VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad základy bratrské školy a kostela může vyrůst i dům. Na zimu objevy zasypou

Přerov – Před několika měsíci se v místech, kde byly objeveny základy kostela sv. Marka a bratrské školy, střídaly televizní štáby a Přerov díky nim zažíval chvíle slávy. Objev století, spjatý se jmény J. A. Komenského a Jana Blahoslava, ale už na podzim usnul zimním spánkem.

10.10.2012
SDÍLEJ:

Základy kostela sv. Marka a Bratrské školy v PřerověFoto: DENÍK/Vojtěch Podušel

Opoziční zastupitelé proto požadují, aby radní sdělili svou představu dalšího využití místa vzácných nálezů.

Význam lokality, bytostně spjaté s působením J. A. Komenského a Jana Blahoslava, uznali památkáři i přední čeští archeologové. Muzeum Komenského dokonce požádalo o zapsání základů kostela sv. Marka a bratrské školy na seznam kulturních památek.

O dalším osudu cenného naleziště se ale od doby, co z něj odešli archeologové, takřka nemluví.

Opoziční zastupitel Vladimír Puchalský (SpP) proto napsal otevřený dopis primátorovi města a žádá v něm, aby přerovské genius loci získalo důstojný vzhled.

„Je to půl roku, co byly pozůstatky obou staveb objeveny, a radnice mlčí. Informace veřejnosti o záměrech žádné, téměř nedostupné. Fragmenty kostela sv. Marka a českobratrské školy si přitom zaslouží tu nejvyšší pozornost politiků. Mobilizaci všech odborných, správních a koneckonců i finančních prostředků," shrnul.

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) ale v reakci na výtky opozice uvedl, že si město význam místa uvědomuje. Radní podle něj chtějí nechat zpracovat návrh, jak území zpopularizovat jak pro obyvatele města, tak i turisty, kteří zavítají do Přerova.

„Do debat na využití prostranství chceme zapojit i širokou veřejnost. Jednou z variant, o které jsem hovořil s architektkou Alenou Šrámkovou, je zastavět území budovou, v jejíž spodní části by byly základy bratrské školy i kostela sv. Marka prezentovány. Mladé generaci bychom tak mohli přiblížit historii jednoty bratrské na jednom místě. Pokud by takový objekt patřil k muzeu, museli bychom pochopitelně na celém záměru úzce spolupracovat s krajem," vysvětlil.

Město hodlá na zimu slavné nálezy zakonzervovat.

„Památky odborně zasypeme a přes zimu se pak zpracuje studie na další využití prostranství," doplnil náměstek primátora Michal Zácha. (ODS).

Archeologové: Ať vyhraje nejlepší návrh

Přerovští archeologové, kteří významné objevy učinili, mají představu, že by měl vítězný návrh na využití prostranství vzejít z architektonické soutěže.

„Očekáváme vyhlášení soutěže, která vybere nejlepší záměr na využití lokality s ohledem na to, jaký význam si toto místo zaslouží," řekl archeolog Zdeněk Schenk.

On sám by se prý přikláněl k tomu, aby zde vznikla klidová zóna s parčíkem a informačními tabulemi o historii jednoty bratrské.

Základy kostela sv. Marka odkryli archeologové během stavby jižního předpolí Tyršova mostu letos v březnu, v červenci pak narazili také na bratrskou školu v těsném sousedství.

„Po dlažbě, již jsme odkryli, se procházel nejen Jan Amos Komenský a Jan Blahoslav, ale i Karel starší ze Žerotína, který byl tehdejším mecenášem jednoty bratrské," popsal tehdy Zdeněk Schenk.

Nejslavnějším žákem a později učitelem bratrské školy v Přerově byl Jan Amos Komenský. Studoval zde v letech 1604 až 1608 a v roce 1612 se pak vrátil do Přerova už v roli učitele a působil tu až do roku 1618. V kostele sv. Marka se učitel národů oženil se svou první manželkou Mandalenou Vizovskou.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

10.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bývalý hotel Strojař v Přerově
1 11

Strojař přestaví na byty pro seniory. Za 100 milionů

Ilustrační foto
14

Víkend bude žhavý, po krátkém osvěžení se vrátí vedra

Při opravě cesty našli mince ze 16. století a renesanční vyznání lásky

Zlomky kachlů, stříbrné mince i železný hrot šípu nalezli přerovští archeologové v ulici Zámecká v Dřevohosticích na Přerovsku.

Po šesti letech pád z divize. Za rok chceme zpátky, zní z Přerova

Je to smutné, ale vzhledem k situaci v přerovském fotbale se není až tolik čemu divit. Největší klub ve městě, 1. FC Viktorie, po šesti letech opouští divizi.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies