VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejen komíny. Přerov má i slavného rodáka - Josefa Kainara

„Stříhali dohola malého chlapečka, kadeře padaly k zemi a zmíraly. Kadeře padaly jak růže do hrobu, železná židle se otáčela." Básně Josefa Kainara se i díky svému zhudebnění staly nesmrtelnými. Přerovský rodák Josef Kainar by se dožil 29. června sto let a město na řece Bečvě, která byla jeho inspirací, si toto výročí připomene.

30.5.2017
SDÍLEJ:

Josef KainarFoto: Státní okresní archiv Henčlov

Rodný dům slavného básníka by dnes mnozí nepoznali - kdysi reprezentativní činžák pro zaměstnance dráhy v Husově ulici s č. p. 1625 se totiž nachází v dnešní romské čtvrti. Josef Kainar navštěvoval Palackého obecnou chlapeckou školu a už jako dítě byl velmi nadaný.

„Po matce zdědil hudební talent a po otci zase lásku k literatuře. Už od pěti let hrál na housle a zkoušel komponovat na klavír. V sedmi letech napsal svou první básničku, a kromě toho i rád kreslil," popsal historik Jiří Lapáček.

Jeho dětství se změnilo, když mu bylo deset let. Rodiče se rozvedli, a matka se starší sestrou se odstěhovaly na Slovensko. Kainar zůstal v Přerově s otcem a jeho novou manželkou.

Rozhárané rodinné poměry měly vliv na jeho studium. Na gymnáziu začal chodit za školu a kvůli neomluveným hodinám měl sníženou známku z chování.

„Ve kvartě a kvintě dokonce propadl z matematiky. V sedmnácti se pokusil spáchat sebevraždu a kvůli nešťastné lásce. Trestem ze strany gymnázia byla ředitelská důtka a dvojka z mravů," doplnil Jiří Lapáček.

Kainarovi se začalo dařit až po odchodu z Přerova. Ve studiu pokračoval v Olomouci a maturitu složil v Hlučíně. Vystudoval češtinu a francouzštinu na Karlově univerzitě v Praze a po válce žil v Brně, kde pracoval jako novinář v deníku Rovnost a spolupracoval i s pražským Divadlem satiry. Zemřel 16. listopadu 1971 ve věku 54 let.

Rekord v přepisování veršů

Sté výročí narození básníka si v rodném Přerově připomenou ve stylu dvou žánrů, kterým holdoval - básní a hudby. „Komponovaný pořad básní Josefa Kainara proběhne symbolicky ve čtvrtek 29. června v 17 hodin na letní divadelní scéně u galerie na Horním náměstí," přiblížila vedoucí kanceláře primátora Daniela Novotná. Recitovat bude Čestmír Beťák a Kainarovy písně zazpívají a zahrají přerovští muzikanti.

Život a dílo Josefa Kainara připomene také informační panel v salonku Galerie města Přerova. „Pokusíme se i o zajímavý rekord v přepisování Kainarových veršů. Návštěvníci mohou po částech přepisovat knihu jeho básní a u vlastnoručně přepsaného kousku doplnit jméno nebo krátký vzkaz," řekla spolupořadatelka akce Marta Jandová.

V osm hodin večer pak na letní divadelní scéně vystoupí skupina brněnských herců s představením The Impro Džow. Ve čtvrtek 29. června odstartuje také fotosoutěž, která odkazuje na Josefa Kainara, o němž je známo, že byl nejen básník, textař, dramatik, překladatel, hudebník, ilustrátor, výtvarník, novinář a scénárista - ale i nadšený fotograf.

„Lidé mohou od 29. června až do konce září posílat na adresu fotosoutez.prerov@email.cz snímky z Přerova. Je jedno, zda na nich bude zákoutí, nebo půjde o fotku z nějaké akce. Důležité je, aby byla fotka opatřena krátkým veršem. Nemusí jít o nic složitého, třeba o jeden výstižný nebo vtipný rým," podotkla Daniela Novotná.

V říjnu se objeví snímky na webu města a návštěvníci jim přidělí body. Vítězné dílo získá částku pět tisíc, druhé místo čeká odměna tři tisíce a třetí dva tisíce korun. Kainarovo dílo si bude město připomínat v rámci nejrůznějších akcí i na podzim.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

30.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Policie kontrolovala zaměstnance železnice

Únor 2016. Fronta před budovou RCO v Olomouci první den přijímání žádostí o kotlíkové dotace
21

Kotlíkové dotace spuštěny, kraj rozdá 124 milionů! Tentokrát bez front

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Nepropásněte ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Struhlovsko v Hranicích

  Ojedinělý seriál Deníku Naši prvňáci pokračuje. 

Cenu města Přerova získají posmrtně i Jan Vignati a Jan Mikulík

Sedm osobností obdrží vpředvečer státního svátku prestižní Cenu města Přerova - Medaili Jana Amose Komenského.

Kriminalisté zadrželi muže, kšeftovali s marihuanou

Pěstování konopí setého se na Přerovsku v poslední době stává výhodným byznysem. Kriminalisté v těchto dnech obvinili pětatřicetiletého muže z Přerova, jenž zprostředkoval prodej marihuany, z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení