Tohle byl námět cvičení, při němž chladné a chvílemi i deštivé počasí znepříjemňovalo práci desítkám záchranářů z nejrůznějších koutů republiky. Skupina jeskyňářů se spustila do jezírka v propasti kolem sedmé hodiny ranní.

Zpočátku probíhala jejich výzkumná práce bez komplikací. „Pak ale dva z nich zůstali za padesát metrů hlubokým sifonem v suché prostoře a nemohli se dostat ven,“ nastínil problém Miroslav Lukáš, předseda základní speleologické organizace Hranický kras.

Když se pohřešovaná jeskyňářská dvojice nevynořila v předem dohodnutém termínu, vypravil se za nimi pod hladinu jejich kolega – jistící potápěč. Ani tomu se však nepodařilo muže vyprostit. „Když se pak ukázalo, že se jeden z nich nadýchal kysličníku uhličitého a druhý si zlomil nohu, zavolal zbytek týmu tísňovou linku 112,“ popisoval následné události Lukáš.

Na místo se postupně začaly sjíždět záchranné týmy. Přesto, že byl poplach jen simulovaný, nikdo z přihlížejících mužům pod hladinou ani nahoře nad propastí nezáviděl.

„I kdybych byl zdravý a v pořádku, nechtěl bych být v kůži těch dvou figurantů,“ komentoval Lukáš situaci, do níž šel každý z účastníků na vlastní nebezpečí.

Do proluky se spustil lékař

Lehké to neměli ani záchranáři. „Každý z těch dvou chlapů, co zůstali dole v jeskyni, má tak sto deset kilo,“ odhadl Lukáš. On sám se už do podobné situace jednou dostal. „Stalo se nám, že se naši jeskyňáři nadýchali kysličníku doopravdy. Tehdy jsme je ale zvládli zachránit svépomocí,“ vzpomínal.

Do proluky, v níž muži uvízli, se spustil pod hladinu i lékař. „Také jim tam dopravili jídlo a pití a zajistili spojení prostřednictvím ultrazvukového zařízení,“ uvedla mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Do akce se zapojila zhruba stovka lidí. Vzhledem k tomu, jak je hranická propast specifická, sjeli se sem z celé republiky. Speciální hasičská jednotka přijela například až z Českého Krumlova.

„Olomoucký kraj zatím nemá hasiče, kteří by byli vycvičeni na zásah pod hladinou v hloubce větší než čtyřicet metrů. K tomu už je zapotřebí potápěčů třetího stupně, a takového máme k dispozici například my,“ vysvětlil instruktor potápění Jiří Urban, který pracuje pro Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje.

Z brněnské základny dorazil vrtulník

Z brněnské základny Policie ČR dorazil vrtulník. „Přivezl jsem dva lékaře a jednu zdravotní sestru,“ hlásil pilot Vladimír Panenka. Jeho posádka byla složena z odborníků na potápění a techniku ponořování.

„Působíme jako policejní podpora pro území celé Moravy. Kromě vyprošťování zraněných provádíme například i průzkumné práce a podobně,“ prozradil Panenka. Zatímco potápěči pokračovali ve vyprošťovacích pracích pod vodou, nahoře chystali jejich kolegové čtyři dekompresní komory.

„Těm dvěma uvíznutým hrozí dvě rizika. Buď mohou utrpět vzduchovou embolii,pokud se příliš rychle vynoří, nebo takzvanou dekompresní nemoc, což je rozpuštění dusíku v těle pod příliš vysokým tlakem,“ vysvětlil potápěčský lékař Miloš Sázel z Ústavu leteckého zdravotnictví Praha.

Podle předem stanoveného harmonogramu měli být muži vysvobozeni kolem čtrnácté hodiny. Práce se však protáhly a po čtvrté hodině odpolední už se časem nezaobíral nikdo.

Uvízlý jeskyňář se konečně nadýchl čerstvého vzduchu

Záchranáři natáhli pod vodou lanové žebříky, kolem skal natáhli další jistící lana a pak už jen všichni přihlížející s napětím čekali, až se první zachráněný jeskyňář vynoří nad hladinu. Podařilo se to krátce po sedmnácté hodině. Muž na nosítkách se po devíti hodinách opět nadechl čerstvého vzduchu. „Myslím, že akce dopadla dobře, jsem spokojen,“ byla jeho první slova.

S prodlením si hlavu nelámal. „Při těchto nácvicích je potřeba s tím počítat,“ konstatoval a čekal nahoře, až se z vodyvynoříjeho parťák. Spokojenost vládla mezi všemi přítomnými, jen si přáli, aby podobná situace nikdy nenastala doopravdy.

V propasti u Teplic nad Bečvou se přitom do problémů dostali jeskyňáři už třikrát: v letech 1981, 2000 a 2001. „Vždy to bylo jejich vinou. Nikdy nezklamala výstroj,“ podotkla k tomu Sedláčková.

Kromě policistů se simulovaných záchranářských prací zúčastnili i hasiči, vojáci, speleologové, pracovníci rychlé záchranné služby a báňské záchranné služby.

Přítomni byli také ochránci přírody. Propast totiž leží v chráněné oblasti zvané Hůrka. Nakonec jednoho z vyproštěných mužů naložila sanitka a druhý nasedl do vrtulníku. Oba se pak„jen jako“ odevzdali do rukou lékařů k odbornémuošetření. Akceskončila.