VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na úřadu práce je nával, otevřeno bude i na Silvestra

Přerovsko/Olomoucko – Nápor nových klientů nyní zaměstnává pracovníky úřadů práce na Přerovsku i Olomoucku. Na rozdíl od každoročního stavu na konci roku se letos na přílivu nových nezaměstnaných podepisuje i zpřísnění podmínek pro udílení podpory, které začnou platit od Nového roku. Úřady práce budou otevřené do konce týdne dle obvyklých úředních hodin a uchazeči o práci se mohou přijít zaregistrovat i na Silvestra.

29.12.2010
SDÍLEJ:

Úřad práce v PřerověFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Konec starého a začátek nového roku na úřadech práce bývá ve znamení zvýšeného přílivu uchazečů o zaměstnání. Letošní prosinec však již nyní překonává čísla nezaměstnaných, kteří se na úřadech práce v okrese evidovali před rokem.

„V celém okrese Olomouc se od 1. do 23. prosince zaregistrovalo více než 2000 uchazečů o zaměstnání. Pro srovnání – za celý prosinec roku 2009 činil počet uchazečů 1986 osob. Největší nápor nových uchazečů jsme zaznamenali, jak bývá obvyklé, v prvních dnech měsíce,“ uvedl Jaroslav Mikšaník, vedoucí oddělení analýz a prognóz Úřadu práce v Olomouci.

Mezi nově registrovanými uchazeči o zaměstnání tvoří největší podíl různé dělnické stavební profese, prodavači, řidiči motorových vozidel, lesní a zemědělští dělníci, montážní pracovníci, administrativní pracovníci a dále nejrůznější pomocné a nekvalifikované profese.

„Vysoký podíl zaujímají i drobní živnostníci, kteří ukončili samostatnou výdělečnou činnost. Jednalo se o téměř 300 osob. Předpokládáme, že v prosinci se míra nezaměstnanosti v okrese Olomouc zvýší minimálně o 1 procentní bod,“ uvedl Mikšaník. V listopadu míra nezaměstnanosti na Olomoucku dosáhla 9,8 procenta a bez práce zde bylo přes dvanáct tisíc lidí.

Přerovsko - 13%?

Ještě horší je situace na Přerovsku. I když celkový počet nezaměstnaných za měsíc prosinec není pochopitelně ještě znám, o jeho zvýšení oproti listopadu úředníci nepochybují.

„Předpokládám, že nezaměstnanost bude kolem třinácti procent,“ odhadl vedoucí oddělení trhu práce na Úřadu práce v Přerově Jaroslav Karlík.

Za náporem nových uchazečů o práci stojí změny v zákoně o zaměstnanosti, které začnou platit 1. ledna 2011. „Rozhodně to souvislost má. Pro toho, kdo se přijde zaregistrovat teď, budou platit ještě stará pravidla,“ uvedl Karlík.

Novinky na trhu práce

Například při ukončení pracovního poměru dohodou se nyní vyplácí podpora ve výši pětašedesáti procent průměrného čistého měsíčního výdělku po první dva měsíce. Následující dva měsíce dostane uchazeč o práci padesát procent. Po zbývající dobu, kdy je mu vyplácena podpora, což je různé pro různé věkové kategorie, dostane nezaměstnaný pětačtyřicet procent.

„Nově ten, kdo ukončí pracovní poměr bez vážného důvodu, dostane pouze pětačtyřicet procent průměrného čistého měsíčního výdělku,“ sdělil vedoucí oddělení trhu práce.

Novinkou je také to, že podporu nedostanou lidé, kterým bývalý zaměstnavatel proplácí odstupné. Rozvázat pracovní poměr již nyní se proto vyplatí lidem, kteří by ze zaměstnání odcházeli z organizačních důvodů na začátku příštího roku.

„Uchazeči o zaměstnání, kterému bude příslušet z posledního zaměstnání odstupné, odbytné, nebo odchodné, se poskytování podpory v nezaměstnanosti odloží až po uplynutí období, jež odpovídá poskytnutému odstupnému. Skončí-li například pracovní poměr posledního ledna 2011 a bude poskytnuto tříměsíční odstupné, může být podpora v nezaměstnanosti přiznána nejdříve od prvního května 2011,“ uvedla Daniela Bílá z olomouckého úřadu práce.

Kdy mají otevřeno?

Zaregistrovat se na úřadech práce mohou lidé ještě i na Silvestra.

„Úřední hodiny zůstávají stejné jako po zbytek roku i na Silvestra. Posledního prosince budeme na ÚP v Olomouci přijímat nové žádosti o zprostředkování od 8 do 13 hodin. Znamená to tedy, že každý, kdo do 13. hodiny přijde podat žádost o zprostředkování zaměstnání – a bude samozřejmě splňovat zákonné podmínky pro vedení v registru uchazečů o zaměstnání –, bude obsloužen,“ sdělil dále Mikšaník.

Změny ve výplatě hmotného zabezpečení, tedy podpory, se budou týkat i lidí, kteří si v nezaměstnanosti přivydělávají v takzvaném nekolidujícím zaměstnání.


PAVLA KUBIŠTOVÁ
VERONIKA KOLESÁROVÁ

29.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas krajského přeboru mezi Přerovem (v modrém) a Želatovicemi v sezoně 2010/11
11

Bitva o Přerov v novém kabátě: Viktorka hostí Želatovice! Jak to vidíte?

Přerovští policisté v pátek dopoledne uzavřeli okolí banky na rohu Čechovy a Jaselské ulice z důvodu nahlášení nástražného výbušného systému v prostorách. Na místo dorazil i pyrotechnik se psem, speciálně vycvičeným na vyhledávání výbušnin.  Jednalo se al
20

Anonym nahlásil bombu v přerovské bance

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Farm food festival provoní přerovské výstaviště. Co vás čeká?

Na tradiční Gulášfest, který každoročně přilákal na přerovské výstaviště až pět tisíc lidí, navazuje v letošním roce akce s názvem Farm food festival Přerov 2017.

Týden hokeje zavítal do Přerova. Na led vyjeli Zaťovič, Šťastný či Herman

Velká náborová akce hokejistů se na přerovském zimním stadionu uskutečnila už poněkolikáté, tentokrát ale byla výjimečná. Potenciální zubříci si totiž ve čtvrtek v rámci akce Týden hokeje mohli zahrát také s Martinem Zaťovičem, Davidem Šťastným, Jakuby Hermanem s Ferencem nebo kapitánem A-týmu Tomášem Sýkorou.

Domy ve Škodově ulici půjdou k zemi

Smutná kapitola Přerova, na jejímž počátku byly představy o proměně romského ghetta ve Škodově ulici v moderní čtvrť, a na konci debakl projektu investora a jeho insolvence, se uzavírá. Čtyři poslední zchátralé domy v této čtvrti půjdou počátkem října k zemi. Město je před podpisem smlouvy s firmou, která má objekty zdemolovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení