VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevábnou bránu do Přerova má změnit průpich. Bourat domy začnou brzy

Okolí přerovského nádraží dnes více než vstupní bránu do města připomíná hostinec čtvrté cenové skupiny.

22.8.2017
SDÍLEJ:

Jak bude vypadat okolí takzvaného průpichu, určí urbanistická studie.Foto: Magistrát města Přerova.

Polorozpadlé romské ghetto ve Škodově ulici, hustě obydlená sociální ubytovna v Tovární, bezdomovci u Tesca i před nádražím.

Stavba takzvaného průpichu, jenž má ulehčit dopravě v Přerově, může proměnit i vzhled v této části města.

Vnitřní průtah městem má začít mimoúrovňovým křížením u podjezdu v Předmostí a napojí se na Polní ulici, která bude rozšířena na čtyři pruhy.

Povede dál přes křižovatku ulic Polní, Tržní a Dluhonská, a poté po mostě Legií přes areál bývalé Juty, kolem autobusového nádraží až k pekárně v ulici Generála Štefánika.

„Jako první je v plánu mimoúrovňové křížení v Předmostí, které se začne připravovat už letos na podzim kácením stromů. Samotné práce se v Předmostí rozběhnou až v příštím roce a v polovině roku 2019 přijde na řadu průpich. U něj teď provádíme majetkoprávní vypořádání a ještě nemáme vykoupeny všechny pozemky,“ informovala Hana Urbánková z Ředitelství silnic a dálnic, která má tuto stavbu na starosti.

Příjezd vlakem? Nic příjemného

Stavbě průpichu musejí ustoupit objekty v areálu bývalé Juty a demolici se nevyhnou ani některé domy v Komenského a Kramářově ulici.

S demolicí budov se začne zřejmě počátkem příštího roku.

„Jako první se začnou bourat dva domy na křižovatce ulic Komenského, Velké Novosady a Škodova. K zemi půjdou i další tři budovy směrem do Kramářovy ulice,“ upřesnil náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).

Demolice objektů by měla být provedena co nejdříve a důvod je zcela prozaický.

„Tyto domy už jsou vykoupené a prázdné,“ vysvětlil Pavel Gala z odboru rozvoje přerovského magistrátu.

Město se obává toho, aby se v opuštěných budovách nezabydleli nezvaní návštěvníci.

Přerovští radní už nyní uvažují, jak využít stavebního zásahu ke zvelebení okolí nádraží. Lidé totiž tuto část města dlouhodobě kritizují.

„Není to nic příjemného, když přijedete do Přerova vlakem. U vchodu postávají bezdomovci nebo Romové, a ať si vyberete cestu Škodovkou nebo kolem autobusového nádraží, vyjde to nastejno. Často narazím na někoho, kdo mě zastaví a chce peníze nebo cigaretu,“ svěřila se mladá žena, která dojíždí do práce vlakem.

Nová náměstí, park či kanceláře

Proměnit vzhled okolí nádraží má urbanistická studie, která řeší území, vymezené ulicemi Havlíčkova, Čechova, Kramářova, Husova, Kojetínská a Komenského.

„Je to šestnáct hektarů velká plocha ve středu města, kde mohou vzniknout nové ulice a náměstí, ale i park, bytové domy, kanceláře, nebo třeba nová knihovna. Chceme, aby se ze sociálně vyloučené lokality stala opět reprezentativní část města,“ nastínil představy města radní Jan Horký (SpP).

Lokalitu si mohli už v červenci prohlédnout zájemci, kteří se chtějí zúčastnit urbanistické soutěže. Další „exkurze“ se uskuteční počátkem září.

„Máme tři vyzvané, takže očekáváme, že se sejdou nejméně tři návrhy, z nichž vybere ten nejlepší odborná porota. Zájemci musejí své návrhy odevzdat do 7. listopadu a porota zasedne ve dnech 15. a 16. listopadu,“ uzavřel.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

22.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Policie kontrolovala zaměstnance železnice

Únor 2016. Fronta před budovou RCO v Olomouci první den přijímání žádostí o kotlíkové dotace
21

Kotlíkové dotace spuštěny, kraj rozdá 124 milionů! Tentokrát bez front

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Nepropásněte ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Struhlovsko v Hranicích

  Ojedinělý seriál Deníku Naši prvňáci pokračuje. 

Cenu města Přerova získají posmrtně i Jan Vignati a Jan Mikulík

Sedm osobností obdrží vpředvečer státního svátku prestižní Cenu města Přerova - Medaili Jana Amose Komenského.

Kriminalisté zadrželi muže, kšeftovali s marihuanou

Pěstování konopí setého se na Přerovsku v poslední době stává výhodným byznysem. Kriminalisté v těchto dnech obvinili pětatřicetiletého muže z Přerova, jenž zprostředkoval prodej marihuany, z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení