Po letošním náročném roku, kdy v obou regionech řádil včelí mor, se obávají ještě horšího stavu v příštím roce. Léčení včelstev totiž není povinné a tak jej někteří neprovádějí.

Všechny místní organizace Českého svazu včelařů dostaly dopis od předsedy okresního svazu, který apeloval na to, že by chovatelé neměli hrozbu včelího moru podceňovat. „Teď momentálně je nejlepší doba na léčení včelstev. Protože ale tento úkon není povinný, tak se za něj nechce některým včelařům platit a neprovádějí ho,“ konstatoval František Hošek, kterému se zatím na třináct rozeslaných dopisů vrátilo šest odpovědí. Ne všechny byly ovšem uspokojivé.

„Předsedové základních organizací sice na své členy také apelují, stejně jako já, ale je to málo platné. Nařídit jim to nikdo nemůže,“ posteskl si Hošek. On sám patří mezi včelaři k takzvaným kočovníkům a má obavu, aby v příštím roce neodjel se svými včelami tam, kde zrovna řádí mor. Pak by o ně totiž přišel.

Hranická organizace se k léčení postavila zodpovědně. „Začali jsme s ní teď o víkendu. Nafoukali jsme do úlů dezinfekční roztok a čekáme, až budeme moci odebrat měl, což je spad ze včel,“ řekl předseda místní organizace Českého svazu včelařů Antonín Hostaša. Včelí měl bude začátkem roku zkoumat laboratoř Krajské veterinární zprávy, aby zjistila, zda včely netrpí varoázou nebo morem včelího plodu. V případě moru by totiž musely být vypáleny.

V letošním roce se na Přerovsku i Hranicku včelí mor vyskytl. „Konkrétně v Hranicích jsme museli vypálit asi sedmdesát včelstev,“ potvrdil Hostaša s tím, že nikdo netuší, odkud choroba přišla. Všem ale nahání hrůzu. „Pokud by se mor nadále rozšiřoval, hrozí úbytek včel, což by se negativně projevilo nejen na produkci medu a vosku, ale také na úrodě,“ poukázal Hostaša.

Co letos dělá včelařům rovněž vrásky, to je teplý podzim. Slunce láká včely ven, ty se vysilují a čerpají ze svých zásob na zimu. Vloni o tomto čase už byly například dávno zazimovány.