VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum v Beňove by se mohlo stát poutním místem

Beňov – Poutníky hojně vyhledávaným místem by se mohlo stát muzeum v Beňově, které je věnováno nejznámějšímu rodákovi, arcibiskupovi Antonínu Stojanovi. Jeho jméno se totiž objevuje mezi kandidáty na blahořečení. Plány na rozšíření malého muzea o třech místnostech obec zvažuje.

21.2.2015 1
SDÍLEJ:

Muzeum v BeňověFoto: DENÍK/Iva Najďonovová

Muzeum návštěvníci naleznou ve farní budově hned vedle kostela. První pokoj věnovaný beňovské historii byl otevřen v roce 1993, o čtyři roky později se dočkaly renovace zbylé dvě místnosti, ve kterých jsou uloženy Stojanovi osobní věci.

„Antonín Stojan byl arcibiskupem poměrně krátké období. Významně se zasloužil o založení poutních a excercičních domů na Svatém Hostýně i na Velehradě. I když návštěvníků není mnoho, jezdí sem. Většinou se k nám staví cestou na Hostýn. Rádi bychom, aby tady chvíli zůstali," vysvětlil starosta obce Ivo Pitner.

Prostor totiž nabízí nevyužité dvě hospodářské místnosti i dvůr, kde by mohlo být venkovní posezení. V současnosti církevní rada Římskokatolické církve farnosti beňovské projednává koncepci řešení objektu a případné rozšíření muzea.

Jedním z důvodů, proč obec o nákladné rekonstrukci uvažuje je skutečnost, že rodák z Beňova je na seznamu kandidátů, kteří by mohli být blahořečení.

„Všichni si to přejeme. Místo samotné by se pak stalo poutním místem," zmínil otec Marek František Glac z farnosti Beňov. Olomoucký arcibiskup Antonín Stojan byl mimo jiné známý svou štědrostí a také propagací smíření katolické církve s pravoslavnou.

Finanční náklady na celou akci jsou zatím v nedohlednu.

„Je otázka, jak bude celý proces kanonizace pokračovat. Rádi bychom sem přilákali návštěvníky, proto chceme prostory vybavit. Chybí tu místo k sezení či společenské zázemí, kuchyňka, nebo například toalety," dodal starosta. Muzeum se momentálně otevírá na základně předchozí telefonní domluvy, kontakty jsou na webových stránkách obce.

Na nejznámějšího rodáka jsou v obci dodnes pyšní. „V muzeu jsem byla a myslím, že je dobře, že si takové osobnosti a události připomínáme a nezapomínáme na ně," konstatovala Magdalena Suchánková z Beňova.

Antonín Cyril Stojan Narodil 22. května 1851. Po absolvování obecné školy odešel studovat na piaristické gymnázium v Příboře a pak do Kroměříže. Teologii vystudoval v Olomouci a roku 1876 byl vysvěcen na kněze. Hodně se angažoval v sociální oblasti, přispěl k založení diecézní charity v Brně. Olomouckým arcibiskupem byl jmenován 11. ledna 1921. V té době byl již starším člověkem a v říjnu 1922 ho postihla mozková příhoda. Po druhém záchvatu mrtvice zemřel 29. září 1923. Je pohřben na Velehradě. O jeho blahořečení se uvažovalo již dříve, přípravné práce ke Stojanově beatifikaci zahájil v roce 1948 olomoucký arcibiskup Josef Karel Matocha. Diecézní proces byl ale otevřen až v roce 1965 a ukončen teprve o dvacet let později. O necelé dva roky poté byla akta diecézního procesu odevzdána Kongregaci pro svatořečení v Římě. V únoru 1996 pak papež potvrdil dekret „o hrdinských ctnostech služebníka Božího A. C. Stojana."

Autor: Iva Najďonovová

21.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zubři v přípravném utkání proti Vsetínu. Ilustrační foto

Zubři Vsetínu oplatili těsnou porážku v přípravě. Rozhodl Berger

Dopravní nehoda v obci Vranovice-Kelčice.
3

Úterní odpoledne ve znamení nehod, vyžádaly si celkem osm zraněných

Zpátky do plavek! Třicítky se vrací, víkend bude tropický

Po citelném ochlazení čeká obyvatele Olomouckého kraje opět tropický závěr týdne.

Přerovský strážník má za sebou 180 odběrů krve

I když oslaví přerovský strážník Miroslav Komínek koncem srpna teprve jednačtyřicáté narozeniny, má za sebou už sto osmdesát odběrů krve.

Tento muž na nádraží v Přerově okradl cestující. Nepoznáte ho?

Se žádostí o pomoc při pátrání po neznámém pachateli, který ukradl 2. srpna z lavičky na čtvrtém nástupišti přerovského vlakového nádraží volně odloženou dámskou kabelku, se obrací na veřejnost policie.

Vánoce v Přerově čeká radikální proměna, příprav se chopí profesionálové

I když ještě venku vládne letní počasí, radní už mají jasno v tom, jak budou vypadat letošní Vánoce v Přerově. Loňské oslavy na náměstí T. G. Masaryka se totiž příliš nevyvedly a staly se terčem kritiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení