Přestože ministerstvo dopravy ještě loni hrozilo kvůli škrtům zmrazením jedné z nejvýznamnějších investic do železnice na Moravě, teď se karta obrátila.

Hlavním důvodem toho, že projekt dostal v plném rozsahu zelenou, je příslib dotace z Evropského fondu soudržnosti – a to ve výši 2,9 miliard. Právě tato částka vrátila rozsáhlou modernizaci železničního uzlu v Přerově zpátky do hry.

„Koncem roku došlo ke schválení dotace na národní úrovni, nyní by měla být schválena na té evropské. Projekt je navržen ke spolufinancování Evropskou unií z Fondu soudržnosti prostřednictvím Operačního programu Doprava. Příspěvek z EU může být až 79,85% , tedy přibližně 2 miliardy 915 milionů ze způsobilých nákladů stavby. Ty činí asi 4,1 miliardy,“ shrnul mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Modernizací železničního uzlu v Přerově dojde ke zvýšení traťové rychlosti v úseku přednádraží až na 160 kilometrů v hodině.

V osobním nádraží mimo nástupištní hrany pak rychlost dosáhne 80 kilometrů v hodině.

Součástí obří investice je i rekonstrukce železničního svršku a spodku a oprava čtyř mostních objektů.

„Dojde i k modernizaci trakčního vedení a zabezpečovacího zařízení. Stavba nebude mít negativní dopad na životní prostředí, protože řeší i protihluková opatření. Měla by výrazně přispět ke zkvalitnění v osobní i nákladní dopravě,“ podotkl Halla.

Podle mluvčího přerovského magistrátu Bohuslava Přidala volají obyvatelé města po modernizaci uzlu už léta.

„Větší oprava budovy nádraží, včetně nové fasády, byla provedena v roce 2003. Od té doby zde došlo jen k dílčím opravám. Každou větší investici do železnice tedy Přerované uvítají,“ řekl Přidal.

Zlepšení? Kulturní místnost a směnárna

Do zlepšení kvality služeb na přerovském nádraží investovaly v minulosti České dráhy. Oprav se dočkalo například zdejší kulturní středisko a letos v únoru byla nově otevřena směnárna.

„Cestujícím nabízí za výhodné kurzy a bez manipulačního poplatku možnost výměny hotovosti za eura, britské libry, americké dolary a polské zloté. Před letní sezonou, přibližně od poloviny května, se rozšíří nabídka měn také o chorvatskou kunu,“ přiblížila regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Směnárna se nachází v prostoru ČD centra a je otevřena non-stop. „V rámci kraje je druhou po olomouckém hlavním nádraží,“ uzavřela.