VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návrh rozpočtu Přerova na rok 2012: má být přebytkový

Přerov – Schvalování rozpočtu na příští rok čeká na nejbližším zasedání v prosinci přerovské zastupitele. Podle návrhu má město tentokrát hospodařit s přebytkem, zatímco rozpočet na letošní rok byl vyrovnaný. Příjmy mají činit 691 milionů 921 tisíc a výdaje 666 milionů 594 tisíc.

2.12.2011 2
SDÍLEJ:

Jednání přerovského zastupitelstvaFoto: DENÍK/Vojtěch Podušel a Petra Poláková-Uvírová

Přerov měl letos vyrovnané hospodaření a rozpočet činil přibližně miliardu korun. Když se loni v prosinci návrh projednával, měli zastupitelé značné výhrady k tomu, jak se rozdělují finance v oblasti přímých podpor. Přesto nakonec po bouřlivé diskusi prošel.

„Rozpočet je oproti tomu předchozímu nižší, protože přes tři sta milionů korun, které jsme měli od státu na proplácení sociálních dávek, přechází na stát. Dávky bude totiž od ledna, kdy vstoupí v platnost sociální reforma, poskytovat Úřad práce,“ vysvětlil přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Ještě přijdou na paškál investice

Podle něj v rozpočtu nejsou zahrnuty investice na příští rok, o nichž se bude na zastupitelstvu jednat teprve počátkem příštího roku.

„Rozpočet může být schválený jako přebytkový, jestliže jsou některé příjmy daného roku určeny k využití až v následujících letech, nebo určeny ke splácení jistin úvěrů z předchozích let,“ vysvětlil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Problémová kapitola: sport

Na jednání zastupitelstva, které se uskuteční v pondělí 12. prosince, se dá očekávat živá diskuse o návrhu rozpočtu. Město hodlá totiž směřovat více prostředků do podpory sportovních klubů. Má to ale důvod.

„Problém je, že sportovním organizacím vypadl jeden financující pilíř, a tím jsou prostředky, které dostávaly ze Sazky prostřednictvím ČSTV. Teď to má ale chodit z ministerstva přes sportovní svazy. Panuje tedy velká obava, že se tyto prostředky nedostanou až k oddílům,“ zdůvodnil náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín (TOP 09). Město tak chce přispět například na provoz hal sportovních oddílů TJ Spartak, SK Žeravice či TJ Sokol.

„Financování ve sportu je dosti problematické a město se tak zřejmě bude muset nechtěně stát mecenášem pro sport,“ shrnul primátor.

Nejvíce jde Zubrům

Nejvíce prostředků v oblasti přímé podpory má jít na hokejový klub HC Zubr, a to 5 milionů korun. Zastupitelé přitom už loni při schvalování rozpočtu kritizovali vyšší příspěvky některým klubům.

„Přimlouvala bych se za větší podporu kultury a za to, aby částky na sport byly nižší,“ konstatovala třeba zastupitelka Helena Netopilová ze strany Společně pro Přerov.

Rezerva u Spořitelny

Radní na svém posledním zasedání rozhodli také schválit uzavření dodatku ke smlouvě o kontokorentním úvěru mezi městem a Českou spořitelnou.

„Úvěr ve výši 20 milionů korun je určený k přechodnému zajištění nedostatku finančních prostředků v roce 2012. Je to jakási rezerva pro případný nedostatek počátkem příštího roku. Návrh ale teprve projde zastupitelstvem,“ konstatoval mluvčí magistrátu.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

2.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Načesat si ručně chmel pro speciální várku piva Zubr Grand z prvního chmele mohli v sobotu odpoledne zájemci z Přerova a okolí.
5

OBRAZEM: Česání chmele v Přerově

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu.
AKTUALIZOVÁNO
7

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Do pasáže zatéká, lidé mají obavu o bezpečnost

/FOTOGALERIE/ Velká pasáž byla ve třicátých letech minulého století chloubou Přerova, a kdo v ní měl obchod, mohl mluvit o štěstí. Někdejší výkladní skříň města dnes ale odpuzuje svým vzhledem.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Archeologové našli v Předmostí kostry dětí, staré 3,5 tisíce let

Předmostí u Přerova, které kdysi proslavil nález hromadného hrobu lovců mamutů, vydává další svědectví o nepřetržitém osídlení tohoto místa. Archeologové, kteří nyní bádají na trase dálnice D1, našli v jedné z jam kostry dvou dětí ze starší doby bronzové. Další jáma ukrývala kostru mladého muže a ženy. Skelety, pochované v typické skrčené poloze, jsou staré zhruba tři a půl tisíce let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení