VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadšenci historie se vydali po stopách bitvy u Tovačova

Po stopách památné prusko-rakouské bitvy u Tovačova, která se strhla 15. července 1866, se v sobotu dopoledne vydali nadšenci historie a místní patrioti. Událost jen v Tovačově připomíná osm pomníků a křížů, které se podařilo postupně zrestaurovat. Účastníci tradiční vycházky po bojišti ale tentokrát vynechali poslední zastávku u ústředního památníku za Tovačovem. Na cestě je totiž překvapil silný liják. 

16.7.2017 AKTUALIZOVÁNO 16.7.2017
SDÍLEJ:

Po stopách památné prusko-rakouské bitvy, ke které došlo přesně před sto padesáti jedna lety, se vydali v sobotu nadšenci a milovníci historie. Zastavili se u pomníčků v Tovačově, které tuto slavnou kapitolu dějin připomínají.Foto: Deník / Poláková-Uvírová Petra

Město chce obnovit pomník na cholerovém hřbitově 

Prusko-rakouská válka vyvrcholila na začátku července roku 1866 u Hradce Králové a ustupující rakouské vojsko svedlo ještě 15. července boj s nepřáteli mezi Tovačovem a Dubem nad Moravou. 

Ztráty, které při bitvě utrpělo rakouské, ale i pruské vojsko, byly značné. Podle historiků zůstalo ležet na bojišti za pouhé dvě hodiny pět set vojáků. Mnozí v těchto místech pochovaní vojáci, zejména ze 71. rakouského pěšího pluku, přitom pocházeli z Hané.

Není to zapomenutá kapitola historie, vzpomíná se na ni na mnoha místech Evropy a stále se objevují nové skutečnosti.

„Nedávno se nám třeba podařilo zjistit místo, kde byl pochován důstojník, jenž zemřel v bitvě u Náchoda. Do této doby jsme si mysleli, že je pohřben v jednom z hromadných hrobů, ale je uložen v rodinné hrobce nedaleko Brna,“ přiblížil Jiří Synek z Komitétu pro udržování památek z války roku 1866. 

Jen v Tovačově připomíná památnou bitvu osm pietních míst. Účastníci vycházky po bojišti se pravidelně zastavují u pomníčku Eduarda von Behra, ale i na místě zvaném Bezedný důl nebo u křížku, jenž připomíná další z obětí - Roberta Abeleho. 

„Tento křížek byl několikrát poškozen a v roce 2009 opraven ze sbírky třinácti účastníků vycházek. Opravu tehdy prováděl sochař Josef Petr a kovové části restauroval Jiří Jurda,“ vylíčil Jiří Synek. Pomníček byl vysvěcen loni v červenci.

ěsto na obnovu památek pravidelně přispívá.

„V tuto chvíli už máme všechny pomníky opravené a zrestaurované. Zbývá jen jedno místo, které se k této události váže, a tím je cholerový hřbitov. 
Z pomníku, jenž zde kdysi stál, zbylo jen torzo, ale my bychom ho v příštím roce rádi dali do pořádku a vrátili zpět,“ řekl starosta Tovačova Leon Bouchal.

Město také loni ve spolupráci s Komitétem vydalo publikaci ke 150. výročí bitvy, která všechny události podrobně mapuje. 

Do uniformy 27. batalionu polních myslivců rakouské armády se každý rok obléká i Jan Juna z Olomouce, který si vycházku po bojišti nikdy nenechá ujít. 

„Tento pluk byl v době války dislokován v Olomouci. Myslivecké jednotky - to byli elitní střelci v rakouské armádě, kteří byli daleko lépe vyzbrojeni a vycvičeni. Zabezpečovali první útok, nebo kryli pěší jednotky střelbou,“ vysvětlil. 

Díky svému koníčku už prý procestoval celou Evropu.

„Prošli jsme se po bojištích na mnoha místech, která byla velice atraktivní a jinak bych je asi nenavštívil,“ uzavřel.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

16.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Buty na Svatovavřineckých hodech v Přerově. Ilustrační foto
52

Svatovavřinecké hody: průvod, Kristína i Buty. Tady je PROGRAM

Pivo Aurosa se prodává v třetinkové lahvi s růžovým nádechem.
DOTYK.CZ
5

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Kmenové buňky jsou téma, které stojí za to šířit, říká David Szotkowski

Kamarádi David Szotkowski (24) a Miroslav Večeřa (25) se před třemi lety rozhodli, že budou šířit informace o kmenových buňkách mezi obyvatelstvo. Proto se vydali na pochod napříč Moravou dlouhý na 270 kilometrů. Nyní, v sobotu 22. července, se opět vydali na cestu z Olomouce do Ostravy, aby pokračovali ve svém poslání. Zastávku měli i v Hranicích.

Zběsilá jízda z pivních slavností: mladík v BMW demoloval auta i stromky

Spoušť se škodou za téměř půl milionu korun po sobě zanechal řidič BMW, který se v neděli nad ránem vracel z pivních slavností. Bral vše, co mu stálo v cestě, a poničil i dvě zaparkovaná auta. 

Hradby rozezní latinsko-americké rytmy

Ještě ani neoschnul pot na čele organizátorů přerovského festivalu Hudební léto na hradbách, kteří museli minulý týden nečekaně hledat náhradu za David Kollar Trio, a přišla další změna.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení