povodni)

Zpět do Troubek? Nikdy, říkala si

Otřesný zážitek v Pavlíně Netopilové dozníval několik let a do vesnice se už nechtěla vrátit.

„Protože jsme byli početná rodina, manžel bydlel asi rok a půl u svých rodičů a já zase s dětmi u mých, abychom se nějak poskládali. Pak jsme koupili byt v Přerově a začali dům spravovat. Nakonec jsme se přece jen rozhodli vrátit zpět do Troubek, kde je větší klid než ve městě," poznamenala. Do domu se znovu nastěhovali sedm let po ničivých povodních.

To ještě netušila, že stejnou katastrofu, i když s menšími následky, zažije ještě jednou. Když obec v květnu roku 2010 zaplavila voda podruhé, vydala se v člunu na cestu do bezpečí s oběma dcerami a nejmladším synem Přemyslem. I on byl tehdy nejmladším „plaváčkem" v obci.

Dva „plaváčci“ z Troubek. Lucie Netopilová, které bylo letos patnáct let, na snímku se svým mladším bratrem Přemyslem. Na společné fotografii s celou rodinou

Škody, která rodina utrpěla při druhé povodni, už nebyly tak velké. Přízemí domu měli sice zaplavené, ale demolice objektu nebyla nutná. Nejhorší chvíle přečkali manželé i s dětmi na ubytovně v Tovačově, odkud opět zamířili k rodičům do Přerova.

Přestože měla před patnácti lety pouhé čtyři roky, vzpomíná si na ničivé povodně v roce 1997 i nejstarší dcera Pavlíny Netopilové Michaela.

„Jsou to ale jen takové útržky, třeba jak mě naši vzbudili a ukazovali, že stoupá voda. Potom si pamatuji, jak spadla půlka domu a já strašně brečela, protože jsem přišla o všechny hračky. A pak byl samozřejmě nezapomenutelný ten let vrtulníkem. To byl pro mě velký zážitek, protože jsem od pilota dostala čokoládu," uzavřela Michaela Netopilová.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

9.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

BMW srazilo cyklistu, ten utrpěl těžké zranění

Ilustrační foto

Pátek bude horký, víkend přinese rapidní ochlazení s deštěm

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Vyhrožoval matce zabitím, policie ho vykázala z domu

Žena, která se ve středu 16. srpna dostavila na obvodní oddělení policie v Lipníku nad Bečvou uvedla, že jí její třiadvacetiletý syn každý den vulgárně nadává a vyhrožuje zabitím.

Agresivní vosy útočí, hasiči vyjíždějí čím dál častěji

Vosí nebo včelí žihadlo v těchto dnech lidem hrozí prakticky kdekoliv - nejen v okolí stánků s cukrovinkami a ovocem, ale třeba i u vody. Hasiči zasahují proti agresivnímu hmyzu čím dál častěji a počet jejich výjezdů v srpnu výrazně vzrostl. Jen pro srovnání: zatímco v měsíci červnu vyjížděly jednotky v kraji likvidovat nebezpečný hmyz čtyřiatřicetkrát, jen během prvních dvou týdnů v srpnu už to bylo osmapadesátkrát.

Proti velké vodě ochrání i mobilní hrazení

FOTOGALERIE / Když při povodních v květnu roku 2010 vystoupala hladina řeky Bečvy až k chodníku na nábřeží Edvarda Beneše, rozhodovaly o vylití toku minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení