VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obíhání úřadů ani po změnách systému zatím neskončilo

Přerov – Pobíhání od jedné přepážky ke druhé a návštěvy různých institucí při změně trvalého bydliště nebo příjmení po svatbě mělo být už od prvního července minulostí. Vzhledem k tom, že ale ministerstvo vnitra stále nemá spuštěné všechny agendy nového systému základních informačních registrů, pracuje přerovský magistrát stejně jako před tímto datem.

16.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

„Měli jsme na něj přistupovat od července, ale zatím nám to technické podmínky nedovolují. Ministerstvo vnitra stále nemá zaregistrované všechny agendy. Ve středu 11. července bylo provedeno spuštění programu Vita, který povede například stavební řízení, památkovou péči, přestupky či dopravní značení," řekla vedoucí odboru evidenčních správních služeb přerovského magistrátu Jitka Kočicová.

Lidé, kteří očekávali, že jim bude od kraje července usnadněno vyřizování změn na úřadech, si tedy musí ještě počkat.

„Nedávno jsem se přestěhovala, tak jsem se těšila, že když si změním trvalé bydliště na občance, nebudu muset lítat na další úřady se stejnou žádostí," řekla Drahomíra Čoudná z Přerova.

Až bude systém plně funkční, měla by se tato změna při požádání o novou občanku nebo při změně bydliště automaticky zaznamenat do zabezpečených systémů na dalších úřadech. Naše nové údaje by se tak měly objevit třeba na katastru nemovitostí, dopravním nebo sociálním odboru. Nový systém má usnadnit i přechod vlastnictví k nemovitosti. Méně obíhání tak budou mít také firmy.

Přerovský magistrát na vylepšeném systému činnosti úřadů pracoval rok a půl. Musel přizpůsobit technologie a proškolit úředníky.

„Úředníci byli proškoleni a jsou připraveni na spuštění. Na tyto obsluhy poskytneme 85 až 90 milionů, vymezených na infrastrukturu. Je to unikátní systém a rozhodně to nebyly vyhozené peníze. Obsluha občanů je primární a hlavně se změnou nic nemění," uvedl tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík.

Lidé tak nebudou muset navštívit řadu úřadů kvůli stejným změnám. „Když přijde občan, který se přestěhoval, a požádá o změnu trvalého bydliště u nás na ohlašovně, tak se tato informace automaticky přepošle do dalších institucí. Například katastrální úřad změní údaje v centrální registru a tato změna se projeví ihned, takže lidé již nebudou navštěvovat další úřady jako v minulosti," shrnul přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Na registr se totiž již napojili, nebo v budoucnu zapojí, další instituce, které pracují s osobními údaji. „Registr ministerstva vnitra je mohutný, má v sobě možnosti a rozdělovníky na velké množství institucí, které se na něj v průběhu dvou let napojily," dodal Jiří Bakalík.

Změna údajů se v novém a funkčním systému projeví ihned.

„Tento systém má výhodu, že obsahuje aktuální údaje. Víme, jak dlouho dříve trvalo, než se například provedla územní identifikace, a než změna nabyla účinnosti. Nebyla tedy jistota, že protějšek má a poskytuje pravdivé údaje," řekl.

Ostatní úřady by po první změně údajů neměly vyžadovat jejich další potvrzení.

„Doložím-li jakémukoliv úřadu jednou jakýkoliv údaj, třeba změnu bydliště, stát po mně znovu nesmí chtít na žádném jiném úřadě napojeném na registry tento fakt znovu doložit. Úředník bude mít totiž povinnost si tento již jednou doložený údaj zjistit ze základních registrů," vysvětlil dříve Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Z bezpečnostních důvodů není člověk v systému registrů veden pod svým rodným číslem, ale pod anonymním kódem. Ten generuje počítač a bude ho moci rozluštit jen Úřad pro ochranu osobních údajů.

Lidé mají také možnost dát povolení ke sdílení změněných údajů komerčním institucím, například bankám. Stačí, když jim dají souhlas k přístupu k referenčním údajům vedených v základních registrech.

Autor: Tomáš Krejčiřík

16.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Srpnové vedro. Ilustrační foto
24

Zpátky do plavek! Třicítky se vrací, víkend bude tropický

Přerovský strážník Miroslav Komínek má na svém kontě 180 odběrů krve - ocenění mu předal primátor města Vladimír Puchalský.

Přerovský strážník má za sebou 180 odběrů krve

Tento muž na nádraží v Přerově okradl cestující. Nepoznáte ho?

Se žádostí o pomoc při pátrání po neznámém pachateli, který ukradl 2. srpna z lavičky na čtvrtém nástupišti přerovského vlakového nádraží volně odloženou dámskou kabelku, se obrací na veřejnost policie.

Vánoce v Přerově čeká radikální proměna, příprav se chopí profesionálové

I když ještě venku vládne letní počasí, radní už mají jasno v tom, jak budou vypadat letošní Vánoce v Přerově. Loňské oslavy na náměstí T. G. Masaryka se totiž příliš nevyvedly a staly se terčem kritiky. 

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Závodníky v Přerovské rokli okradli ve spánku. Vzali jim peníze i boty

Na Mistrovství Evropy v autokrosu, které se konalo o víkendu v Přerovské rokli, budou ještě dlouho vzpomínat dva závodníci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení