Šternberku. Agel by měl nemocnice převzít od 1. července a v nich by měl hospodařit dvacet let. Definitivní rozhodnutí přijmou radní, kteří tvoří zároveň valnou hromadu a. s. Nemocnice Olomouckého kraje, příští týden.

Agel byl jediným zájemcem. Ročně nabízí kraji za pronájem budov dvacet pět milionů a za pronájem lékařského zařízení dalších padesát dva milionů korun. Pronájem nemocnice soukromému subjektu se ale nelíbí některým opozičním poslancům a také zastupitelům jednotlivých měst.

Nesouhlas projevil i přerovský magistrát, který v pátek podal na kraj žalobu za to, že jim přednostně nebyla nemocnice nabídnuta. Žalobu zvažuje i Šternberk. Transformace tří nemocnic vyvolala v Olomouckém kraji mnoho dohadů.

Do výběrového řízení se přihlásilo dvanáct uchazečů, ale jen jeden splnil dané požadavky - společnost Agel, která je ovládaná ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem.

Agel zvýší platy

„Ve čtvrtek 24. května nám společnost Agel předložila svou vizi transformace. Příjemně mě překvapilo, že splnila nejen dané požadavky, ale přislíbila i určitý nadstandard. Garantuje mzdy zaměstnanců a počítá i s jejich nárůstem, zavázala se k investicím a zefektivnění kvality péče,“ uvedl vedoucí odboru zdravotnictví Olomouckého kraje Václav Rýznar.

"Zaměstnanco budou míturčitě lepší podmínky. Požadovali jsme v jedné nemocnici průměrnou mzdu 21 500 korun a ve dvou 20 500. Uchazeč nabídl ještě zhruba o 2 tisíce více,“ doplnil náměstek olomouckého hejtmana Ladislav Kavřík (ODS).

Vítězná společnost chce ještě před oficiálním nástupem na půdu nemocnic rozptýlit obavy zdravotnického personálu z propouštění. Přiznává, že do konce roku provede v nemocnicích personální audit, ale na druhou stranu slibuje, že v následujících letech nepropustí více než pět procent zaměstnanců.

Mluvčí Agelu Simona Součková doplnila, že obávat se nemusí ani současný management. „Určitě využijeme jejich zkušeností a znalostí,“ řekla. Podle Rýznara se do čela jediné akciové společnosti tvořené třemi nemocnicemi nepostaví jeden ředitel. „Současní zůstanou na svých postech, jen se změní parametry řízení,“ konstatoval Rýznar.

Agel sdružuje šest nemocnic a dalších šest zdravotnických zařízení na severní a střední Moravě. „Dokázali jsme vybudovat řetězec, který dnes tvoří největší privátní uskupení poskytovatelů zdravotnické péče ve střední a postkomunistické Evropě. A všechny provozované nemocnice dosahují pozitivního hospodářského výsledku bez provozních dotací,“ konstatovala tisková mluvčí společnosti Simona Součková.

Jako příklad uvedla šumperskou nemocnici, kterou už třetím rokem společnost zastřešuje. „Podařilo se nám za dva roky uhradit více než 60 milionů korun dluhů z minulých let a za poslední dva roky jsme vydali za přístrojové vybavení zhruba 40 milionů,“ potvrdil ředitel šumperské nemocnice Radan Volnohradský.

Podobný náhled nabízí i náměstek Kavřík: „Nemocnici v Šumperku navštěvuji. Když ji převzala firma Agel, do dvou let si už všichni lidé dokázali všimnout, jak se nemocnice změnila.“

Zdaleka ne všichni politici ale sdílejí nad transformací takové nadšení. „Domnívám se, že tento krok bude mít negativní dopad na dostupnost zdravotnické péče. Akciová společnost bude rušit ekonomicky méně výhodné obory a pacienti, kteří v bývalých okresních nemocnicích nedostanou péči, skončí ve Fakultní nemocnici v Olomouci,“ uvedl člen krajské zdravotní komise Michael Fischer (ČSSD).

Tak to vidí i přerovský zastupitel Michal Chromec (Přerovská koalice), který od začátku alarmuje proti chystané transformaci. Také on svými argumenty přispěl k tomu, že se minulý pátek přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) rozhodl podepsat pod žalobu na kraj.

„Jsme přesvědčeni, že Olomoucký kraj obešel zákon, neboť bylo jeho povinností nejdříve nabídnout nemocnici městu. Náš spor ale bude muset rozseknout soud,“ konstatoval mluvčí Přerova Bohuslav Přidal. S podáním žaloby zatím váhají šternberští politici. Jasno by měli mít 13. června po jednání zastupitelstva.