VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Následky mrazu na Přerovsku: poruchy i zaplavené sklepy

Přerov – Čerpání vody ze zaplavených sklepů, sledování pohybu mohutných ker tak, aby nedošlo k rozlití toků a snaha udržet pod kontrolou jezy – to v těchto dnech nejvíce zaměstnává hasiče a pracovníky Povodí Moravy na Přerovsku. Napilno mají i pracovníci Vodovodů a kanalizací.

8.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: HZS Olomouckého kraje

Denně řeší desítky poruch kvůli zamrzlým vodovodním přípojkám.

„Mrazy působí lidem značné komplikace a jen tento týden jsme vyjížděli k několika zásahům. Po závadě potrubí jsme čerpali vodu ze zatopeného sklepa domu na náměstí Svobody v Přerově, na příkaz starosty obce jsme prováděli obdobný zásah i v obecní budově ve Stříteži nad Ludinou na Hranicku,“ zmínil krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

„Voda z prasklého potrubí zaplavila sklep budovy, ve které je zdravotní středisko a obecní byty,“ upřesnil poslední zmíněný případ střítežský místostarosta Zdeněk Lév.

Rozmrazovače i horká voda

Hasiči museli také pročišťovat od zmrazků čistírny odpadních vod v Lipníku nad Bečvou a v Přerově a ve spolupráci s Povodím Moravy stále sledují i situaci na potoku Strhanec, jehož vylití nedávno hrozilo.

„Nakonec jsme nemuseli zastavit průtok vody, jen je trochu uškrcený,“ shrnula mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Podle ní zamrzala česla potoku nejen v Přerově, ale i v Oseku nad Bečvou.

„Zatímco v Oseku jsme použili rozmrazovač ledu, na Strhanci je možné ledové kry rozpouštět pouze horkou vodou, což je léty prověřený způsob,“ přiblížila.

Na Přerovsku ale naštěstí není situace tak dramatická, jako na Šumpersku, kde se některé toky dokonce rozvodnily.

„Přesto žádáme obyvatele a místní hasičská sdružení, aby pomohli zasáhnout dříve, než jejich obec ohrozí voda z potoka nebo řeky. Včasným zásahem můžou zabránit tomu, aby se voda, která přetéká přes zamrzlý led, vylila ze břehů. Někdy stačí vzít do rukou dřevěné palice a led zavčas rozbít,“ radí mluvčí.

Na menších tocích klid

Podle informací starostů z obcí na Přerovsku je zatím situace na menších tocích klidná.

„Říčka Moštěnka je zamrzlá a nic to nedělá. Máme ale vyčleněného pracovníka, který obsluhuje stavidlo a pravidelně vývoj sleduje, “ řekl starosta Horní Moštěnice Vladimír Martínek.

„Mlýnský záhon je zamrzlý a děti na něm bruslí. Větší potíže u nás nejsou, ty můžou nastat spíše v případě tání,“ podotkl také starosta Vlkoše Miroslav Kroupa.

Napilno mají v těchto dnech zejména pracovníci Vodovodů a kanalizací.

„Na Přerovsku aktuálně řešíme tak třicet poruch na vodovodních řadech a přípojkách a asi sedm desítek zamrzlých přípojek a prasklých vodoměrů. Apelujeme proto na majitele nemovitostí, aby si zabezpečili přípojky proti zamrznutí,“ uzavřel Pavel Jeřábek ze společnosti Vodovody a kanalizace v Přerově.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

8.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrad Helfštýn
11

Letošní Helfštýn: pouť, Vokobraní i vzpomínka

Oficiální web Lipníku nad Bečvou

Lipník bodoval v soutěži o nejlepší web, medaili mají i Přestavlky

Přerovské oslavy Velikonoc mění místo, lákají na jarmark i koncerty

Pestrý velikonoční program s celou řadou vystoupení a tradičním jarmarkem řemesel čeká Přerovany v neděli 16. dubna na Horním náměstí.

Přerované jí milovali. Věra byla Věra, vzpomíná na zpěvačku Jaroslav Wykrent

VIDEO / Zpěvačka Věra Špinarová, která zemřela nečekaně několik dní po prodělané srdeční příhodě, měla k Přerovu blízko.

Policie pátrá po šestnáctileté Patricii. Neviděli jste ji?

Po Patricii Mirgové z Olomouce teď pátrají policisté a prosí veřejnost o pomoc. Šestnáctiletá dívka je pohřešovaná od pátku 24. března a na základě předběžného opatření soudu má být předána do péče jednoho z Dětských domovů na Přerovsku.

Hanácké tradice ukáže v Přerově nová výstava Poklady z hůry

Víte, jak chutnají pravé hanácké „bochte s makem" nebo „vdolke s trnkama"? Jak náročná byla sklizeň o žních, a co pro Hanáka znamenalo, když měl konečně „pod stodolou"?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies