Na veřejné jednání, které proběhlo přímo na místě minulý týden ve čtvrtek, se ale nikdo ze stěžovatelů nedostavil.

Další příležitost k případnému vyjádření nevole už lidé nedostanou. K veřejnému jednání bylo 11. června pozváno všech deset účastníků územního řízení. Byli mezi nimi i majitelé dotčených okolních parcel.

„Nikdo ale nepřišel. Na kopci jsme se s potenciálním investorem sešli jen my - zástupci úřadu a samosprávy,“ řekl starosta Potštátu Karel Galas.

Město sice v přímém sousedství plánované stavby pozemky nemá, ale řízení se účastní jako schvalovatel územního plánu. Potštátské zastupitelstvo je plánovanému rozvoji větrných elektráren nakloněno.

„Smlouvy s potenciálními investory těchto staveb jsou postaveny tak, že po dobu, kdy budou stožáry nad Potštátem stát, budeme do městského rozpočtu dostávat určité procento z jejich výtěžnosti. Budou to vlastně peníze za nic, tak proč bychom se jim bránili,“ uvedl Galas.

Jediný závazek, který pro město z výstavby větrných elektráren vyplývá, je přitom jen změna územního plánu. Na čtvrtečním veřejném jednání diskutoval investor s městem o dvou stožárech.

Do budoucna by jich ale mohlo nad Potštátem vyrůst až deset. Kdy se nad městem vztyčí a jestli vůbec, to zatím nikdo s jistotou neví. „Týdně vedeme kolem větrných elektráren dvě až tři jednání. Je to ale běh na dlouhou trať. Pokud vím, tak se nyní na vybraných pozemcích teprve jedná o přípojkách vysokého napětí a o majetkových vztazích,“ naznačil nelehký průběh přípravy mnohamilionové investice starosta Potštátu.

Oba již diskutované stožáry by měly stát na katastru potštátské příměstské obce Lipná. Investor tam má na výběr ze dvou možností: dotčené pozemky odkoupit, nebo si je od vlastníků pronajmout.

Roli sehrála i lidská závist

A právě v tomto směru vyvstalo na Potštátě již v minulosti několik konfliktů. „Zájemců o výstavbu bylo hned několik. Když přišli ti první, lidé jim prodali pozemky za první cenu, kterou si investoři řekli. Pak přišli další a nabídli cenu vyšší. Pak sehrála roli lidská závist a problém byl na světě,“ vzpomněl dusnou atmosféru kolem výstavby prvních tří stožárů Galas.

V roce 2003, kdy se o stožárech nad Potštátem začalo poprvé mluvit, se prý nikdo proti vrtulím neohradil. Vadit lidem začaly, až je nechal investor za drahé peníze postavit.

„Lidé si nám chodili stěžovat, že jsou vrtule hlučné, že je budí ze spaní a podobně. Jednou se dokonce stalo, že je rušil stožár, který ještě ani nebyl v provozu,“ zmínil se Galas.

Vloni přijal jeho úřad dvě petice proti větrným stožárům, letos už si nikdo oficiálně nestěžoval. „Loňské petice však již byly bezpředmětné, protože je lidé přinesli až po skončení veškerého řízení,“ dodal pro úplnost potštátský starosta.

Kromě souhlasu všech vlastníků dotčených parcel a města budou investoři k zahájení staveb vždy potřebovat i kladný posudek EIA (hodnotící hledisko životního prostředí) a kladné stanovisko z vojenského újezdu Libavá.

„Pokud je zájem firem o větrné stavby opravdu vážný, měly by všechny tyto náležitosti zvládnout vyřídit do roku 2013. Později už totiž Evropská unie na obnovitelné zdroje nebude uvolňovat dotace,“ uzavřel starosta Karel Galas.