VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad základy bratrské školy a kostela může vyrůst i dům. Na zimu objevy zasypou

Přerov – Před několika měsíci se v místech, kde byly objeveny základy kostela sv. Marka a bratrské školy, střídaly televizní štáby a Přerov díky nim zažíval chvíle slávy. Objev století, spjatý se jmény J. A. Komenského a Jana Blahoslava, ale už na podzim usnul zimním spánkem.

10.10.2012
SDÍLEJ:

Základy kostela sv. Marka a Bratrské školy v PřerověFoto: DENÍK/Vojtěch Podušel

Opoziční zastupitelé proto požadují, aby radní sdělili svou představu dalšího využití místa vzácných nálezů.

Význam lokality, bytostně spjaté s působením J. A. Komenského a Jana Blahoslava, uznali památkáři i přední čeští archeologové. Muzeum Komenského dokonce požádalo o zapsání základů kostela sv. Marka a bratrské školy na seznam kulturních památek.

O dalším osudu cenného naleziště se ale od doby, co z něj odešli archeologové, takřka nemluví.

Opoziční zastupitel Vladimír Puchalský (SpP) proto napsal otevřený dopis primátorovi města a žádá v něm, aby přerovské genius loci získalo důstojný vzhled.

„Je to půl roku, co byly pozůstatky obou staveb objeveny, a radnice mlčí. Informace veřejnosti o záměrech žádné, téměř nedostupné. Fragmenty kostela sv. Marka a českobratrské školy si přitom zaslouží tu nejvyšší pozornost politiků. Mobilizaci všech odborných, správních a koneckonců i finančních prostředků," shrnul.

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) ale v reakci na výtky opozice uvedl, že si město význam místa uvědomuje. Radní podle něj chtějí nechat zpracovat návrh, jak území zpopularizovat jak pro obyvatele města, tak i turisty, kteří zavítají do Přerova.

„Do debat na využití prostranství chceme zapojit i širokou veřejnost. Jednou z variant, o které jsem hovořil s architektkou Alenou Šrámkovou, je zastavět území budovou, v jejíž spodní části by byly základy bratrské školy i kostela sv. Marka prezentovány. Mladé generaci bychom tak mohli přiblížit historii jednoty bratrské na jednom místě. Pokud by takový objekt patřil k muzeu, museli bychom pochopitelně na celém záměru úzce spolupracovat s krajem," vysvětlil.

Město hodlá na zimu slavné nálezy zakonzervovat.

„Památky odborně zasypeme a přes zimu se pak zpracuje studie na další využití prostranství," doplnil náměstek primátora Michal Zácha. (ODS).

Archeologové: Ať vyhraje nejlepší návrh

Přerovští archeologové, kteří významné objevy učinili, mají představu, že by měl vítězný návrh na využití prostranství vzejít z architektonické soutěže.

„Očekáváme vyhlášení soutěže, která vybere nejlepší záměr na využití lokality s ohledem na to, jaký význam si toto místo zaslouží," řekl archeolog Zdeněk Schenk.

On sám by se prý přikláněl k tomu, aby zde vznikla klidová zóna s parčíkem a informačními tabulemi o historii jednoty bratrské.

Základy kostela sv. Marka odkryli archeologové během stavby jižního předpolí Tyršova mostu letos v březnu, v červenci pak narazili také na bratrskou školu v těsném sousedství.

„Po dlažbě, již jsme odkryli, se procházel nejen Jan Amos Komenský a Jan Blahoslav, ale i Karel starší ze Žerotína, který byl tehdejším mecenášem jednoty bratrské," popsal tehdy Zdeněk Schenk.

Nejslavnějším žákem a později učitelem bratrské školy v Přerově byl Jan Amos Komenský. Studoval zde v letech 1604 až 1608 a v roce 1612 se pak vrátil do Přerova už v roli učitele a působil tu až do roku 1618. V kostele sv. Marka se učitel národů oženil se svou první manželkou Mandalenou Vizovskou.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

10.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zubři v přípravném utkání proti Vsetínu. Ilustrační foto

Zubři Vsetínu oplatili těsnou porážku v přípravě. Rozhodl Berger

Dopravní nehoda v obci Vranovice-Kelčice.
3

Úterní odpoledne ve znamení nehod, vyžádaly si celkem osm zraněných

Zpátky do plavek! Třicítky se vrací, víkend bude tropický

Po citelném ochlazení čeká obyvatele Olomouckého kraje opět tropický závěr týdne.

Přerovský strážník má za sebou 180 odběrů krve

I když oslaví přerovský strážník Miroslav Komínek koncem srpna teprve jednačtyřicáté narozeniny, má za sebou už sto osmdesát odběrů krve.

Tento muž na nádraží v Přerově okradl cestující. Nepoznáte ho?

Se žádostí o pomoc při pátrání po neznámém pachateli, který ukradl 2. srpna z lavičky na čtvrtém nástupišti přerovského vlakového nádraží volně odloženou dámskou kabelku, se obrací na veřejnost policie.

Vánoce v Přerově čeká radikální proměna, příprav se chopí profesionálové

I když ještě venku vládne letní počasí, radní už mají jasno v tom, jak budou vypadat letošní Vánoce v Přerově. Loňské oslavy na náměstí T. G. Masaryka se totiž příliš nevyvedly a staly se terčem kritiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení