Transformace tří krajských nemocnic v Olomouckém kraji postavila proti sobě některé samosprávy měst a kraj. Představitelé Přerova se v pondělí ohradili proti záměru kraje, aby nemocnice provozoval soukromník. Spolu se Šternberskými kraji vyčítají, že nesplnil podmínku, nenabídl nemocnice samosprávám a vypsal výběrové řízení na dlouhodobý pronájem zdravotnických zařízení.

Přerovští navíc varovali, že se obrátí na soud, pokud tendr na nejméně dvacetiletý pronájem nemocnice nezastaví. Podle vedení kraje zákon ukládá nabídnout nemocnice státu nebo samosprávám. Což udělal. Přerovští zastupitelé na pondělním zasedání vyzvali kraj, aby zastavil všechny právní kroky vedoucí k transformaci nemocnice v Přerově. Podle nich nesplnil zákonem danou povinnost a nenabídl převod nemocnice do vlastnictví města. Pokud Přerov nabídku do konce dubna neobdrží, podá na kraj žalobu.

Z řad zastupitelů se však ozývaly i hlasy, že apel přichází pět minut po dvanácté, protože transformaci nemocnic krajští zastupitelé už dávno schválili a vyhlásili i výběrové řízení na pronájem.smlouva zatím nebyla uzavřena. O nemocnici jsme projevili zájem už v roce 2005 a pak i v roce 2006. Nabídka z kraje, která nám hned po státu náleží, však nepřišla,“ uvedl jeden z předkladatelů návrhu, zastupitel a lékař Michal Chromec. Ten vyjádřil obavy nad dlouhodobým pronájmem nemocnic. „Dvacet let je strašně dlouhá doba, která by mohla mít negativní dopad mimo jiné i na přísun financí do nemocničního zařízení z Evropské unie,“ mínil Chromec, kterého doplnil kolega zastupitel Josef Nekl: „Přerovská nemocnice v posledních letech hospodaří v dobrých číslech,“ prohlásil.

Primátor Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD) v pondělí veřejně vyzval zastupitele Prostějova a Šternberka, aby se připojili k Přerovu a vyjádřili nesouhlas se zamýšleným postupem kraje. Iniciativu přerovských zastupitelů již podpořila i prostějovská senátorka Božena Sekaninová (ČSSD), která požaduje, aby se k tomuto kroku připojili i prostějovští zastupitelé. K tomu je vyzvala už v únoru. „Tehdy zastupitelé odkázali na nedostatek informací,“ řekla senátorka.

Podle místostarosty Miroslava Pišťáka by se transformací nemocnic mělo zastupitelstvo zabývat 24. dubna. Stejně tak šternberští zastupitelé nesou nelibě, že kraj nenabídl nemocnici městu. „Interpelovali jsme hejtmana a radu kraje, aby vysvětlili, proč ji nenabídli. Taky chceme vědět, jak se vyrovnají s movitým a nemovitým majetkem města v nemocnici a s dotací, kterou do zdravotnického zařízení vložil stát,“ sdělil místostarosta města Jiří Zemánek (ČSSD).

O nemocnici chce zastupitelstvo znovu jednat 21. dubna. Vedení šternberské samosprávy souhlasí s transformací nemocnice, ale požaduje, aby se město podílelo na správě akciové společnosti. „Nechápeme, proč se kraj pustil do hledání soukromého provozovatele, aniž by nejprve sám zkusil provozovat akciovou společnost,“ dodal. Vedení kraje již dříve upozornilo na to, že zákon mu neukládá povinnost nabídnout nemocnice městům. Jediný, kdo by mohl mít na nemocnice nárok, je podle hejtmana Ivana Kosatíka (ODS) stát.

Kraj je státu nabídl, ten ale zájem neměl. Postoj primátora považuje hejtman Kosatík za předvolební tah. „Nenecháme se ovlivnit, na našem rozhodnutí se nic nemění,“ prohlásil Kosatík. Podle něj je navíc nelogické nemocnice rozdělovat. „Měly by zůstat pohromadě. Jediný, kdo by mohl mít na nemocnice nárok, je stát, který je před časem na kraj převedl,“ připomněl hejtman. Kraj je státu nabídl zpět, městům nikoliv. „Nejen že tak zněl výklad zákona, který jsme si nechali provést, ale řídili jsme se i zdravým rozumem,“ dodal Kosatík.