„Při trase vznikne 45 malých a 6 větších odpočívek, 4 krytá a 51 nekrytých úvazišť a budou na ní umístěny informační mapy a tabule. Značené stezky povedou převážně po polních a lesních cestách, které byly původně formanskými stezkami. Hustě křižovaly toto území a jsou zaneseny ve starších mapách. Zajímavostmi na trase, které stojí za to navštívit, budou nově vystavěná rozhledna a replika vodního mlýna,“ uvádí koordinátorka Marie Tesařová. Projekt s názvem Po formanských stezkách – křížem krážem Moštěnkou a Hříběcími horami zajistily Místní akční skupiny Partnerství Moštěnka a Hříběcí hory.

Trasu nyní vyměřují mladí lidé z olomoucké univerzity. „Jsme rozdělení do skupinek, na každou z nich připadá 20 až 30 kilometrů stezky,“ říká Lenka Zajíčková, studentka čtvrtého ročního geoinformatiky. Spolu se svojí kolegyní Evou Sztwiorokovou mají na starosti část poblíž Bochoře.

Kudy povede?

„Projdeme nebo projedeme celou trasu, zaměříme určená místa GPSkou a vyfotografujeme je,“ doplňuje Sztwioroková. Hipostezka spojí například Bochoř, Horní Moštěnici, Domaželice, Dřevohostice, Turovice či Radkovu Lhotu. Některé její větve povedou na Kyselovice a také směrem na Hulín.

„Zatím jezdíme hlavně po polních cestách v okolí Bochoře. Jakmile to ale bude možné, rádi vyrazíme i dále,“ těší se jezdkyně Nela Lukášová.

„Důležité je, aby se jezdci mohli dobře zorientovat a také aby je stezka vedla místy, kde jim cestu nepřekazí příkopy nebo jiné překážky. Hlavně lidé, kteří nemají možnost dopravy a chtějí se účastnit třeba Hubertovy jízdy, novou hipostezku uvítají nejvíce,“ doplňuje Anna Koláčková z Jezdeckého oddílu Bochoř. (pakk)